Tarcu - Rusca - Retezat

Trasee, locuri interesante, obiective turistice. Prezentari si planificari de expeditii.
User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Tarcu - Rusca - Retezat

Postby Marmotă » 27 Aug 2015 10:33

Dupa cum spune si titlul am bantuit prin trei masive: Mtii. Tarcului, Mtii. Poiana Rusca, Mtii. Retezat. A fost frumos, ploios, a fost si soare... ceva probleme la inceput... dar a fost cum trebuie pana la urma.

Albumul foto complet il puteti viziona aici: https://goo.gl/photos/pnwHBjsVwNC7Pxy46

Traseul pe care mi-l propusesem initial s-a dus drcu' (cel putin prima lui parte si anume parcurgerea crestei Tarcului de la E la V), din cauza unei probleme la suspensia fata. Dupa doar cateva zeci de km pe forestier, chiar cu cateva minute inainte de intrarea in traseu, suportul amortizorului de pe puntea fata a cedat.... odata cu acesta si amortizorul s-a belit... si avea doar cateva luni :cry: .

Image
Image

Am dat jos amortizorul si am apucat drumul spre Caransebes in cautarea unui atelier unde sa remediez problema. Am luat totul ca pe un noroc... nu ca pe un ghinion... mi se putea intampla sus pe creasta... si nu era prea placut.
A durat o zi juma' sa gasesc un sudor in tot orasul ala... si pe ala cu programare pentru a doua zi... si nu ca ar fi avut de lucru, nuuu, ci pentru ca mosulica nu lucra decat pana la ora 12... Incredibil! Mi-a zis: "Ce atata graba?! Tot esti departe de casa, in concediu... viziteaza putin zona, ramai peste noapte si o rezolvam noi maine." Asta e, mi-am zis. Am cautat un magazin de piese, mi-am comandat amortizorul si am plecat sa "vizitez".... niste beri. :lol:


Odata reparat Jimalau am plecat inapoi pe Tarcu, insa de data asta pe o scurtatura. Am ales varianta rapida prin Varciorova... extraordinar de frumoasa, pietroasa, namoloasa chiar in unele locuri, mai cu ravene, mai cu iarba... ce mai, super! N-am prea facut poze pe urcare din pacate... n-am avut chef sincer sa fiu. :(

Drumul m-a scos fix la cabana Cuntu, fix cand a inceput si ploaia. De aici planul era sa dormim in Valea Olteana, insa n-a fost sa fie... era deja prea tarziu, prea ceata si prea ploaie ca sa mai bat drumul pana acolo. Am ales sa ne jucam putin pe traseul ce urca spre Vf. Tarcu, dar ne-am carabanit rapid si de aici cand ploaia s-a intetit, iar din ceata/nori nu mai vedeai nici drumul.

Image
Image
Image
Image
Image
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
koais
Posts: 161
Joined: 22 Aug 2011 22:08
Contact:

Re: Tarcu - Rusca - Retezat

Postby koais » 27 Aug 2015 10:41

Bravo! Frumos tare, am vazut toate pozili pe FB.
Sa va fie de bine~!

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Tarcu - Rusca - Retezat

Postby Marmotă » 27 Aug 2015 11:02

Urmatoarea zi urma sa inceapa cu 2-3 raze de soare... nori si ploaie din nou.
Am inceput coborarea spre Poiana Marului, am bantuit putin prin Otelu Rosu, Sarmizegetusa, Poiana Rusca (locul unde s-a nascut Peter Pan ;) ), Cariera Ruschita... si am inceput urcarea in Poiana Rusca, spre locul de campare "Taul Ursului". Aici stabilisem sa ne intalnim cu niste prieteni din Petrosani. La ceas de seara, pe bezna deja, apar si ei.... foc, haleala, palinca si taina pana la rasarit. Am prin ultravioletele :lol: ... la 06:05 am intrat in cort.

Image
Image
Image

Dimineata (pe la orele 13) plecam prin ceata si ploaie mocaneasca spre Vf. Pades pe un traseu interesant... ingust, bolovanos, inclinat... iar in final ajungem intr-un jnepenis pe gol alpin fara pic de urma de drum/poteca/urma de ceva... pe o ceata prin care cu greu am fi razbit daca nu aveam track pe GPS.

Image
Image
Image

De la refugiul Pades o luam la vale printr-o padure de basm.

Image
Image
Image
Image
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Tarcu - Rusca - Retezat

Postby Marmotă » 27 Aug 2015 11:18

Dupa multi km, vreo 80, campam... tot in ploaie!
Fasoli, tuici, samd.

Image
Image
Image
Image
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Tarcu - Rusca - Retezat

Postby Marmotă » 27 Aug 2015 13:16

Prima zi cu soare :D

Pitorescul Tinut al Padurenilor si Drumul Marmurei ne poarta pana in Govajdia. Aici vizitam vestitul furnal unde s-a turnat fonta pentru turnul Eiffel.

Image
Image
Image
Image

De aici intram pe vechiul terasament al mocanitei ce transporta odata marmura din carierele din zona la Hunedoara. Sunt mai multe portiuni accesibile vizitarii, insa auto doar una este practicabila cap-coada. Restul sunt imposibil de traversat din cauza podetelor si viaductelor lipsa. Tot aici se gaseste si cel mai lung tunel de mocanita din tara ~800m. Superb!

Image
Image
Image
Image
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Tarcu - Rusca - Retezat

Postby Marmotă » 27 Aug 2015 13:25

Urmam in continuare terasamentul ce ne poarta printr-un tunel, de vegetatie de data aceasta, ce pare a fi prea ingust chiar si pentru veverite. A ramas multa vopsea prin boschetii aia! La capatul lui ni se deschide Valea Zlasti cu ruina fabricii de talc-dolomita in fundal.

Image
Image

Dupa o scurta portiune de asfalt dam nas in nas cu Castelul Huniarzilor, Corvinilor, Hunedoarei... cum vreti voi sa-i ziceti. Impunator!

Image
Image
Image
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Tarcu - Rusca - Retezat

Postby Marmotă » 27 Aug 2015 13:37

Dupa ce ne despartim de veverita neagra, bantuim putin castelul si o luam spre Retezat unde la ceas de seara campam in zona Carnic pe traseul spre Pieterele.
Pana sa punem cortul am dat o raita si pe la cetatile/conacele din zona (foarte multe obiective turistice, bine intretinute si exemplar marcate... mai rar asa ceva).

Image
Image
Image
Image

Ceaun cu varza murata si carnati afumati... un vin... o luna luminoasa... ;)
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Tarcu - Rusca - Retezat

Postby Marmotă » 27 Aug 2015 14:12

Ultima zi... dar nu avem niciun chef sa mergem acasa asa ca pe drum spre Petrosani parasim iar asfaltul si facem putin "descopery". Este un traseu ce-l adulmecam demult. Track aveam doar ceva trasat "de mana", in mare, de prietenul cu samuraiul. Cu toate ca in zona este si un forestier nou, ca in palma, paralel oarecum cu trackul si duce fix in acelasi loc, eu m-am incapatanat sa tin masina pe "linia rosie" si sa urmez trackul pe GPS cu orice pret.... la acea ora nu stiam ca este trasat de mana, din amintiri :lol: . Am luat-o in sus, in jos, am testat tate urmele de TAF, paraiele si santurile ce imi pareau mie cumva a fi trackul... in zadar... toate variantele se infundau sau deveneau prea periculoase pentru a fi parcurse intr-o singura masina. Intr-un final, dupa vreo 2 ore, am intersectat iar forestierul si am decis sa-l urmez. Am iesit repede pe creasta unde ne-am bucurat de soare intr-un peisaj minunat.

Image
Image
Image
Image
Image

Usor, usor, o luam la vale spre Petrosani. Drumul ne poarta pe creasta, prin padure, iar intr-un final dam de niste fanete si pajisti proaspat cosite, parca din alta lume! O placere sa mergi pe acele coline... montagne russe, nu altceva!

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Punctul terminus, orasul Petrosani. Pe fundal statiunea Parang si Vf. Parangul Mare.

Image

Cam asta fu tot... si fu tare! Mi-a placut mult zona Poiana Rusca, trasee sunt cu duiumul, o sa mai revenim.
Albumul foto complet: https://goo.gl/photos/pnwHBjsVwNC7Pxy46
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
AdrianT
Posts: 334
Joined: 21 Oct 2010 06:27
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Tarcu - Rusca - Retezat

Postby AdrianT » 27 Aug 2015 17:51

Pfuaaaa, foarte frumos!

georgei23
Posts: 55
Joined: 12 Apr 2015 19:45
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Tarcu - Rusca - Retezat

Postby georgei23 » 27 Aug 2015 19:24

Frumos tare! Mulțumim pentru poze și poveste!
http://georgei23.com/


Return to “Expeditii in tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests