P. Muierii-Transalpina-Obarsia Lotrului-Cataractele Lotrului

Trasee, locuri interesante, obiective turistice. Prezentari si planificari de expeditii.
sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

P. Muierii-Transalpina-Obarsia Lotrului-Cataractele Lotrului

Postby sever » 15 Jul 2011 09:11

Exed. de WE
1.Se pleaca din Bucuresti vineri pe la 17;
2. Se innopteaza vineri seara la Pestera Muierii;
3. Sambata se viziteaza P. Muierii se pleacape transalpina;
4. Se ajunge la Obarsia Lotrului unde se mananca pastrav proaspat;
5. Se pleaca de la obarsia lotrului si se viziteaza Cataractele Lotrului.
6. Intoarcere la Obarsia Lotrului unde se innopteaza.
7. Duminica fie se pleaca spre Bucuresti pe valea Oltului fie ne intoarcem pp transalpina si apoi spre Bucuresti. Asta in functie de vreme si timp.

Se sta la cort.
O data nu este deja stabiulita. Teoretic in vara asta.

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: P. Muierii-Transalpina-Obarsia Lotrului-Cataractele Lotr

Postby RZV » 21 Jul 2011 15:37

Nici eu nici Sever nu prea avem timp,asa ca.....
Se merge in w-e asta,plecam vineri la ~21:00 ,poze sau explicatii de luni in colo.
Nu mai merge nimeni?
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Re: P. Muierii-Transalpina-Obarsia Lotrului-Cataractele Lotr

Postby sever » 22 Jul 2011 09:56

Din pacate eu nu merg pt. ca n-am cu cine.

Asa ca la mine se amana.

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: P. Muierii-Transalpina-Obarsia Lotrului-Cataractele Lotr

Postby RZV » 31 Jul 2011 14:35

La mine nu s-a amanat,am plecat pe la 21:00, la 12:30 cautam cazare mai intai la Polovragi-nimic liber.....pe urma la Baia de fier-nimic liber,pina la urma la 02;30 am pus corturile la ~ 1km de Pestera Muierii si am scos ceva de baut 8-)

La ora 8;00 valea rasuna de cintece populare cu specific oltenesc :lol: ...vecinii care au crezut cu o noapte inainte ca sunt atacati de o grupa de blindate rusesti se razbunau......cica treceau oltul in carca nevestelor,conform melodiei :lol: :lol: :lol:

Am iesit frumos din corturi si ne-am facut simtita prezenta,au incetat ......chiar si-au cerut scuze, au zis ca au crezut ca suntem bulgari nesimtiti,dupa nr de la masina,cind au vazut ca suntem doar bucuresteni, au devenit chiar prietenosi datorita mirosului de cafea proaspata de la primus......

Am vizitata pestera muierilor-fetele ca baietii au mai tras o tura de lene combinata cu oboseala si am plecat spre Ranca si mai departe spre Transalpina,pina la Obarsia Lotrului.
revin cu poze si exemplificari imediat...
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: P. Muierii-Transalpina-Obarsia Lotrului-Cataractele Lotr

Postby RZV » 31 Jul 2011 15:07

asa..am incarcat pozele...enjoy :ugeek



Transalpina_

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: P. Muierii-Transalpina-Obarsia Lotrului-Cataractele Lotr

Postby RZV » 31 Jul 2011 15:29

Transalpina a devenit sosea turistica....M3,X5,GTI expozitie de masini si tobe sport, oricine are 4 roti si nu fierbe la urcari....asfalt 100% cu mici portiuni inca in lucru..in rest peisaj magnific....la intrarea pe Strategic inghesuiala mare,in jurul unui panou cu accesul interzis....au bagat-o in nu stiu ce arie protejata,se lasa cu amenzi si rangerii erau la datorie in primul km,calare pe atv-uri.....adica nu mai este accesibila....iar la iesirea din Polovragi pe unde am iesit anul trecut, nu mai poti sa iesi,este bariera cu un lacat urias,am verificat cu o noapte inainte.

Am purces la coborit spre Obirsie,la concurs cu niste biciclisti....la 60 km/h am renuntat, m-au depasit....
Cabana de la Obirsie full,am stat 45 de minute sa papam un pastrav....in rest preturi ,de supermarket..3-4 lei berea...un lucru bun...
Cazare ioc, deci am campat din nou la 3-4 km de cabana,si la 500 de m de drum trecind prin rau....

La 9 seara a inceput ploaia, si a plouat, tunat fulgerat,si iar plouat torential pina la 7 dimineata....
Totul baltea,apa pe pajistea unde am campat de 3-5cm....riul crescut dar nu periculos,spre bucuria mea nu a intrat picatura de apa in cort...incredibil,merita banutii aruncati cu 2 ani in urma...Amicii mei la 11 noaptea erau in masina,la ei in cort era piscina, si aveau un cort cu renume....din pacate intepat cu coltarii in fund :lol:

Dimineata am strins repede corturile murate,am baut o cafea de 10 minute si am traversat riul care crescuse cu 30 cm....cam nasoala senzatia dar a trecut repede....am luat-o la vale pe o ploaie mocaneasca pina la Voineasa, mai departe pe valea oltului unde ne-am oprit si am mincat iar ceva.
Dupa 12 eram la vilcea si ploua in continuare...s-a oprit si a iesit soarele cind am intrat pe Autostrada..

cam asta-i povestea W-E pe Transalpina...foarte frumos dar cam scurt si umed :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: P. Muierii-Transalpina-Obarsia Lotrului-Cataractele Lotr

Postby Adi » 31 Jul 2011 17:24

chiar frumoase pozele, si povestioara, erau pesti in raul ala? ceva pastravi macar?
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: P. Muierii-Transalpina-Obarsia Lotrului-Cataractele Lotr

Postby Razvan4x4 » 31 Jul 2011 23:26

Razvan wrote:Am vizitata pestera muierilor...


Daca vorbesti asa, normal ca te crede lumea bulgar
Casa Iacob nu e acasa


Return to “Expeditii in tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests