xenon corect - lupe

Upgrade, tips&tricks, DIY.
User avatar
vitalies
Posts: 82
Joined: 27 Oct 2010 09:16

xenon corect - lupe

Postby vitalies » 07 Feb 2013 10:03

De cand au aparut xenoanele acu mai multi ani am tot incercat sa le pun la mai multe masini. Dar dupa mai multe incercari am ajuns la concluzia ca nu se poate pune xenon la un far gandit pentru halogen. Lumina o sa faxca dar nu pot fi reglate correct incat sa nu-l orbesti pe ala din fata. Iar cum lumina este un elemnt al sigurantei passive nu am chef sa ma trezesc ca intra unul din fata in mine fiind orbit de xenoanele mele. DAR au aparut kit-uri cu lupe si situatia s-a schimbat. De curand am primit cadou doua faruri de mitsu cu geam transparent si evident nu am rezistat tentatiei sa nu implantez niste lupe in ele.
Asta este farul donator
Image
Am procurat un kit de xenon cu lupe
Image
Asa arata o lupa xenon
Image
Ca sa bagi lupa in far trebuie sa-l “coci” putin in cuptor la 180 de grade timp de 10 min. In felul asta adesivul cu care este lipit geamul devine moale iar plasticul nu este afectat
Image
Dupa 10 min scoatem farul din cuptor si usor dezlipim geamul de pe corpul farului
Image
Daca alegi correct dimensiunea lupei nu ai decat sa o montezi in soclu H4 al halogenului si gata, eu am fost hapsan si l-am luat pe cel mai mare – care evident ca nu a incaput.
Image
Din acest motiv am inceput sa improvizez – pentru inceput se scot toate matele din far
Image
Dupa care am facut in lupa 3 gauri
Image
Si le-am filetat
Image
Dupa care le-am prins cu 3 suruburi de far, ulterior am reglat farul din aceste 3 suruburi
Image
Asa arata lupa pe interior
Image
Se conecteaza toate matele si adaptoarele din kit
Image
Si in acest moment m-a mancat in locul stiut sa mai improvizez – aveam prin garaj o bucata de banda cu led-uri car am zis eu sa le bag in far ca deh e tot desfacut
Image
Cam asa
Image
Image
Dupa care am isolat fiecare led si am dat cu spray negru sa nu sa se vada banda
Image
Dupa ce s-a uscat am scos protectiile si cam asa a iesit
Image
Incercam la 12v
Image
Lipim geamul la loc – in kit exista si un tub cu adeziv speciaL
Image
Lupa are si angel eyes
Image
Si asa arat cu banda cu tot
Image
Asta ar fi cam tot urmeaza implantarea pe masina – cum sa demonteaza farurile vechi nu are sens sa scriu
Image
Le fixam pe cele noi, se conecteaza cu adaptor din kit la instalatia masinii, angel eyes le punem in parallel cu gabaritele, iar banda led am conectat-o la proiectoare (momentan sunt date jos de pe masina)
Cam asa
Image
Cu luminile aprinse
Image
Si ziua
Image
Image
Si acum probele
Faza lunga
Image
Si scurta – se vede cum este delimitate zona de pe contrasens
Image
Pe zid pentru reglarea corecta
Faza lunga
Image
Si scurta
Image
Multumesc pentru timpul pierdut , n ace sa faca omul iarna cand se pliciseste nu pot sa iau exemplu cainelui si sa … :lol:
Image
"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: xenon corect - lupe

Postby svejk » 07 Feb 2013 15:00

chirurgie, cu mascatul benzii pentru vopsire!
a iesit foarte ok

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: xenon corect - lupe

Postby stane » 07 Feb 2013 20:46

Da cat de plictisit sa fii iarna ca sa faci asemenea lucrare?
Cum adica ai izolat fiecare led? Ai lipit cate un patratel de hartie pe fiecare?
Foarte priceput esti si ai si dublat timpul executiei cu poze.
Bravo!

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: xenon corect - lupe

Postby Razvan4x4 » 07 Feb 2013 21:08

stane wrote:Foarte priceput esti si ai si dublat timpul executiei cu poze.
Bravo!


Asta asa este, putini apreciaza faptul ca unii mai fac si poze (cind poate ai mainile murdare sau pur si simplu ai vrea sa termini mai repede, nu sa stai de poze) pt a le fi altora mai usor.

Vis-a vis de discutie, e clar ca doar convertind lumina la un fascicul o poti contrloa si pune pe drum, insa ca sa fie 100% corecta treaba ar fi trebuit si un sistem de auto-leveling, probabil chinezii lucreaza deja la asta ;) In plus fata de exemplificarea cu poze, eu apreciez si faptul ca Vitali s-a gandit la ceilalti de pe sosea si nu a pus becuri in farurile normale, ca sa fie mai ieftin, solutie ilegala si cocalareasca.

PS: ledurile nu-mi plac :mrgreen:
Casa Iacob nu e acasa

doctoru
Posts: 128
Joined: 12 May 2011 12:18
Contact:

Re: xenon corect - lupe

Postby doctoru » 07 Feb 2013 22:13

Foarte faina lucrarea si necesita multa rabdare si migala... dar astea oricum sunt calitati pe care le are orice medic bun :lol:
Am insa o nelamurire: Pajero este una din putinele masini pe care le cunosc sa aiba la far atat sticla normala cat si sticla clara incepand cu 1998. Ma gandesc ca ai facut trecerea la sticla clara atat din motive estetice, sa se vada bine angel eyes-ul si ledurile, dar mai ales pt a schimba directia luminii, deoarece masina este de Anglia, iar farurile originale dirijau lumina spre stanga sus. In pozele puse se vede ca lumina este tot spre stg sus, desi sticla este clara si sunt folite lupe. Nu se mai poate regla? Sau cu alte cuvinte... kiturile cu lupe chiar ajuta sa nu-l orbesti pe ala din fata sau tine de sticla? Sau de amandoua?
Asta asa ca sa gasesc o carcoteala... pt ca lucrarea este demna de laude, iar Pajero arata ca o pisicuta :twisted:

PS Ce diam. ai cumparat ca sa stiu sa iau mai mici? :lol: :lol:
PS 2 Merci pt tutorialul do-it-yourself

User avatar
vitalies
Posts: 82
Joined: 27 Oct 2010 09:16

Re: xenon corect - lupe

Postby vitalies » 07 Feb 2013 22:33

Pai in serile lungi ca sa nu dau zapada din curte am preferat sa iau cateva beri la bord si sa ma joc cu farurile in garaj :lol: In afara de a lipi cate o bucatica de scoch pe fiecare led nu am gasit niciosolutie pentru a le feri de vopsea - se vede in poza marica cu led-uri cum am lipit acele patratele.

Doctoru a intuit bine motivele lucrarii - am observat ca de cand am pus lupele nu mau sunt flashuit de soferii din fata ca le bat farurile englezesti in retina 8-)

Ca sa obtin forma cat mai corecta a fascicolului ptr faza scurta mai am de facut reglaje - dar diferenta fata de xenoane obisnuite aftermarket este enorma. Led-uri nu mai pun la alta masina clar - asta a fost asa de dragul experimentului :lol: fiind mai galbene le-am pus in paralel cu proiectoarele care vor fi tot galbene - zic eu ca o sa fiu mai vizibil pe timp de ceata asa....na ca trebuie sa le gasesc o explicatie si o intrebuintare :mrgreen:

a da lupele sunt G5 :shock:
"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

doctoru
Posts: 128
Joined: 12 May 2011 12:18
Contact:

Re: xenon corect - lupe

Postby doctoru » 07 Feb 2013 23:57

Multumesc frumos de raspuns... de diferenta aia eram eu curios. Mai departe iti doresc drumuri luminate si sa nu spargi farurile in padure.. eu le-am schimbat pe fiecare de 2 ori (un copac, un ochet sarit, un accident rutier si un alt copac) :? ar fi pacat de atata migala :lol:
Noapte buna tuturor!

User avatar
vitalies
Posts: 82
Joined: 27 Oct 2010 09:16

Re: xenon corect - lupe

Postby vitalies » 08 Feb 2013 07:42

Multam de urari - sansele sa le sparg sunt minime - mitsu asta este cuminte - e de oras. Este practic masina mea de mers iarna si pentru iesiri foarte soft. Pentru spart il am pe celalalt mitsu - gdi-ul gri din avatar.
"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

User avatar
emicos
Posts: 46
Joined: 16 Nov 2012 16:00
Contact:

Re: xenon corect - lupe

Postby emicos » 08 Feb 2013 14:38

pai daca tot te-ai invatat vin si eu la tine sa le modific si pe ale mele. In afara de bere cu trebuie sa mai vin?
Zi frumoasa! :D
Emilian

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: xenon corect - lupe

Postby Razvan4x4 » 06 Dec 2013 16:46

Vitali, ai vreun review despre jucarele acum, la aproape un an de la executie? Ma intereseaza daca mai lumineaza la fel de tare sau daca s-au prafuit inauntru/condens, daca s-a ars vreun bec sau vreun balast. Ma tenteaza sa imi pun si eu, m-am saturat sa merg ca orbetele. Am schimbat farurile si becurie, dar fericirea a durat mai putin de un an. S-au prafuit si s-au matuit. Ma gandesc sa le modific si sa paun dracii dinastea cu xenon. Ai idee, lupele alea merg si direct afara, sau e musai bagate in far? Poate imi dai cateva sugestii si despre achizitie.
Multumesc
Casa Iacob nu e acasa


Return to “Modificari”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests