Hai-hui prin Apuseni, 2012

Trasee, locuri interesante, obiective turistice. Prezentari si planificari de expeditii.
User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Hai-hui prin Apuseni, 2012

Postby busu4x4 » 20 Aug 2012 00:29

Acum am ajuns acasa.
Impresii... a fost extraordinar!!! Din pacate, nu s-a inventat saptamana de vre-o 20 zile :(
Locuri minunate, oameni deosebiti (ardelenii, este clar, sunt din alta lume).
Stane, merci de track-urile foarte misto :P Mai putin ultima parte, care a avut niste inclinari laterale, de o sa imi ia vre-o saptamana sa-mi iasa vanatorul din cur :lol: cu tot cu pusca, iepure si morcov :lol:

PS: TOYOTA Rules !!!!!!
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
H2H
Posts: 229
Joined: 27 Oct 2010 17:34
Location: Bucuresti & Orient
Contact:

Re: Hai-hui prin Apuseni, 2012

Postby H2H » 20 Aug 2012 06:17

De mare senzatie! Plus ca in ultima noapte s-a ras mult :mrgreen:

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Hai-hui prin Apuseni, 2012

Postby turagmes » 20 Aug 2012 06:46

da greu mai e sa postati ceva poze si ptr clasa muncitoare........ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

User avatar
H2H
Posts: 229
Joined: 27 Oct 2010 17:34
Location: Bucuresti & Orient
Contact:

Re: Hai-hui prin Apuseni, 2012

Postby H2H » 20 Aug 2012 12:00

Marius, cred ca ai sughitat de cateva ori, am incercat sa ajungem cumva si pe la tine dar nu s-a legat :( Cat despre poze...le astept si eu de la fotografii autorizati :)))) Chiar sunt cateva de mare exceptie.

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Hai-hui prin Apuseni, 2012

Postby turagmes » 20 Aug 2012 12:56

Vali....stiam ca tu nu le ai cu pozele....dar au fost cu tine doi meseriasi cu pozatul.....da mari lenesi la postat :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

bine ca v-ati distrat.....eu de maine sunt in concediu...asa ca o sa vad pe unde ma vor plimba rotile la agregat :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

User avatar
H2H
Posts: 229
Joined: 27 Oct 2010 17:34
Location: Bucuresti & Orient
Contact:

Re: Hai-hui prin Apuseni, 2012

Postby H2H » 20 Aug 2012 14:21

Ca un preview, cel mai mare morcov l-am avut in a doua zi cand am gresit o intorcere pe un Ygrec si am facut dreapta pe-o ravena plina de praf, pamant, etc. Ploaia statea pe noi ca de aia ne grabeam sa ajungem inapoi la punctul de safety... am dat cu spatele cam 100 metri si tare mi-era ca pic pe-o parte sau dejantez sau alte belele. Cand m-am vazut inapoi pe track mi-a disparut vanatorul din dos :))) Si au mai fost, cand o sa-mi fac ceva ordine-n idei o sa trag un rezumat asa cum s-au vazut toate din locul meu, ceilalti poate fac si ei la fel, a fost super obositor dar si super fain :)

PS: Sa ai o vacanta pe cinste Marius! Sper tare mult sa ne vedem si la o ieseala cumva...gasim noi o varianta :)

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Hai-hui prin Apuseni, 2012

Postby Razvan4x4 » 20 Aug 2012 16:53

S-a comis si asta, o iesire mult asteptata, destul de obositoare, dar magica. Traseele au fost de exceptie, iar de acest lucru se face vinovat in primul rand Stane, caruia ii multumesc primul. Expeditia a startat timid, cu o plecare undeva spre pranz, cu ploaie pe drum si o campare pe Cheile Galbenului, undeva in apropiere de Pestera Muierii, unde ne-am instalat repede si am dat cu spritz pina tarziu in noapte. A doua zi am incercat niste trasee interesante in zona, ce promiteau deranj daca ploaia care incepuse sa cada apuca sa ne surprinda pe munte. Am plecat catre Sibiu pe Transalpina si ne-am oprit pe Valea Frumoasa unde am campat. A treia zi la Sibiu am facut jonctiunea cu Oliver si am plecat spre Apuseni unde a inceput adevarata aventura 4x4.
Ca sa nu o mai lungesc cu detalii inutile, am sa incep cu niste poze. Exista si unele concluzii si invataminte care trebuiesc insusite pe viitor si anume ca masinile de expeditie trebuie sa fie impecabile tehnic, echipamentul sa fie adecvat conditiilor termice si sa ofere confort, echipa trebuie sa fie sudata, cu oameni care se cunosc dinainte si care stiu ce presupune convietuirea in salbaticie o perioada de timp. Spre final ne-am intalnit pe la Rosia Montana si cu echipa Nike&Astral care bantuiau prin zona si cu care am vizitat impreuna cariera de la Rosia, lucru facilitat de Ovidiu (multumiri!).Ultimele zile au fost cele mai grele, traseele au devenit pe alocuri de calvar, noptile au inceput sa fie perturbate de zgomotele lighioanelor si, mai grav, de un cocalar care s-a instalat in vecinatate in ultima noapte de campare in care am fost cel mai aproape de "civilizatie".

PS: Plecaciuni toyotei pentru prestatie.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Hai-hui prin Apuseni, 2012

Postby Razvan4x4 » 20 Aug 2012 16:54

Continuare

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Hai-hui prin Apuseni, 2012

Postby Razvan4x4 » 20 Aug 2012 16:56

A doua zi

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Busu incerca sa para simpatic dimineata in fata camerei foto
Image
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Hai-hui prin Apuseni, 2012

Postby Razvan4x4 » 20 Aug 2012 17:57

Balaceala in zona Sibiului

Image

Image
Intalnirea cu Oliver si stabilirea planului de atac
Image
Campare in zona Geoagiu
Image
Casa Iacob nu e acasa


Return to “Expeditii in tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest