Tarcu - Rusca - Retezat

Trasee, locuri interesante, obiective turistice. Prezentari si planificari de expeditii.
User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Tarcu - Rusca - Retezat

Postby RZV » 28 Aug 2015 08:22

Super frumos si vrema a tinut cu voi destul de bine.

Spune-mi te rog cum este cu parcarea la Carnic daca stii .Exista parcare cu plata in siguranta si parcare fara plata, am inteles?
Pregatesc intens o ieseala de 3-4 zile in Retezat cu acces pe la cabana Pietrele si am nevoie sa las autobuzul in siguranta.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Tarcu - Rusca - Retezat

Postby Marmotă » 28 Aug 2015 08:36

Razvan wrote:Super frumos si vrema a tinut cu voi destul de bine.

Spune-mi te rog cum este cu parcarea la Carnic daca stii .Exista parcare cu plata in siguranta si parcare fara plata, am inteles?
Pregatesc intens o ieseala de 3-4 zile in Retezat cu acces pe la cabana Pietrele si am nevoie sa las autobuzul in siguranta.

Habar n-am de vreo parcare cu plata. Pazita de cine? De ursi si vulpi? :D ... zona nu e batuta de pantofari, sunt doar 2-3 cabane si un amarat de camping. Nu stiu cine ar urca pana acolo ca sa fure sau sa vandalizeze masini... nu-i Sinaia. Daca totusi vrei sa fie safe 100% masina o poti lasa in camping pentru 5lei/zi.

PS: Sa faci poze la marmote :D ... lenevesc la soare pe stancile din Curmatura Bucurei. O sa le auzi "fluierand".
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Tarcu - Rusca - Retezat

Postby stane » 28 Aug 2015 12:20

Apropos de parcare
Attachments
Vigneta.jpg

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Tarcu - Rusca - Retezat

Postby RZV » 28 Aug 2015 13:52

Marmotă wrote:
Razvan wrote:Super frumos si vrema a tinut cu voi destul de bine.

Spune-mi te rog cum este cu parcarea la Carnic daca stii .Exista parcare cu plata in siguranta si parcare fara plata, am inteles?
Pregatesc intens o ieseala de 3-4 zile in Retezat cu acces pe la cabana Pietrele si am nevoie sa las autobuzul in siguranta.

Habar n-am de vreo parcare cu plata. Pazita de cine? De ursi si vulpi? :D ... zona nu e batuta de pantofari, sunt doar 2-3 cabane si un amarat de camping. Nu stiu cine ar urca pana acolo ca sa fure sau sa vandalizeze masini... nu-i Sinaia. Daca totusi vrei sa fie safe 100% masina o poti lasa in camping pentru 5lei/zi.

PS: Sa faci poze la marmote :D ... lenevesc la soare pe stancile din Curmatura Bucurei. O sa le auzi "fluierand".


Asa detalii nebune am primit - ca exista parcare cu plata si pazita.de aia intrebam, ultima oara am fost acum 6-7 ani si nu exista nimic in zona....varinata cu campungul este buna, chiar foarte buna pt ca vom ajunge noaptea aproape sigur.
marmotele- sper din toata inima ca Barbosu sa nu se p**e pe organizarea mea si sa ploua,atunci vom avea parte de marmote fluieratoare fara discutie.

@stane ce draku vigneta este aia?pt ce?lamureste-ne, te rog, poate vrem cite una,doua :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Tarcu - Rusca - Retezat

Postby Marmotă » 28 Aug 2015 14:12

Razvan wrote:
Marmotă wrote:
Razvan wrote:Super frumos si vrema a tinut cu voi destul de bine.

Spune-mi te rog cum este cu parcarea la Carnic daca stii .Exista parcare cu plata in siguranta si parcare fara plata, am inteles?
Pregatesc intens o ieseala de 3-4 zile in Retezat cu acces pe la cabana Pietrele si am nevoie sa las autobuzul in siguranta.

Habar n-am de vreo parcare cu plata. Pazita de cine? De ursi si vulpi? :D ... zona nu e batuta de pantofari, sunt doar 2-3 cabane si un amarat de camping. Nu stiu cine ar urca pana acolo ca sa fure sau sa vandalizeze masini... nu-i Sinaia. Daca totusi vrei sa fie safe 100% masina o poti lasa in camping pentru 5lei/zi.

PS: Sa faci poze la marmote :D ... lenevesc la soare pe stancile din Curmatura Bucurei. O sa le auzi "fluierand".


Asa detalii nebune am primit - ca exista parcare cu plata si pazita.de aia intrebam, ultima oara am fost acum 6-7 ani si nu exista nimic in zona....varinata cu campungul este buna, chiar foarte buna pt ca vom ajunge noaptea aproape sigur.
marmotele- sper din toata inima ca Barbosu sa nu se p**e pe organizarea mea si sa ploua,atunci vom avea parte de marmote fluieratoare fara discutie.

@stane ce draku vigneta este aia?pt ce?lamureste-ne, te rog, poate vrem cite una,doua :lol:


Poate la acel camping se referea cel care ti-a dat informatia... sau poate ar mai fi o "parcare" dupa ultima pensiune pe dreapta cum urci spre pietrele... dar nici vorba de lumina, paza... n-are nici gard, e chiar in poteca.

Vigneta aia este pentru parcare in Craiova. Noua, celor din oras, ni se da de la financiar in momentul platii impozitului (poti sa o iei si separat... se numeste taxa de parcare 40lei/an). Cei ce tranziteaza Craiova si au de gand sa stationeze mai mult prin oras (prin centru mai ales) trebuie sa o cumpere (teoretic) pe o zi sau o luna. Altfel, sunt rugati sa foloseasca centura... sunt semne de atentionare la toate intrarile in oras.
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Tarcu - Rusca - Retezat

Postby RZV » 28 Aug 2015 14:20

Roger :lol:
Multu de informare.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Tarcu - Rusca - Retezat

Postby Razvan4x4 » 02 Sep 2015 21:18

Foarte frumoasa tura, la cat mai multe de acest fel! ;)
Casa Iacob nu e acasa


Return to “Expeditii in tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests