De la Pacific la Indian pe patru roti... (1)

Pe unde am mai fost, sau unde am vrea sa ajungem
User avatar
DoiNomazi
Posts: 101
Joined: 26 Nov 2011 05:20
Contact:

Re: De la Pacific la Indian pe patru roti... (1)

Postby DoiNomazi » 30 Oct 2017 18:31

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Un Land Rover Defender usor modificat de armata australiana, care facea parte dintr-un convoi cu care ne-am intersectat, din fericire, intr-o zona deschisa. Din cate am inteles avea probleme la unul din cauciucuri si era tocmai masina "de asistenta" pe care ceilati din convoi se bazau. Proprietarul, un australian la vreo 60 de ani facut tot din muschi si tendoane parea imbatranit prin boscheti si chiar stia ce face cu sculele. Avea de toate, inclusiv o osie completa de schimb...

Image
Image
Image
Image
Image













urmeaza (mult) mai multe... :)
vimeo.com/channels/travelotherapy

User avatar
DoiNomazi
Posts: 101
Joined: 26 Nov 2011 05:20
Contact:

Re: De la Pacific la Indian pe patru roti... (1)

Postby DoiNomazi » 30 Oct 2017 20:57

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Un Land Rover Defender usor modificat de armata australiana, care facea parte dintr-un convoi cu care ne-am intersectat, din fericire, intr-o zona deschisa. Din cate am inteles avea probleme la unul din cauciucuri si era tocmai masina "de asistenta" pe care ceilati din convoi se bazau. Proprietarul, un australian la vreo 60 de ani facut tot din muschi si tendoane parea imbatranit prin boscheti si chiar stia ce face cu sculele. Avea de toate, inclusiv o osie completa de schimb...

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
vimeo.com/channels/travelotherapy

bronco
Posts: 232
Joined: 22 Oct 2010 00:34
Contact:

Re: De la Pacific la Indian pe patru roti... (1)

Postby bronco » 30 Oct 2017 22:48

Minunat !

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: De la Pacific la Indian pe patru roti... (1)

Postby RZV » 31 Oct 2017 13:12

bronco wrote:Minunat !

iegzact :lol:

Minunat de departe,in timp, din pacate.

Cred ca sunteti acum la a doua tura in Australia,nu ? Cum apare acum, la diferenta de niste ani? Adica cum au evoluat sau nu accesul,restrictiile,costurile in timp? ma insel si confund cu Africa de Sud?
Chestia asta este pe lista mea de o data-n viata cu auto .... langa Africa de Sud si vecinii accesibili plus ceva cu tari nordice si zapada (aici sunt multe alternative , dupa buget , timp si organizare)
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
DoiNomazi
Posts: 101
Joined: 26 Nov 2011 05:20
Contact:

Re: De la Pacific la Indian pe patru roti... (1)

Postby DoiNomazi » 31 Oct 2017 15:47

Da, dupa 7 ani de ;a [rima tura, asta a fost a doua tura in Australia. Greu de cuantificat diferentele din saua calului, mai ales ca noi petrcem cea mai mare parte a timpului in locuri izolate de tavalugul timpului. Prin pustietati, in afara de clima, apar greu diferente sesizabile.

Namibia este mai placuta si prietenoasa decat SA pentru initierea unui tur pe patru roti.

La nord de Cercul Polar, pentru noi, este mult mai interesant kayakul si padela decat un tur auto. Sper sa ne putem duce macar inca o data in nord.
vimeo.com/channels/travelotherapy

User avatar
DoiNomazi
Posts: 101
Joined: 26 Nov 2011 05:20
Contact:

Re: De la Pacific la Indian pe patru roti... (1)

Postby DoiNomazi » 01 Nov 2017 07:37

Pentru hranirea sufletului mereu calator, am intrat in pregatirile unei noi ture, care va fi pe o distanta mult mai scurta decat cea din Australia (doar vreo 4,500 Km) dar care va fi si mai scurta ca timp, ceea ce rezulta in aceleasi tip de ore interminabile la volan.

Nu stiu cum faceti voi, dar eu nici cand eram mai tanar n-am reusit sa raman cu ochii deschisi la volan mai mult de 52 de ore consecutive de sofat ca pe vremea traversarilor non-stop de la Atlantic la Pacific si retur, sau a drumurilor New York - Prudhoe Bay (Alaska) retur si New York - Belize City retur

Vremuri apuse... inainte de uzura adusa de ani si nenumarati km la volan... :) Acum raman teaz cu eforturi dureroase dupa primele 36 de ore la volan si trebuie sa recunosc ca mi se pare inutil riscul adormirii la volan.
vimeo.com/channels/travelotherapy

User avatar
drujba
Posts: 77
Joined: 23 Oct 2016 10:30
Contact:

Re: De la Pacific la Indian pe patru roti... (1)

Postby drujba » 04 Nov 2017 11:06

DoiNomazi wrote:.....
Nu stiu cum faceti voi, dar eu nici cand eram mai tanar n-am reusit sa raman cu ochii deschisi la volan mai mult de 52 de ore consecutive de sofat...
.....

Vremuri apuse... inainte de uzura adusa de ani si nenumarati km la volan... :) Acum raman teaz cu eforturi dureroase dupa primele 36 de ore la volan si trebuie sa recunosc ca mi se pare inutil riscul adormirii la volan.


Probabil esti de pe alta planeta. :lol: :lol: :lol:
Eu nu am reusit nici cand eram mai tinar sa conduc mai mult de 30 si ceva de ore non stop. Acum dupa 15-16 ore trebuie sa bag nani ca altfel, "big badaboom!!!"

In rest, un articol minunat, scris minunat, aproape ca am fost si eu pe acolo. ;)

User avatar
DoiNomazi
Posts: 101
Joined: 26 Nov 2011 05:20
Contact:

Re: De la Pacific la Indian pe patru roti... (1)

Postby DoiNomazi » 04 Nov 2017 15:45

Suntem de pe aceeasi felie de planeta. Nu excelez in nimic la volan, nu am participat la nici un concurs de indemanare, nu am cautat si nu am obtinut nici un record, dar ma simt foarte bine conducand o masina. Pur si simplu continua sa-mi placa sa privesc departarile intrand sub capota masinii din zi in noapte, in zi si iar in noapte... :)

Din pacate, odata cu trecerea anilor, s-a diminuat anduranta. De obicei ochii cad primii cu acea senzatie de “nisip in ochi”, apoi apar halucinatiile si alunecarea intr-un vis intre realitate si somn. In ultima faza pleoapele scapa controlului, devin “de plumb” si coboara automat acoperin totul...

Imediat dupa pragul senzatiei de nisip in ochi si a usturimii specifice, chiar si faza scurta a unei masini aparuta in noapte din sens opus poate provoca durere.

Inainte incercam sa dansez cu senzatia de oboseala, cele 24-27 de ore New York - Miami, sau New York - Key West, erau parte dintr-o rutina sezoniera, dar acum, desi imi place la fel de mult sa stau la volan, am inceput sa ma tem de acest dans cu oboseala si ma opresc pe marginea drumului pentru doua ore de somn de plumb. Am condus de cateva ori pe ruta New York - LA si retur (intre 57 - 62 de ore) si o singura data non-stop pe ruta New York - Ciudad Victoria in Mexic ( 64 ore) Acum nu mai pot si m-am impacat cu ideea.

Exista amestecuri de ness cafe, Red Bull si ciocolata care pot ameliora temporar efectele oboselii. Fara a recomanda nimanui produsul, sau procedeul, un drum non-stop de 24-30 de ore poate inghiti pe langa motorina/benzina necesara si vreo 7-8 flacoane de red bull mici (cele care vin la pachete de 4)... :)

Pana la urma, cel mai important este sa-ti asculti ritmul interior si sa te opresti la timp.
vimeo.com/channels/travelotherapy

bronco
Posts: 232
Joined: 22 Oct 2010 00:34
Contact:

Re: De la Pacific la Indian pe patru roti... (1)

Postby bronco » 05 Nov 2017 17:02

...,prin anii '70, cam cand dadeam cu capul de coltul mesei, m-am intalnit cu " Unde fugim de-acasa " a lui Sorescu. Intre relatarile copiilor astia si turele lui Baumax, pas de alege !
Un regal, ce mai !

User avatar
DoiNomazi
Posts: 101
Joined: 26 Nov 2011 05:20
Contact:

Re: De la Pacific la Indian pe patru roti... (1)

Postby DoiNomazi » 28 Nov 2017 08:59

drujba wrote:In rest, un articol minunat, scris minunat, aproape ca am fost si eu pe acolo. ;)


S-ar putea sa-ti placa un pic si filmul... :) 3+ ore de stat la volan... in fataza ecranului... :)
vimeo.com/channels/travelotherapy


Return to “Destinatii interesante, cu sau fara 4x4”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests