PATRU MUNTI - APUSENI mai 2011

Trasee, locuri interesante, obiective turistice. Prezentari si planificari de expeditii.
User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: PATRU MUNTI - APUSENI mai 2011

Postby stane » 08 Jun 2011 20:45

INCITANT.
Mi-e dor de Metaliferi.O sa planific ceva in iulie.
Spune care e deranjul cu Parcul Natural Apuseni.
Si care ar fi limitele lui.
Pe saitul parcului am gasit odata o descriere a limitelor in cuvinte. Ar fi fost foarte greu sa ma apuc eu sa le pun pe o harta.

User avatar
White Wolf
Posts: 210
Joined: 12 May 2011 22:26
Location: Ramnicu Valcea

Re: PATRU MUNTI - APUSENI mai 2011

Postby White Wolf » 08 Jun 2011 21:26

Tura superba, cu poze care spun tot! Sa va fie de bine!
TOYOTA & NISSAN

User avatar
mihaituk
Posts: 81
Joined: 01 Nov 2010 08:44
Location: SIBIU
Contact:

Re: PATRU MUNTI - APUSENI mai 2011

Postby mihaituk » 08 Jun 2011 21:39

stane wrote:I
Spune care e deranjul cu Parcul Natural Apuseni.
Si care ar fi limitele lui.
Pe saitul parcului am gasit odata o descriere a limitelor in cuvinte. Ar fi fost foarte greu sa ma apuc eu sa le pun pe o harta.


povestea este asa:

in aprilie am facut o mica tura de recunoastere, in zona Padis-Belis ( http://www.offroadclubsibiu.ro/prolog-a ... e_p33.html ). intr-una dintre cele trei zile doream sa ajungem pe Carligatele, venind dinspre Padis. Imediat dupa bifurcatia cu drumul care merge catre Cetatile Radesii, drumul nostru era blocat transversal de masina Salvamont si alaturi de cativa membri Salvamont era o don'soara reprezentant al Administratiei PArcului care a inceput sa tipe la noi. Motive: eram pe un drum care nu este public (sa zicem..), eram in zona de protectie speciala (corect, dar nu era nicidecum anuntat prin panouri aceaasta restrictie). motivele noastre: tocmai ne uitam la urmele proaspete de TAF care treceau dincolo de masina Salvamont. Motivul real care a tinut: era zpada la greu si nu cred ca mergeam mai mult de cateva sute de metri. Si motivul real ascuns, pe care l-am banuit si aflat apoi la o barfa cu salvamontistii, ca ne-am aflat in momentul nepotrivit la locul nepotrivit. Probabil era o exploatare de sambata pe care nu trebuia sa o vedem.
LA nici o saptamana am primit pe e-mailul clubului (aveam cateva stickere pe masini) o adresa informativacu referire la cateva legi pe care ar trebui sa le respectam. erau invocate si niste paragrafe alese eronat de intocmitorul adresei, specificau ca ”pe suprafata ariilor protejate este interzis accesul cu mijloace motorizate care utilizeaza cmbustibili fosili in scopul practicarii de sporturi, cu exceptia drumurilor permise accesului public” Dar noi nu erarm in adidasi si mingea o uitasem acasa, nu prea aveam legaturi cu sporturile, eram intr-o pura plimbare turistica. Au anexat si harta cu drumurile publice din Parc, o anexez mai jos. Am raspuns si eu prieteneste la adresa, multumindu-le ca protejeaza cum se cuvine natura (pierdusem numaratoarea gaterelor si stivelor de scanduri de pe marginea drumului) rugandu-i frumos sa nu ne confunde cu grataristii posesori de ATV.
Si am decis ca nu mai vrem sa pierdem timpul cu alte discutii fara sens si sa ocolim cat se poate zonele Parcului.

Image


Return to “Expeditii in tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest