Despre radiatoare.......

Upgrade, tips&tricks, DIY.
User avatar
Astral
Posts: 132
Joined: 08 Oct 2010 00:07
Contact:

Despre radiatoare.......

Postby Astral » 10 Nov 2011 19:25

focav.jpg
focav.jpg (178.31 KiB) Viewed 2188 times


Imi place mult radiatorul facut de Marius pentru Toyota lui Sever si poate ar fi util un topic si despre radiatoare : unde se pot face, (asta mie deja mi-e clar :lol: ...), structura, modele, adaptari.....
Referitor la structura, am inteles ca difera "fagurele" la radiatoarele de pe masinile vechi, fata de cele noi si ca astea ar noi ar avea o structura mai aerisita care permite trecerea aerului mai lejer. Voi ce stiti ?

Mai jos este un radiator de pe Toyota KZJ 70, motor 3.0 l, facut mai gros cu 30% decat originalul :

IMG_0069 [1024x768] (Small).JPG
IMG_0069 [1024x768] (Small).JPG (53.88 KiB) Viewed 2188 times

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Despre radiatoare.......

Postby Razvan4x4 » 11 Nov 2011 23:06

Din cate stiu eu, treaba sta cam asa:
Diferenta dinte radiatoare e data de materialele din care sunt facute, iar acestea influenteaza si suprafata radianta, adica un radiator de alama va fi mai mare decat unul de aluminiu pentru a face aceeasi treaba. Radiatoarele de alama sunt cele mai comune la masinile noastre, iar acestea alaturi de cele de cupru au avantajul de a avea o durata de viata mare si a putea fi usor de reparat, uneori chiar la fata locului. Dezavantaje: pret mare, dimensiuni mari (eficienta scazuta)
Radiatoarele de aluminiu cu capace din plastic sunt mai eficiente din punct de vedere al disiparii caldurii, insa au o durata de viata in jur de 5 ani si sunt greu de reparat sau imposibil, avand in vedere ca elementele care cedeaza sunt bazinele de plastic sau etansarea dintre ele si elementul radiant.
Radiatoarele full-aluminiu, cum este si cel facut la Brasov este foarte performant si are si o durata mare de viata avand in vedere ca si bazinele sunt tot din aluminiu. Dezavantajul este ca nu se pot repara pe loc si, de regula, au un pret mare.
Ca structura.. din ce m-am uitat eu la cateva radiatoare sunt diferente minore si vizeaza mai mult finetea elementelor decat designul lor.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Despre radiatoare.......

Postby turagmes » 12 Nov 2011 10:05

de acord cu tine,....doar ca cele din aluminiu sunt mai ieftine...nu cu mult..

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Despre radiatoare.......

Postby Razvan4x4 » 12 Nov 2011 21:04

sunt ieftine la voi, ca in alta parte nu prea
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Despre radiatoare.......

Postby turagmes » 12 Nov 2011 21:24

sti bine ca eu ma refer strict la ce se afla in ograda mea....despre ce se gaseste prin alti curti....nu ma pronunt :mrgreen:


Return to “Modificari”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest