3 saptamani prin dobrogea si vrancea cu vitica

Trasee, locuri interesante, obiective turistice. Prezentari si planificari de expeditii.
User avatar
koais
Posts: 161
Joined: 22 Aug 2011 22:08
Contact:

3 saptamani prin dobrogea si vrancea cu vitica

Postby koais » 20 Jan 2015 15:55

Salutare!

Eu ii spun Patlagica, dar prietenii au botezat-o vitica.
Dupa Land Rover, mici aventuri cu Suzuki, 2 ani de Mitsubishi, am trecut la Nissan, cu bune mai ales si cu rele.
In Decembrie, de Craciun si Revelion am fost intr-o excursie care a durat 3 saptamani.

A inceput cu o actiune umanitara la Cotul Vaii, reintalnire cu vechi prieteni si cunoasterea unora noi.
Cu aceasta ocazie am observat, din pacate ca off-roader-ii pe care i-a lovit criza nu mai ies aproape deloc, iar cei noi care au bani, isi pregatesc masinile de mers la mall si urcat pe borduri si nu intra in teren sa nu strice masinile.

A continuat cu cateva iesiri extra soft in jurul Constantei pe care nu le-am si prins in imagini.

Un Craciun absolut magnific la Macin, in compania clubului Ofroad Macin, carora le multumesc din suflet si abia astept sa revin la primavara.

Un Revelion la Lepsa, cu zapada, ceva noroi, multa gheata, recuperari de turisme din sant si ce a fost cel mai frumos, prieteni dragi si 0 semnal.

Imaginile sunt intr-o ordine aleatoare, dar cu siguranta, va veti da seama in ce zona au fost arse.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Sa se stie ce si cum
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Si exclusiv Macin:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: 3 saptamani prin dobrogea si vrancea cu vitica

Postby Razvan4x4 » 21 Jan 2015 09:53

Cariera e cea mai "off-road" portinue din zona si ar mai fi o urcare pe la Macin. Eu unul nu mai am de gand sa trec pe acolo, sunt km irositi aiurea daca esti din Bucuresti.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
koais
Posts: 161
Joined: 22 Aug 2011 22:08
Contact:

Re: 3 saptamani prin dobrogea si vrancea cu vitica

Postby koais » 21 Jan 2015 11:01

Inseamna ca nu ai vizitat zona cum trebuie. Urcarea la cariera e e macadam, poti s-o faci cu orice turism.
Un soft off-road poti face pe muntii de la intrarea in Macin, zona unde am facut pozele cu formatiunile de roci.
Un off-road mediu spre hard poti sa faci in padurea de la Macin, sunt sute de trasee iar daca ploua te troliezi de-ti merg fulgii.

Nu merita!? Din Macin la 4km esti la baza muntelui, la 8km esti pe malul Dunarii, iei barca si esti pe insule. La 12km esti la cariera si faci baie in lacul format in vechea mina. Nu mai vorbesc de ruine de cetati, manastiri s.a.m.d. Iar peisajul de pe muntii plini de stanci nu il vei mai intalni nicaieri in tara, este unic.

Parerea mea este ca un cumul mai mare de elemente naturale si obiective diferite nu poti gasi in alta parte.

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: 3 saptamani prin dobrogea si vrancea cu vitica

Postby Razvan4x4 » 21 Jan 2015 11:15

Eu sint sigur ca avem pareri diferite despre off-roadul "mediu si hard". Si da, am fost si prin padure, trecut pe la cetati, etc, nu cred ca ai inventat tu traseele pe acolo. Raman la parerea mea: de vizitat cu Logan
Casa Iacob nu e acasa

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: 3 saptamani prin dobrogea si vrancea cu vitica

Postby svejk » 21 Jan 2015 15:16

totusi, exista un aer de safari (expeditie), a se vedea instantaneele cu struti!

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: 3 saptamani prin dobrogea si vrancea cu vitica

Postby Razvan4x4 » 21 Jan 2015 16:22

Am vrut si eu sa intreb care e faza cu gainile, dar ma gandeam ca sint rau. Uite Koais, AICI gasesti tura noastra din 2010 care cred ca a mers prin aceleasi locuri, ba cred ca a fost mai lunga fiind in ecuatie si o campare la Vadu. Imi aduc aminte ca s-a folosit un pic si troliul, insa daca esti cu Loganul poti feri acele locuri si te poti bucura linistit de acelasi traseu in mare parte ;)
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
koais
Posts: 161
Joined: 22 Aug 2011 22:08
Contact:

Re: 3 saptamani prin dobrogea si vrancea cu vitica

Postby koais » 21 Jan 2015 17:20

Nici decum sa inventez eu un traseu, am mers cu colegii de la Offroad Macin.

Imi cer scuze ca am indraznit sa postez o iesire, fi-mi-ar rusine ca am postat altundeva decat in topicurile de mistocareala.

Corect, parerea ta, ti-o respect si eu nu sunt de acord cu ea. Mediu-hard cand ploua si e noroi pana la genunchi si locuri de agatat troliu aproape inexistente pentru ca se urca intr-o jumatate de tub cu margini de +1.5m si vegetatie de arbusti. Am fost pe 2 urcari de 2-300m care pe uscat merg fara probleme, cu cate 2 curbe dreapta-stanga in loc cu diferenta de nivel de 2m+. Pe ud, alta poveste. La final am ajuns la o albie de parau ce urca intre 2 maluri cu locuri de incrucisat sanatoase, trecere printr-o mlastina, urcare pe bolovani si cu iesire la 90gr si catarare pe mal in dreapta. Aici exista punct de ancorare pentru ca nu ai cum sa nu te rastorni.

Ai dreptate si aici, si de la Valeni la Brasov poti sa ajungi cu loganul in 2 ore, dar poti sa ajungi si in 3 zile doar cu o tubulara, 37" si 2 trolii. Depinde ce iti place, nu?

Instantaneele cu pasaretul au fost postate pentru amuzament. Unii gusta si zambesc, altii simt nevoia sa carcoteasca pentru ca...automobile.

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: 3 saptamani prin dobrogea si vrancea cu vitica

Postby Razvan4x4 » 21 Jan 2015 18:40

koais wrote: Imi cer scuze ca am indraznit sa postez o iesire, fi-mi-ar rusine ca am postat altundeva decat in topicurile de mistocareala...
..,Instantaneele cu pasaretul au fost postate pentru amuzament. Unii gusta si zambesc, altii simt nevoia sa carcoteasca pentru ca...automobile.


La prima chestiune este si problema pe care o am eu cu tine. Ai intrat pe forum cu bocancii si ai inceput sa ne inveti offroad si trasee, majoritatea de aici fiind in breasla cam de prin 2006 si trecuti prin multe din traseele pe care altii le descopera acum. Sugerezi (nu doar aici) ca forumul e orientat catre mistocareala si asta ma deranjeaza avand in vedere ca contributia ta pe rubricile tehnice este zero, cel putin comparativ cu a mea. Iti sugerez sa mai parcurgi un pic forumul, inclusiv la sectiunile de iesiri si expeditii si dupa aia sa intelegi ca noi astia, mistocarii, am inceput pe deteren, apoi pe mania si waxforum, acolo unde am avut cea mai multa activitate pana sa ne plictisim si sa ajungem sa facem forumul asta de mistocareala. Las-o mai moale si mai iesi pe teren tu, nu noi sau altii care "nu au bani". Ai iesit, e foarte bine, sa fii sanatos si la mai multe, chiar ma bucur ca ai avut 3 saptamani la dispozitie sa faci asta! Nu incerca sa ne convingi insa ca respectiva iesire e de vis, sau ca e medium hard, soft-offroad sau extrem, ca ne putem da seama si noi.

La faza cu pasarile eu nu am o problema decat cu gainile. Plm, sa bati cale pana acolo si sa fotografiezi gaini, mie unul mi se pare usor excentric :)
Casa Iacob nu e acasa

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: 3 saptamani prin dobrogea si vrancea cu vitica

Postby gusteru » 30 Jan 2015 07:22

o harta, ceva cu traseul, un track?


Return to “Expeditii in tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests