Sa dam cu pasul....

Pe unde am mai fost, sau unde am vrea sa ajungem
sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby sever » 02 Aug 2016 10:36

27-28 suna bine. 13-15 inca nu stiu

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby RZV » 11 Sep 2016 22:36

Tura a fost de o zi, pe 27 august.
la 8:00 eram in Sinaia,lasat masina in parcare la gara, luat trenul pana in Busteni, la 09:30 eram deja la plecarea pe Jepii Mari de langa telecabina Busteni.
Pe la 13:00 eram la Piata Arsa dupa pauza de masa,catarat lanturile, pauze si fluierat ursul prin jnepeni si zmeuris....senzatie.
La 14 coboram in cap pe Piciorul Pietrei Arse o diferenta de nivel de 1000m catre Stana Regala si Sinaia.la 17:30 eram in gara dupa o plimbare prin Sinaia cu autobuzul de 4-5 km.....am stat o ora in masina,blocat in trafic, sa trec de Busteni, pe la 20:00 eram la Sighisoara degustam ceva tare.

Super tura , singur , cu bagaj usor.Timpi buni cu lalait, facebook, conversatii cu diversi intalniti pe drum.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby RZV » 11 Sep 2016 22:52

mai vreau.
2 zile.17 si 18 septembrie.
Sambata -cu masina la Padina la prima ora debarcarea- directia spre cab si Vf omu 5 -6 ore cu lalaiala si pauza de masa pe cel mai lung si frumos traseu.
Intoarcere de la Omu duminica 3-4 ore de poze si coborat in cap la masina la cel tarziu 14:00-15:00

Este un super tur de Bucegi partea necalcata de turisti.
Rucsac usor,sac de dormit optional,mancare light ca tot stam la cabana si putem profita de cash....
Sau alternativa hard-core cort si totul in carca -dormit pe drum,papa la primus,hotel de mii de stele, undeva in saua Doamnele de exemplu....
pentru interesati sau pentru cine vrea sa priceapa ce vorbesc eu aici, mai jos gasiti traseul propus pentru urcare:
traseul 54
http://muntii-nostri.ro/munte/bucegi/

intoarcerea,in functie de alegerile primei zile,sunt 2-3 variante....
careva dornic de intins oasele?
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby svejk » 12 Sep 2016 09:34

team building, fsp. sper sa mai prind o fereastra ok in alalalt we pentru o creasta de crai/

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby RZV » 12 Sep 2016 10:04

Celalalt WE 24-25 sunt in Brasov, va fi botezata nepoata....Luana :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby RZV » 19 Sep 2016 14:42

Gata, super treaba.
Marti sunat la Cabana Omu o-ha-ha cazare.... deci varianta hard sa fie.
La 9 debarcam la Pestera unde paraseam masina.
I-am dat bataie pe Valea Obarsiei si in 4 ore eram la OMU.Ceva aventuri si intarzielei din cauza de echipament neajustat,si pe urma din cauza de mers cu grija.
Din cauza de refuz de a cara apa in plus, la OMU 7 lei jumatea.....
Continuat pana la refugiul Batrana,inca ~3-4 ore cu pauza de masa pe drum, populat cu 6-7 pers plus subsemnatul in acea seara unde am tolanit pana tarziu duminica.
Diminica tras - o tura pana la Refugiul Strunga si coborat la masina in jur de 14:00.

Concluzii:- priciurile de la refugiu sunt cam tari dupa o varsta,necesita o saltea sau ceva de genul.....
Sa nu va reancarcati buteliile cu GPL sau alte chestii ieftine.Am cam facut 13-14 sa fierb o cana cu apa la +2000m si la 2-5 C,cand acasa zacea primus de 4 anotimpuri garantat la -15C...invatatura de minte...
Am dormit cu butelia in sac, si totusi dimineata abia palpaia....deci vax albina....15 lei si iei primus 4 sezoane....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

bronco
Posts: 232
Joined: 22 Oct 2010 00:34
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby bronco » 19 Sep 2016 20:53

Super RZV-ule, sper ca sunteti bine !
Toti

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby RZV » 20 Sep 2016 10:26

Fizic da, la cap sper sa nu ne revenim nicicand.... :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby turagmes » 20 Sep 2016 23:24

fain...eu unul bat de ceva vreme Piatra Craiului .....ture de o zi dim motive cretine de job.....las masina la Plaiul Foii si de acolo...toata piatra e a mea....ca sa parafrazez un titlu celebru :mrgreen:

ce-mi place e faptul ca inca mai poti merge prin Crai fara sa te calci pe picioare....mai ales in cursul saptamanii

in rest vreme buna salbaticiuni prietenoase....etc

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Sa dam cu pasul....

Postby Adi » 26 Sep 2016 07:17

ai balaurit ceva, bv ;)
lagat de butelia cu gpl, vezi sa nu fi luat un gunoi in arzator, am patit si eu cu butelie full vara sa nu arda, suflata duza cu compresorul si merge ca nou.... am facut si noi cafea dimineata cu gpl la aproape 0g, era totul inghetat, si a mers blana, insa nu cred ca diferenta de altitudine sa conteze atat de mult...., incearca arzatorul acasa....., sau ai avut gpl de vara :)
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~


Return to “Destinatii interesante, cu sau fara 4x4”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests