Campare la Vadu 2015

Pe unde am mai fost, sau unde am vrea sa ajungem
User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Campare la Vadu 2015

Postby Razvan4x4 » 21 Jun 2015 16:21

Anii trecuti am fost cu cortul la Vadu si am campat undeva intre cherhana si unitatea militara (mai aproape de unitate). Anul asta as vrea sa repet experienta insa am auzit diverse zvonuri cum ca au luat-o astia razna ca e rezervatie, ca iti trebuie permis de acces, etc. Stiam ca zona despre care fac referire nu este in rezervatie, aceasta incepand de undeva de la cherhana. Daca stie cineva ceva concret, as aprecia daca imi da niste informatii.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Campare la Vadu 2015

Postby stane » 21 Jun 2015 17:43

Teoretic limita de sus e Capul Midia. Deci include si localitatea Vadu. Cel mai bun ar fi sa platesti permis ca nu e scump.
http://www.ddbra.ro/activitati/permise-online
Vezi si harta pe saitul ARBDD.

georgei23
Posts: 55
Joined: 12 Apr 2015 19:45
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Campare la Vadu 2015

Postby georgei23 » 21 Jun 2015 18:49

Ieri am fost la plimbare pe acolo. Erau ceva corturi si rulote la sud de cherhana. La intrare, linga fosta exploatare a minereurilor, era un panou cu semnul accesul interzis pe teritoriul rezervatiei. In apropierea plajei era si un Nissan Navara care dupa numar si dupa indivizii care erau la el, parea al celor de la Rezervatie. I-am vazut de la distanta, am facut stinga imprejur si am luat-o pe alta parte spre cherhana. Parea ca "taiau bilete" celor campati. In fata cherhanalei era un perimetru ingradit, pe plaja, care parea ca are regim de chemping neoficial....
Eram doar in trecere la masa la cherhana, asa ca nu am aprofundat subiectul...

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Campare la Vadu 2015

Postby RZV » 22 Jun 2015 08:50

Exact ca Stane-poti plati 100 lei/auto pe un an.si 30 lei/pers tot pe un an. sau daca nu mergi de minim 3 ori, permisele pe o sapamana..care sunt cam la jumatate din valoare.
Anii trecuti 2012-2013 am platit pe un an la banca si a nu a verificat nimeni,niciodata....

Oficial = rezervatia tine pana la capul Midia, adica fix pana la poligonul ala -Capul Midia :)))
La fel de oficial, nu ai voie cu masina pe plaja,indiferent de ce permis ai.

Gasesti un loc ok, aduci masina pe un drum cat mai aproape de plaja,si asta este......

Tare sunt curios ce se mai intampla pe acolo si care-s reactiile rangerilor.

Eu m-am reorientat.la prima ocazie de plaja si cort, voi merge la Bulgari,maxim 20 km de Vama Veche....aia au si padure de pini, deci avantaj ca ai si umbra...
Iarasi, studiat anul asta,intre 2 mai si Vama este un drum accidentatat,sigurul ce coboara pe plaja, perfect ok pt un 4x4 minim potent care da in plaja-zona superba, loc de cort,15 minute in vama pe jos,plimbare pe plaja...si este ascus de un promontoriu si de Vama si de 2 Mai....SUPERB. numai ca pt siguranta ar fi ok in doua masini si troliu sau o masina si ancora plus sufe....sau blocant si oua....este rupt de ploaie in partea finala abrupta si daca ploua nu mai urci....pe uscat, intri cu gume de asfalt si tupeu....sau lasi masina sus ,in drum....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Campare la Vadu 2015

Postby RZV » 22 Jun 2015 08:57

Uite, il rugam aici pe Johnson sa faca o plimbarre pe plaja pana in Vama...detaliata cu foto de la singurul drum ce coboara pe plaja de pe faleza....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Campare la Vadu 2015

Postby Razvan4x4 » 22 Jun 2015 09:05

La bulgari m-am gandit si eu. Se pare ca la noi nu mai e voie sa faci nimic. Permisul de acces nu iti da voie sa si campezi. Plm, daca e sa fie rezervatie acolo unde trag aia cu tunul toata ziua, atunci asa sa fie, din fericire nu se termina Marea Neagra la noi.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
koala
Posts: 237
Joined: 14 Mar 2011 21:01
Contact:

Re: Campare la Vadu 2015

Postby koala » 22 Jun 2015 09:18

Cred ca zona bulgareasca, de dupa Vama, e ceea ce trebuie.
In fiecare an, de obicei in luna august, fac ceva escapade la Balchick... am "bucurii" la Balcon del Mundo si la Ferma de Scoici :mrgreen: ... plec vinerea si ma intorc duminica, cu 2 nopti de cazare pe la vreun hotel din zona.

- anul trecut am iesit pe la Vama... de obicei, plec prin Ruse.
- in portiunea de dupa vama, primii douaj' de kilometri, parea ca terenul ofera zone misto de "explorat"...
- erau multe drumuri secundare, pe stanga... teren salbatic, neumblat si neamenajat.
- asa cum spunea si Razvan, zona are si pomi -> poti gasi umbra.

User avatar
AdrianT
Posts: 334
Joined: 21 Oct 2010 06:27
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Campare la Vadu 2015

Postby AdrianT » 22 Jun 2015 09:24

Razvan wrote:Uite, il rugam aici pe Johnson sa faca o plimbarre pe plaja pana in Vama...detaliata cu foto de la singurul drum ce coboara pe plaja de pe faleza....

Am vazut drumul de pe mare, dar nu l-am verificat. Cu siguranţa voi merge să vedem despre ce este vorba si vă ţin la curent!

giorgel
Posts: 49
Joined: 16 Dec 2013 03:31
Contact:

Re: Campare la Vadu 2015

Postby giorgel » 22 Jun 2015 09:28

La Festivalul National de Zbor si Sport Extrem am intalnit o pereche, posesori de Lada Niva, din Bucuresti, care povesteau exact asa: la bulgari, nu departe de Vama Veche (pana in Dalboka) sunt o multime de plaje mititele, discrete, majoritatea cu arbori in apropiere, foarte potrivite pentru campare.
Au spus ca de cand au descoperit plajele astea, nu au mai "profitat" de binefacerile litoralului romanesc.

User avatar
niku iorga
Posts: 316
Joined: 11 Apr 2012 10:44
Contact:

Re: Campare la Vadu 2015

Postby niku iorga » 22 Jun 2015 12:40

Un amic a fost cu rulota si consoarta (cred ca asta e ordinea corecta la el) pe una din plajele salbatice bulgaresti, aproape de vama veche. Intr-una din zile au mers in sat sa cumpere una-alta..cand s-au intors, rulota rascolita, lipsa portofel, actele si banii nevestei, el din fericire si-a luat actele si ceva bani cu el. Plangerea la organele bulgare, din cate stiu, a fost fara rezultat. Nu vreau sa arunc napasta pe bulgari, fiindca si in Vamaia se fura din corturi non-stop, dar aveti in vedere si aspectul asta la vecinii BG.


Return to “Destinatii interesante, cu sau fara 4x4”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest