Toamna in Apuseni. Off Road Club Sibiu

Trasee, locuri interesante, obiective turistice. Prezentari si planificari de expeditii.
zippo
Posts: 17
Joined: 22 Aug 2011 10:32
Location: Sibiu
Contact:

Toamna in Apuseni. Off Road Club Sibiu

Postby zippo » 31 Oct 2011 22:51

Noile aventuri ale Off Road Club Sibiu le puteti vedea la http://www.offroadclubsibiu.ro/o-toamna ... 1_p49.html

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Toamna in Apuseni. Off Road Club Sibiu

Postby RZV » 01 Nov 2011 17:32

Jos palaria! Mai multe cuvinte sunt de prisos.
PS Frumos site de club,unic pe meleaguri mioritice as spune :)
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
mihaituk
Posts: 81
Joined: 01 Nov 2010 08:44
Location: SIBIU
Contact:

Re: Toamna in Apuseni. Off Road Club Sibiu

Postby mihaituk » 01 Nov 2011 22:55

Cateva concluzii importante pe care le-am deslusit dupa intoarcere:

- o echipa de peste 10 masini poate induce intarzieri, riscul de a avea probleme creste o data cu numarul de participanti.
- parasirea unui traseu prestabilit a dus la o coborare anevoioasa cu timpi mari de asteptare. A fost o decizie bazata numai pe o idee sumara furnizata de googleearth/harti militare, insa nu foarte clara. (nu voi mai ceda data viitoare.. :) )
- gradul diferit de pregatire a masinilor si de dimensiuni a constituit un alt motiv de intarzieri.
- rabdarea si asistenta la pilotaj ne pot scuti de multe neplaceri.

Dar in final cred ca toti am fost multumiti, chiar daca unii ne-am intors cu cateva piese in portbagaj.

Track-ul se poate descarca de pe site, are cateva indicii. Dificultatea primei si ultimei zile este medie, dar sunt portiuni care pot pune probleme pe ploaie. Ca reper, Melente a parcurs fara probleme cu un Daihatsu Rocky cu AT-uri, precum si alte doua Vitara fara prea multe imbunatatiri.

Din pacate a trebuit sa alegem drumuri destul de usoare din pricina timpului friguros, depinzand de o pensiune cu (foarte) multe locuri de cazare. La vara vom incerca trasee mai directe fara constrangeri de innoptare.

Poze mai multe pe SITE http://www.offroadclubsibiu.ro/o-toamna-in-apuseni-2123-octombrie-2011_p49.html si in ALBUMUL on line https://picasaweb.google.com/106945150577889843481/201110Oct2123APUSENI3OCS

;)

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Toamna in Apuseni. Off Road Club Sibiu

Postby stane » 02 Nov 2011 11:55

Frumoasa iesire, spectaculos traseul si foarte util track-ul cu wpt-uri.
Chestia cu multe masini- ce sa-i faci daca sunteti un club mare?
Care era traseul initial, unde v-ati incurcat?
Nici nu credeam ca se poate trece prin Rosia Poieni. Oricum e o trecere care poate va deveni istorie.

User avatar
mihaituk
Posts: 81
Joined: 01 Nov 2010 08:44
Location: SIBIU
Contact:

Re: Toamna in Apuseni. Off Road Club Sibiu

Postby mihaituk » 02 Nov 2011 13:44

Traseul initial de ziua a doua trebuia sa atace culmea Bihorului dinspre nord, catre Piatra Graitoare, peste vf. Biharia - Bihor - Curcubata - coborare in Biharia sat si apoi la Garda. Si apoi sa mai faca un circuit peste Vf Clujului - Ursoaia - cu coborare in Scarisoara sat. Ne-am oprit imediat dupa partia de la vartop fiindca drumul era destul de pieptis si bolovanos, iar vitarele nu ar fi facut fata. Si fiindca nu am mai vrut sa ne intoarcem am gasit varianta nefericita prin care voiam sa ajungem in vestul crestei unde erau niste urcari mai usoare.
Dar de fapt esrte posibil sa fi fost zapada deja la 1800m si ne-am fi intors oricum. Varianta pe care o regret acum era cu intoarcere prin Arieseni si drumul clasic pana pe Bihor. Ne-am grabit un pic si ni s-a intors.

Vorbesti despre trecerea de la Poienile Mogos catre Zlatna? Acolo l-am avut pe Alin din Sebes care stia drumul cu ochii inchisi, traseul meu era cu coborare in Mogos si apoi traversare catre Intregalde. Se facuse cam tarziu si am decis sa scurtam un pic catre DN.

am atasat track-ul proiectat, dar sa nu il luati ca traseu verificat!
Attachments
APUSENI 3 V2.zip
(163.53 KiB) Downloaded 191 times


Return to “Expeditii in tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests