La pas...in octombrie

Pe unde am mai fost, sau unde am vrea sa ajungem
User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

La pas...in octombrie

Postby RZV » 26 Oct 2015 11:40

Pentru ca vroiam sa ma sarbatoresc,vroiam sa ies si trebuiau incercati bunicii hard core ne-am organizat in familie sa facem o ieseala peste WE.

Am ales varianta cea mai rapida - Bucegii . In afara de neinspiratia asta am mai facut citeva alegeri fericite.

prima, neasteptata - Hotelul Pestera scump si plin dar interesant.Acces la trasee din fata,mancare-mic dejun ok,pentru locatie si 3 stele,Spa....mica dar ai si poti folosi daca vrei piscina,sauna,chestii de finete.....

a doua traseul Valea Doamnele,Saua Doamnele,Vf Gutanu ,Vf Batrana si Refugiul Batrana ,Marele Cerdac,Cascada Doamnele - traseu situat in partea opusa de Babe,Omu si puhoiul de pantofiori ce plecau din hotel dimineata cu scopul deja enumerat.Am tras o tura de vara-iarna de 7 ore in care ne-am intalnit cu doi muntomani de 60 ani din Brasov si atat....super pentru Bucegi si aglomeratia notorie.
Traseul in conditiile prinse si cu tot drumul de creasta spulberata de vant si cristale de gheata a fost un deliciu criminal dupa primele 4-5 ore...noroc ca la plecare si la intoarcere, odata iesiti din creasta si din zona de peste 2000m ,am dat de soare care ne-a incalzit bine,ridicat moralul si readus zambetele.

a treia alegere- GPS Garmin combinat cu traseul dedicat pt Garmin si harta luate de la muntiinostri.ro - cea mai fericita alegere avand in vedere ceata, frigul si faptul ca mai facusem traseul in urma cu ~ 18-20 ani...
Attachments
IMG_0088.JPG
IMG_0084.JPG
parafrazand:
Vine Iarna...
IMG_0081.JPG
Priveam cu jind spre norii ce acopereau traseul,fara sa stim ce ne asteapta.
IMG_0080.JPG
IMG_0077.JPG
Sambata la 8:00 urcam pe Transbucegi pustiu su superb la ora aia
Last edited by RZV on 26 Oct 2015 12:35, edited 1 time in total.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: La pas...

Postby RZV » 26 Oct 2015 11:54

Deja trecuti prin greul iernii si cu GPS-ul in mana nu gaseam refugiul-120 m- nu se vedea nimic in directia aceea, 80 m , nimic...
Am balaurit un pic prin sa si am stabilit inca o data ca trackul este foarte exact...
La momentul asta ceasul prins de rucsak arata - 7C...
Attachments
IMG_0094.JPG
Refugiul Batrana - pus in traseu dar cum vizibilitatea era de doar 50 m am scotocit putin cu GPS-ul.......
IMG_0092.JPG
Frig maxim
IMG_0089.JPG
Deja nu ne mai ne ardea de poze :))
Unora.
IMG_0086.JPG
vant de te spulbera,frig in draci dar inca soare...
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: La pas...

Postby RZV » 26 Oct 2015 12:02

In refugiu mai bine -3C...
Ne-am schimbat de hainele transpirate,am mai pus un polar,am facut un ceai,ceva mancare rapida si gustoasa de la Travellunch cald-fierbinte , o noua lista cu ce completam echipamentul de munte -de data asta fara nici o obiectiela cantitati,preturi,calitate, firma :lol:
O ora de repaos binemeritat ne-a cam racit. Am ras in ora aia aproape 3 l de apa....foarte mult, rezerva era la minim dar urma o vale cu un izvor confirmat de GPS :P

Am luat-o rapid la vale cam ingehtati de atata stat ca poate iese soarele....

Dupa 1 ora deja era primavara si caldura era la ea acasa... si voia buna revenise insotita de o cafea la primus insotita de un Snikers si de o priveliste superba ...
Attachments
IMG_0105.jpg
IMG_0101.jpg
IMG_0096.JPG
IMG_0095.JPG
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: La pas...

Postby RZV » 26 Oct 2015 12:17

Cam atat.
Hotel, sauna,papa, somn de la 20:30.....
Duminica,trezit de dimineata cu intarziere, am profitat din plin de micul dejun rapid pentru noi si cu de toate, am dat o tura la pestera superturistica din zona si dupa pranz am intins-o catre casa pe varianta pitoreasca ,linistita si neasfaltata spre Moroeni pentru ca pe asfalt, la ora aia era prapad..ca pe Dorobanti la ora 17:00...
In plus am mai expermentat niste drumuri laterale ce duceau conform indicatoarelor din belsug catre diverse cabane inchise sau in constructie sau private si atat,sa mai pierdem vremea ca tot era o zi superba cu soare.
Attachments
IMG_0154.JPG
IMG_0153.JPG
IMG_0113.JPG
Si masina congelata la ora 10:00
IMG_0107.JPG
Contrastul de dimineata fara nor....
prin dreapta urcat, prin stanga coborit..
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

georgei23
Posts: 55
Joined: 12 Apr 2015 19:45
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: La pas...

Postby georgei23 » 26 Oct 2015 19:18

Razvan wrote:Cam atat.
Hotel, sauna,papa, somn de la 20:30.....
Duminica,trezit de dimineata cu intarziere, am profitat din plin de micul dejun rapid pentru noi si cu de toate, am dat o tura la pestera superturistica din zona si dupa pranz am intins-o catre casa pe varianta pitoreasca ,linistita si neasfaltata spre Moroeni pentru ca pe asfalt, la ora aia era prapad..ca pe Dorobanti la ora 17:00...
In plus am mai expermentat niste drumuri laterale ce duceau conform indicatoarelor din belsug catre diverse cabane inchise sau in constructie sau private si atat,sa mai pierdem vremea ca tot era o zi superba cu soare.

Foarte frumos! Sa va fie de bine! Traseul este marcat sau s-a mers dupa track.
http://georgei23.com/

User avatar
ulise
Posts: 290
Joined: 03 Dec 2011 09:14
Location: Bucuresti
Contact:

Re: La pas...in octombrie

Postby ulise » 26 Oct 2015 19:29

Fain la pas! Privesc cu jind, insa greutatea actuala nu imi permite sa va urmez exempul.

User avatar
marius4motion
Posts: 55
Joined: 14 Oct 2013 20:06
Contact:

Re: La pas...in octombrie

Postby marius4motion » 26 Oct 2015 20:11

Bravo ! Se pare ca am trecut unul pe langa celalalt duminica ! Data viitoare cu siguranta o sa ne impiedicam reciproc ! :lol: :lol: :lol:

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: La pas...in octombrie

Postby RZV » 26 Oct 2015 20:47

@Georgei
Traseul este marcat bine spre foarte bine.In conditiii de vizibiliate bune te descurci fara probleme.Sunt 2-3 intersectii prost semnalizate, adica intersectii de vai -un fel de Y,schimbare de pe o parte a vaii pe cealalta ,cateva saritori care pot pune probleme in conditii nasoale ca nu stii/vezi pe unde sa ocolesti si daca nu cunosti traseul si urme ioc....
GPS-ul a fost un moft pt mine la Bucuresti,sa vad daca trackul primit este corect si cat de detaliat -am primit si informatia ca toate trakcurile sunt facute la picior, nu desenate de la calculator dat moftul s-a dovedit de maxim ajutor .....si traseele sunt foarte exacte.
Problema a fost ca bucla asta descrisa aici este de fapt formata din 3 bucati scurte a 3 trasee mai lungi si diferite-adica atentie la intersectii si la schimbarea de directie si semne in conditii de vizibilitate 30-50 m....

Din pacate varianta de traseu triunghi rosu Pestera- Valea Doamnele- Cascada Doamnele-Saua/Vf Batrana este inchisa/interzisa iarna din cauza pasajelor foarte expuse de pe aceasta bucata si din cauza avalanselor. Cred ca si o bucata din cealalta parte....
Mai greu a fost sa trec din un traseu in altul dupa GPS,tura fiind formata din sectiuni scurte luate din trasee diferite - fiind conditionati de plecare -sosire in acelasi loc.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........


Return to “Destinatii interesante, cu sau fara 4x4”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests