1 Mai in Apuseni.

Pe unde am mai fost, sau unde am vrea sa ajungem
User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

1 Mai in Apuseni.

Postby RZV » 24 Feb 2014 14:06

Singurele patru zile de concediu din anul asta.
Asa, incit nu o sa am timp in vara de plimbari si concediu din cauza de familie marita,as vrea de 1 mai o plimbareala lejera in zona amintita-Apuseni.
Se merge de preferinta fara 4x4,mai rapid si economicos :oops:
Prima cazare este deja stabilita-Deva -pensiunea Sarada cu plimbare la Hunedoara

Ce as avea nevoie acum...urmatoarea locatie in Apuseni -sa fie lejer de ajuns,asfalt de preferinta, superb de vazut si linistit pentru nevi urmatoarele doua nopti.Pensiune cu restaurant si cit mai ok calitate/pret intr-o zona unde sa dam niste pasi pe jos la fel de lejer si frumos.Cu posibilitati de vizitare diverse...
Recomandari? duminica de intors acasa ma descurc eu....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: 1 Mai in Apuseni.

Postby RZV » 27 Feb 2014 12:32

Nu zice nimeni nimic?
Am rezervat in viteza ceva sa fie sigur-vila Giulia -Arieseni
Am ce face in zona sau ma reorientez cu cazarea?
Haideti domnilor, experienta mea in zona este legata de doua concursuri la Cluj, o saptamana cind aveam 16 ani la Ohaba de sub Piatra si Cetatile Carstice cu cercetasii si cam atat.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: 1 Mai in Apuseni.

Postby Razvan4x4 » 27 Feb 2014 12:33

Eu nu am masina 4x2 si nici o alternativa de a merge economic/confortabil. Mai sap...
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: 1 Mai in Apuseni.

Postby RZV » 27 Feb 2014 14:27

Stai ca am marit bugetul si intentiile s-au dublat....sa vedem si putirinta nevestei adanc ajutata de cele 8 luni atunci.
Am avut o sedinta in familie.Marim numarul de personaje la 4 -mai vin 2 prieteni -si mergem cu rabla 4x4.Macar acum sunt si eu multumit.

Am pus pe tapet ce vrem- prima zi-plecam noaptea pt lejeritate in trafic si consum din Bucuresti la 2-3 ...
la 9-10 sa fim la Sarmisegetusa Regia -urcam cat putem cu masina si pe urma la pas...
cazare Deva- punctat deja si daca mai este timp vizitam la Hunedoara celebrul castel....-este deschis pina la 15:00 zilnic....

ziua doi-
dimi la 9-10 sau nu in functie de ziua precedenta incercam castelul si plecam 150 + - Km spre Arieseni.Pauza de aruncat un ochi la Rosia Monatana sa vedem ce dreak am pierdut niste WE prin piata tipand ca prostu'......
dupa amiaza cazare la arieseni unde acum sunt fericitul posesor al doua rezervari de 2 camere in doua locuri diferite.....Pension Onelia-linistit in padure, fara restaurant, si cea veche la Vila Giulia cu restaurant si baltoaca + sauna....
deja ma gindesc la Dok.... :lol:

Acum nu stiu ce sa fac sambata in zona Arieseni ca duminica am de dormit extra 2-3 ore,plimbat un pic,si dupa ora 17-18sa plec spre Bucuresti sa fie iarasi liber si linistit drumul spre casa.

Cam asta-i planul cu 4x4 fara mofturi de offfroad,doar ceva forestier la Sarmisegetusa si eventual la Arieseni daca este cazul.....

PS
-1-4 mai insemna joi-duminica -eu am aflat acum, m-am uitat la luna aprilie in calendar care insemna marti-vineri cu plus bonus WE deci o saptamana... :idea:
-daca sunt doritori pentru perioada 01-04 mai sa stie ca 3/4 din pensiunile din zona ,cautand cu booking sunt pline deja.
-din pacate exista si varianta de ultim moment sa nu mai putem merge din cauza de siguranta medicala.Sper sa nu fie asa...
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
gabitzu
Posts: 109
Joined: 27 Jul 2012 14:37
Contact:

Re: 1 Mai in Apuseni.

Postby gabitzu » 27 Feb 2014 14:48

Pai daca stai in Arieseni, poti, ca iesiri lejere, de juma' de zi (cu indulgenta) si fara masina, cascada varciorog, groapa ruginoasa, chestii lejere, care merg "de dua-masa", si sunt relativ compatibile cu ceva baut in ziua aia. Iar daca vrei sa mergi un pic si cu masina 4x2, deja ai o gramada in zona, de la cele din apropiere, Coibele, Poarta lui Ionel, Izbucul Tauz, Scarisoara, la chestii un pic mai departe, Detunatele, Rosia Montana.... is multe, daca te uiti pe un ghid nu cred ca te plictisesti in cateva zile

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: 1 Mai in Apuseni.

Postby RZV » 27 Feb 2014 15:11

M-am uitat pe un ghid stiu ca sunt in zona multe lucruri de vazut.
Vreau textual locatii lejere de 2x4 cu acces drum forestier din cauza de nevasta gravida rau la data aia.Mers pe jos doar de plimbare lejera.totul de la cunoscuti care au fost si spun chestii verificabile.Ca pe net si dupa ghid-harta le stiu deja...
Deci?

Multumesc anticipat.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
gabitzu
Posts: 109
Joined: 27 Jul 2012 14:37
Contact:

Re: 1 Mai in Apuseni.

Postby gabitzu » 28 Feb 2014 07:57

Pai daca e "gravida rau" s-ar putea sa ai o problema. Locuri unde sa ajungi doar cu 4x2 si sa mai mergi doar maxim 15-30 minute sunt. Dar si acolo, alea 15 minute de mers nu implica drum, ci poteca, cu bolovani de sarit, coborat, etc. Oarecum problema pt o gravida. si oricum, in pesteri nu vad cum ar merge o gravida, chiar si la alea amenajate, gen Pestera Ursilor mai poti aluneca sau ceva.

Mai bine lasi chestii ca pesteri & outdoor si cauti puncte turistice, manastiri, muzee, etc. La alea esti sigur ca se ajunge usor, ca nici dracu nu face muzeu accesibil doar pt 4x4 sau drumetie.

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: 1 Mai in Apuseni.

Postby RZV » 28 Feb 2014 09:41

Exact asta spun si cer si eu. Chestii verificate cit mai ok pentu situatia data.
Si plimbari geriatrice cu masina de ici colo.....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: 1 Mai in Apuseni.

Postby Razvan4x4 » 28 Feb 2014 10:10

Razvan wrote:Si plimbari geriatrice cu masina de ici colo.....


Eu m-am hotarat: nu vin ;)
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: 1 Mai in Apuseni.

Postby RZV » 28 Feb 2014 11:25

:lol: trebuia sa spun adevarul, nu?
nici sa vreau altceva si nu am cum,sa fiu sincer...
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........


Return to “Destinatii interesante, cu sau fara 4x4”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest