Line-X

Upgrade, tips&tricks, DIY.
User avatar
gabitzu
Posts: 109
Joined: 27 Jul 2012 14:37
Contact:

Line-X

Postby gabitzu » 19 Jul 2016 08:30

Stiu ca pare foarte dubios, dar stie cineva mai multe despre asta:

http://www.linex.com/
cel putin filmuletul cu oul si pepenele m-au cam pus pe ganduri. Oare nu ar merge asa ceva dat pe overfenderele alea proaste, care se crapa/sparg/rup ?

vad ca au si site in Romania:
http://linex-romania.ro/studii-de-caz

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Line-X

Postby Razvan4x4 » 19 Jul 2016 15:31

Eu ma cunosc bine cu baietii de la noi care importa/aplica Line-X. La fel de bine stiu si produsul, pe care l-am vazut cu mult timp inainte in filmulete, dar si ce poate sa faca "live". Mi se pare una dintre cele mai tari chestii "lifetime" pe care le poti face la masina, deja ma gandeam sa imi iau din nou samurai cand am vazut cum sta treaba :mrgreen: Cred ca pragurile, overfenderele, barele si chiar zone de sub masina ar fi ideal de tratat cu Line-X. Bine, as da pe toata masina, dar pretul nu e asa de simpatic, iar daca vrei sa renunti la el, ai cam pus-o.
Casa Iacob nu e acasa

bronco
Posts: 232
Joined: 22 Oct 2010 00:34
Contact:

Re: Line-X

Postby bronco » 19 Jul 2016 18:19

Mai pe sart, cat costa ?

User avatar
koala
Posts: 237
Joined: 14 Mar 2011 21:01
Contact:

Re: Line-X

Postby koala » 20 Jul 2016 09:07

Vedeti si la baietii astia: http://u-pol.ro/
Mie mi se pare ca e cam acelasi lucru... au si promotie, in iulie-august.


PS: Suzukere, e foarte tare semnatura aia a ta! :lol: :lol: :lol:

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Line-X

Postby turagmes » 20 Jul 2016 09:43

luna asta imi vopsesc masina cu U-Pol....o sa pun poze sa vedeti cum va iesi...
de la atata polish de padure masina a ajuns din neagra....carunta...asa ca mine :mrgreen:

User avatar
koala
Posts: 237
Joined: 14 Mar 2011 21:01
Contact:

Re: Line-X

Postby koala » 21 Jul 2016 09:35

Am cautat (pe Google) dupa "raptor u pol vopsit" si mi-a dat o gramada de linkuri... clipuri pe Youtube dar si niste topicuri de pe forumul lui Max. Eu nu mai am acces acolo (asa ca nu le-am verificat), dar poate ca unii dintre voi au conturi valide.
Din ce se vede in clipurile Youtube, vopseaua aia arata misto si este exact-exact ca si Line-X.

@turagmes: Nene Marius, sa faci si matale poze din procesul de vopsire a acaretului din dotare. Multe poze. :mrgreen:

User avatar
gabitzu
Posts: 109
Joined: 27 Jul 2012 14:37
Contact:

Re: Line-X

Postby gabitzu » 21 Jul 2016 10:44

nu stiu daca e exact acelasi lucru. La line-X e filmuletul ala cand "vopsesc" oul si il trantesc pe jos.

U-Pol par a fi produse "clasice", pe care le cumperi si le poti da la pensula, Line-X (am luat legatura cu ei) tre' sa trimiti piesa acolo, sau sa vina ei la tine, e un proces anume.

Deci si mai greu de aplicat, si (probabil) mult mai scump, sigur tre' sa fie ceva mai special, altfel nu mai existau.

User avatar
AdrianT
Posts: 334
Joined: 21 Oct 2010 06:27
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Line-X

Postby AdrianT » 21 Jul 2016 13:19

La Piatra Neamt, WBT a fost un patrol al unui bulgar vopsit intr-una din vopselurile amintite, nu știu exact care. Dar, de remarcat rezistența la impact! ........ Datorită gabaritului si dificultății traseului mașina a fost atinsă pe partea dreaptă față destul de serios, afara de o indointură, nimic....impecabil! Eu zic ca merită investiția.
Attachments
image.jpeg
image.jpeg

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Line-X

Postby Razvan4x4 » 21 Jul 2016 16:11

Line-X este un polimer care rezulta din combinarea a doua solutii, cu uscare instantanee. Din acest motiv aplicarea presupne o instalatie speciala, care mixeaza cele doua componente fix la iesirea din duza pistolului. Ca si aplicatii, Line-X este standard militar la americani si se gaseste pe dedesubtul vehiculelor militare si chiar in interior. In mod cert este altceva fata de solutiile enumerate mai sus. Line-X rezista la acid sulfuric pur (care ataca si sticla), la soare, zgarieturi, lovituri, etc. Dezavantaje: devine greu daca este aplicat pe suprafete mari si nu exista optiunea "undo".
Casa Iacob nu e acasa

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Line-X

Postby svejk » 22 Jul 2016 09:05

cat ar fi un underbody de niva, sa zicem? :)


Return to “Modificari”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest