Noua zile, sapte munti!

Trasee, locuri interesante, obiective turistice. Prezentari si planificari de expeditii.
User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Noua zile, sapte munti!

Postby Marmotă » 22 Jul 2015 14:39

Una din cele mai frumoase ture din ultima vreme.
Spun asta datorita vremii perfecte (doar praful ne-a terminat, pe unele portiunui mergea putin namol), gastii de exceptie si traseelor foarte frumoase. Au fost forestiere, bolovani, gol alpin, putina apa, aproape zero namol... intr-un cuvant relax, soft, condimentat din loc in loc cu portiuni mai picante... perfect deci!

Am fost 4 masini: doua capitaliste, o balena bautoare de ceai si Jimalau micul japonez.

Daune:
    jeep batran: plastice bara spate, tripla+aripa, evacuare facuta praf
    jeep tanar: modele folclorice din fata pana in spate pe toata laterala dreapta (cauza: big bolovanu' ascuns in tufisuri), aripa fata infundata+portiera blocata (rezolvat cu "doi bocanci" in loc de ciocan), scut cutie de transfer indoit zdravan, plastice si contra aripi ferfelita
    englezoaica: becuri aprinse prin bord
    Jimalau: arc dreapta spate rupt (facut praf) in 4 bucati... dar nu e de mirare. Cat sa reziste un arc stock, vechi de 15ani si chinuit de mine de vreo 2ani in coa'?!

Am campat in locuri minunate, am gatit bunatati, am beut si-am povestit toti dracii in jurul focului. Am urcat de mai multe ori la peste 2000m, am vizitat pesteri, am facut baie in paraie si lacuri... am ascultat linistea! A fost perfect.. ceea ce va doresc si voua! ;)

Traseu: Ohaba Ponor, traseul cetatilor Dacice, creasta Sureanu, Cindrel, putin din Lotrului si Latoritei, Parang, Valcan, chefuiala de final la Cheile Butii, retragere acasa pe "Rute 66" prin Baile Herculane.

Poze s-au facut cu nemiluita... media fiind cam de 800/masina, asa ca imi este imposibil sa le postez pe toate, insa aici puteti vedea o "mica" parte din pozele facute de mine.

Sper sa va placa imaginile... asta daca aveti rabdare sa le vedeti pe toate 700 si ceva. :lol:
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
marius4motion
Posts: 55
Joined: 14 Oct 2013 20:06
Contact:

Re: Noua zile, sapte munti!

Postby marius4motion » 23 Jul 2015 10:18

Faine pozele ! Respect !
Unele locuri le-am batut si eu . Totusi trebuie sa ne intalnim cumva , nu vreu sa ratez Iezer-ul .

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Noua zile, sapte munti!

Postby Razvan4x4 » 23 Jul 2015 11:44

Super iesirea, abia astept momentul cand incep sa strang bagajele si sa le duc la usa! Sa va fie de bine!
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Noua zile, sapte munti!

Postby Marmotă » 23 Jul 2015 11:48

Razvan wrote:Am vazut,super ok pozele si traseul.

Spune-mi ai trecut la organizat ture?
A fost tura ta? Sau ai fost doar ghid ? sau ai fost doar folosit prieteneste ca ghid ?
Intreb asta pentru ca pe site la amicii tai nemti tura costa 710 E....cu inscrieri pt tura din 2016....

Ma interesau ceva detalii.M-am tot invirtit in jurul turelor astea, am studiat preturile- anul trecut tura de 8 -10 zile era 1200E la tipii cu care a fost amicul Cretu,1500 E la Max....astia erau mai ieftini. :lol:

Organizatorul imi este prieten, preturile nu ma intereseaza/afecteaza direct pe mine. Eu doar asigur logistica (si palinca), track-urile si fac pe ghidul/bucatarul, etc.
Nu este primul tur la care particip, insa, repet, nu sunt eu organizator. Normal nu postez turele astea organizate pe niciunde pentru ca nu vreau sa fiu luat la maciuca de X si Y cum ca fac eu averi de pe urma "vanzarii" frumusetilor tarii si las "simexii" "strainilor" sa joace in picioare cacarezele mioritice. Pe aceasta am postat-o deoarece EFECTIV :lol: echipa de data aceasta a fost una de exceptie, iar distractia a fost maxima.

Nu ma amestec in treaba nimanui, nu comentez preturile exorbitante ale altora => nu vreau sa fiu comentat. ;)

Pentru curiosi, da, nemtii cotizeaza ceva si la mine, "partea" mea la aceste ture constand in carburant, friptane si voie buna.

Ma bucur ca v-au placut pozele.
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Noua zile, sapte munti!

Postby Marmotă » 23 Jul 2015 12:16

@marius4motion data viitoare poate atacam Iezerul Cindrel impreuna! Acum, cu parere de rau, se pare ca nu ne-am sincronizat cum trebuie.
@suzuker multzam! cel mai tare sentiment e ala cand esti in pragul usii :D ... greu e cand iti dai seama ca oricat de lunga ar fi iesirea, exista mereu o ultima zi :cry:
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Noua zile, sapte munti!

Postby RZV » 23 Jul 2015 14:14

Multumesc pt. lamuriri. Sa nu exageram cu calcatul cacarezelor in simexi.Aia de barbieresc sistematic un versant sunt afaceristi si se numesc romani, investitori, noi astia plimbacioasii suntem plistol cu apa pentru muntii aia....

Mi-a placut tipul in scaun cu rotile, jos palaria. 8-) Si curajul sa bagi un Jeep WJ pe coclauri.

In rest,parca ar merge o ieseala.....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Noua zile, sapte munti!

Postby Marmotă » 23 Jul 2015 17:15

Razvan wrote:Multumesc pt. lamuriri. Sa nu exageram cu calcatul cacarezelor in simexi.Aia de barbieresc sistematic un versant sunt afaceristi si se numesc romani, investitori, noi astia plimbacioasii suntem plistol cu apa pentru muntii aia....

Mi-a placut tipul in scaun cu rotile, jos palaria. 8-) Si curajul sa bagi un Jeep WJ pe coclauri.

In rest,parca ar merge o ieseala.....

Bine spus! ;)

Tipul in scaun cu rotile este organizatorul. Tot ce face, face din scaun... si face uimitor de bine. Masina este adaptata la nevoile lui, de la condus la dormit si spatii de depozitare. Este un sofer foarte bun, un suflet mare (mai rar asa un optimism ca la el)... un camarad de nota 10!

Ca scurta poveste picanta: acum vreo 15 ani s-a catapultat vreo 50m dintr-un samurai, recuperare vreo 9 luni, scaun cu rotile, recarost/modificat samuraiul, dat din nou, rasturnat destul de grav, cumparat Disco2, modificat, plecat prin lume.... El chiar a luat in serios sloganul celor de la LROC - "One Life Live It!" si tot ce face face cu drag... si nu este nici macar vreun bogatan ca sa zici ca-i este mai usor sa treaca peste toate dand cu buzunarul. Si mai mult, asa, in carucior, s-a si recasatorit, a facut si doi copii. Cu un astfel de prieten in preajma realizez ca "problemele" mele sunt doar mofturi.

WJ-ul era ca nou, prima zi in afara asfaltului si pentru el si pentru proprietar. Nici macar in parcurile lor de offroad nu fusese, insa, masina avea OME 2", ceva AT-uri destul de agresive (bune pt ce face el), coafata putin pe la aripi si bara si un uimitor (pentru acest model) flex al puntilor.
Last edited by Marmotă on 23 Jul 2015 17:23, edited 1 time in total.
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
AdrianT
Posts: 334
Joined: 21 Oct 2010 06:27
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Noua zile, sapte munti!

Postby AdrianT » 23 Jul 2015 17:20

Super fain!.... Atâta timp cât te dai civilizat, nu văd care este problema că iese si un ban din organizare, ghid, etc.

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Noua zile, sapte munti!

Postby stane » 24 Jul 2015 14:42

Da mutati-va frate discutiile pe topicul dedicat
viewtopic.php?f=33&t=153
Am vazut pozele. Felicitari. Si ce noroc de vreme buna!

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Noua zile, sapte munti!

Postby Marmotă » 27 Jul 2015 08:31

De prin padure :P



The people who know the least about you, always have the most to say


Return to “Expeditii in tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest