Muntii Piatra Mare si 1Decembrie

Pe unde am mai fost, sau unde am vrea sa ajungem
User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Muntii Piatra Mare si 1Decembrie

Postby RZV » 03 Dec 2015 10:44

Am incercat-zadarnic- sa antrenez la iesirea asta ceva cunoscuti.
Unii invitati nu au putut,altii nu au vrut sau nu au avut chef :lol:
Am incercat ceva si rezultatele au fost neasteptate.Si cu multe sentimente contradictorii- ceva frica am resimtit dar restul de trairi au fost mult mai intense si mai mari.

Traseul este dat ca dificultate medie, si 4,5- 5 H urcare cu 4,5 -5 H intoarcere. Am facut totul in 8 H cu tot cu pauza de ~ 1h la cabana.
detalii aici,inclusiv track GPS:
http://muntii-nostri.ro/munte/muntii-po ... i-baiului/

Dimineata la 8:00 ma echipam alergand in jurul masinii la Dambul Morii pe o ploaie zdravana care avea sa ma insoteasca urmatoarele ~2 ore....sub ochii uimiti a 6 muntomani care stateau fericiti in 3 masini de cel putin 30 minute judecand dupa chistocele din dreptul geamurilor si dupa feamurile aburite....asteptau sa se opreasca ploaia, conform prognozei...
Am dat repede drumul la pasi si am taiat-o spre canionul 7 scari injurand printre dinti plaia,vantul, frugul si ideile tampite......

La cabana de la canion s-a oprit ploaia, impropriu spus oprit, pe parcurs s-a transformat incet incet in zapada...cabana inchisa,normal,pana acum nimeni la cabana,nimeni pe traseu,totul pustiu.....
In flescaiala de jos se vedeau bine doua urme de pasi ci ceva laba trista - urs.......cineva urca in fata,nu i-am prins nici macar la cabana , se grabeau sa coboare pe la Susai, am inteles ......jos palaria

cum spunam pe toata durata ascensiunii de ~4 ore, nici un om.De vis.furtuna din padure a rupt copaci si ia aruncat in drum, a reconfigurat traseul,obligand la ocoliri exact unde drumul era mai greu.....
Ceva urme studiate indelung de cei din fata,dupa cum umblau pasii de jur imprejur ,urme de var urs si ulterior de caine, de 2-3 ori....... am fluierat si eu si cei din fata de ne-am saturat....la intervale de 4-5 minute ne mai claxonam sa stim ca suntem ok...cand ne auzeam ca dupa ce am iesit in padure si pe creasta, ioc.....doar urmele lor in zapada mai confirmau ca-s acolo....

sa pun si ceva poze...
Attachments
15.jpg
14.jpg
13.jpg
16.jpg
17.jpg
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Muntii Piatra Mare si 1Decembrie

Postby RZV » 03 Dec 2015 10:55

Dupa intersectia unde mamutii la inceputul anului au facut stanga-nprejur spere vale urmeaza bomboana- o urcare continua de 1-1,5 ore.....super peisaje si padure trosnitoare in furtuna,poiana uriasa batuta de vant si zapada,poteca prin zapada nu prea, betele fara rozetele de iarna care se afunda....a fost cea mai frumoasa iesire de anul asta.intr-un cuvant, superb....
Dupa ce s-a potolit plaia/ninsoarea a ramas doar viantul care in ultimile sute de metri in caldarea unde-i asezata cabana,aproape ca m-a luat pe sus.Din care cauza si poze ioc,ca doar nu scoteam telefonul cand nu puteam sta in picoare decat sprijinit in bete...
Ministatia meteo din cerdacul cabanei arata ce cerul proaspat umplut de soare la ora 11:00 - 7C ,un barometru in crestere-vreme stabila si vant de 60 km/h.... prognoza meteo de ieri se adeverea perfec.Cele doua APP meteo dedicate merita increderea.
Attachments
12.jpg
11.jpg
10.jpg
9.jpg
8.jpg
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Muntii Piatra Mare si 1Decembrie

Postby RZV » 03 Dec 2015 10:56

Privind in retrospectiva imi dau seama ca pana la un punct, in padure era chiar cald....
Dupa bariera de ~1200-1400m a inceput sa inghete si sa arate din ce in ce mai bine....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Muntii Piatra Mare si 1Decembrie

Postby RZV » 03 Dec 2015 10:58

Privind in retrospectiva imi dau seama ca pana la un punct, in padure era chiar cald....
Dupa bariera de ~1200-1400m a inceput sa inghete si sa arate din ce in ce mai bine....
Attachments
6.jpg
5.jpg
2.jpg
4.jpg
3.jpg
1.jpg
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Muntii Piatra Mare si 1Decembrie

Postby RZV » 03 Dec 2015 11:12

In sfarsit...
Ajuns la cabana,veselie mare 7-8 persoane erau acolo de 3 zile.
Se terminase micul dejun tarziu si se pregateau de pranz.Au plecat destul de repede si aveam sa-i prind din urma pe traseu, fiind incarcati de bagaje...
Am mancat ceva , am tras 2 ceaiuri, mangaiat cainele, ceva conversatie cu sotia cabanierului si cu ceilalti turisti despre vreme , starea traseului , urmele de urs si alti turisti care vin din spate....

Am plecat hotarat sa ajung rapid in Brasov, m-am intersectat cu doua grupuri de 5-7 persoane cu copii si neveste al caror singur atuu era ca aveau bocanci si bete de schi..... uzi, transpirati, demoralizati si cu sanse sa se intoarca noaptea..era deja ~13:00, mai aveau o bucata care mie-mi luase 30 minute la urcare, cu poiana batuta de vant .......

Bonus al vitezei mele de coborare exact langa stalpul ala cu indicatoare si banca mi se blocheaza un muschi de la picior....am stat/zacut cam 30 minute,avand in vedere ca pana acum coborasem in 30 de minute ce trebuia sa cobor in 1,5 ore, am echilibrat balanta.... noroc ca am tras un ceai,ceva dulciuri, ceva nuci/seminte si un Ca Mg Zn efervescent....si dupa un morcov de 30 de minute singur am plecat la vale spasit si calcand incet ....

Am terminat ziua cu bine, tradat de conditia fizica care nu-i atat de buna pe cum credeam.....
Doua zile mai tarziu va spun ca inca mai am o febra musculara de zile mari in picioare si maini.....
Dar a meritat totul cu varf si indesat !
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Muntii Piatra Mare si 1Decembrie

Postby turagmes » 03 Dec 2015 15:13

inca n-ai invatat ca la vale e mai greu ca la deal?

crezi ca mamutii s-au intors degeaba de unde stii tu? :mrgreen:

ai avut bafta de vreme buna...ca de atunci nu prea am vazut nimic inspre Piatra Mare...in afara de nori grosi

se pare ca ai primit si un cartonas galben pe coborare.....de ce plm ai mers singur...ce faceai daca nu puteai sa misti piciorul....?

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Muntii Piatra Mare si 1Decembrie

Postby RZV » 03 Dec 2015 15:39

Singur trebuia sa incerc, mie mi-a placut.
Cu piciorul /muschiul blocat - l-am tratat ca la carte imediat, fara sa-l fortez.Apa multa , papa energizant ,repaos cu masaj local, tot ce se face in asemenea caz .nasol si grav era daca ma incapatanam sa merg asa.
Altfel , dupa 30 minute eram ca nou fara nici o urma de crampe,doar ca am avut grija sa beau muuulta apa si sa nu il ma fortez prosteste.

Vremea intradevar a fost superba mai putin dimineata cand m-a inmuiat bine ploaia dar echipamentul si-a spus cuvantul inca o data. prima data cand am putut verifica banii cheltuiti .mai departe parca as evita sa-l mai incerc. :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

doctoru
Posts: 128
Joined: 12 May 2011 12:18
Contact:

Re: Muntii Piatra Mare si 1Decembrie

Postby doctoru » 03 Dec 2015 21:09

Curajos Rzv-ul...
Rogu-te-as cateva cuvinte despre echipament si ce bagaj ai luat pt un drum de o zi.... cateva info suplimentare pt cineva care n-a urcat pe munte in viata lui, dar vrea sa invete :D

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Muntii Piatra Mare si 1Decembrie

Postby RZV » 04 Dec 2015 09:56

@Doctoru : Daaa... asta ,merita un topic nou.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Muntii Piatra Mare si 1Decembrie

Postby stane » 06 Dec 2015 08:40

Asa e cand mergi singur. Iti depasesti limita fara sa-ti dai seama. Cand esti in grup mai faci pauze, mai vorbesti, il mai astepti pe unu care merge mai incet. Nu te fortezi.
Ultima tura la care am participat mi-a amintit de un cat de cat antrenament prealabil in cazul ca urci rar pe munte. Cu o zi sau doua inainte alergam in parc, urcam si coboram scarile blocului de zece ori.


Return to “Destinatii interesante, cu sau fara 4x4”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests