Expeditie in Carpati 2011 - Cod Portocaliu

Trasee, locuri interesante, obiective turistice. Prezentari si planificari de expeditii.
doctoru
Posts: 128
Joined: 12 May 2011 12:18
Contact:

Expeditie in Carpati 2011 - Cod Portocaliu

Postby doctoru » 18 May 2011 12:54

Apelez la cunostiintele si experientele voastre in vederea stabilirii unui traseu de aprox. 6 zile in m-tii patriei. Sunt afon in materie de navigatie si gps, dar sunt perseverent. Am cateva harti ale muntilor copiate, in fct de zona in care voi merge.. prefer aceasta varianta depasita.. dar vom avea si o navi in care voi pune cateva trasee luate de la alti colegi de-ai nostri.

Fiind expeditie, este nevoie de un traseu moderat, un open as zice.. pt ca sa ne tina masinile 6 zile. Nu ne dam in laturi daca indoim table sau spargem vreun geam :D

Data: candva la sfarsitul lui iunie, probabil 24-25
Locatie: plecare/sosire Undeva in Vrancea si stanga imprejur sau punctus maximus Mtii Leaota in varf.
Cazare: NU NE TREBUIE, de abia astept sa dorm in masina

Astea sunt punctele care se stiu sigur... traseul dintre ele se poate modifica/schimba in fct de voi... :lol:
Daca recomandati altceva e super ok, doar ca avem nevoie de atractii turistice... dar stiti voi ce inseamna expeditie :lol:

Participanti: eu, dulceanu Galati, rechinu Focsani si probabil grasuxxl Focsani... ii stiti voi din alte parti :D Daca vrea cineva de aici sa se alature total/partial e bine venit.

Ce am nascocit pana acum:
- Andreiasu de jos (focul viu) ( Latitudine: 45.75 | Longitudine: 26.83)
- Rachitasu- Nereju mic - off (45° 43' Nord, 26° 43' Est)
- Vintileasca - off (Latitudine: 45.6 | Longitudine: 26.73)
- Bisoca - off (Latitudine: 45.53 | Longitudine: 26.7)
- Manzalesti (munte mic alb)
- Lopatari (muntele de sare)
- Lacul Mocearu (unde e cazarea REA) Nu tin prea mult la el (N 45°28'16.57" E 26°33'12.00")
- Nehoiu off (Latitudine: 45.4167 | Longitudine: 26.3)
- Chiojdu (urcare Lacul Vulturilor) Nu neaparat, mai ales ca multi l-am vazut
aici se poate face coborare si in Lac Maneciu

Daca nu se face coborare, se continua cu:
(coborare) Crasna
- Intorsura Buzaului - asta vreau sa evit, sa ajung direct in Vama
- Vama Buzaului (cascada urlatoarea, zimbrii)
- Dalghiu
- Sacele (vezi track Valea Azugii) Total Sacele –Azuga 27 km
- Azuga
- Sinaia – (Saua Dichiului) - Lac Bolboci – Padina - Pestera Ialomicioara (biserica, pestera ursilor) 5km de Lacul Boloboci (vad ca se poate si din drumul cota 1400 inainte catre Cabana Vf cu Dor si tot inainte..)
- Vf Leaota 2133m
- inapoi la Sinaia
- Valea Doftanei
- Cheia (pana aici am facut)
Apoi, in principiu asfalt catre casa, cu o mica vizita la Vulcanii Noroiosi.

Daca aveti alte idei, chiar total diferite.. renunt la tot; si asa mi-a luat o luna sa ma gandesc la traseul asta si mi-a scos peri albi :lol:

Mariuse, oferi alte locuri in jud Brasov??

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Stabilire traseu expeditie-HELP

Postby Razvan4x4 » 20 May 2011 09:33

O sa facem si noi o iesire mai lunga in perioada aia, poate ne intersectam cumva. O sa ma uit sa vad de niste track-uri de pe la Buzau, eu zic ca merita sa aprofundezi mai mult in zona aia, mai ales daca vrei "actiune si deranj" :D
Casa Iacob nu e acasa

doctoru
Posts: 128
Joined: 12 May 2011 12:18
Contact:

Re: Stabilire traseu expeditie-HELP

Postby doctoru » 20 May 2011 20:24

Mi-ar face mare placere sa ne intalnim pe un vf de munte... de fapt asa mare placere incat nu cred ca mai scapati de noi dupa aia.. :twisted:

Sa stii ca in ultimele zile m-am mai gandit si nu mai tin neaparat sa ajung in vf Leaota, mai ales ca e cam departe de Galateni. Deci, astept orice sugestii.
Suzuker, ce se mai poate vedea in Buzau? Trebuie ceva atractii, ca daca vroiam doar sa fac offroad si sa dorm in fiecare noapte in alta parte ma rezumam doar la jud BC si VN...
Prima mea varianta de traseu a fost in jud BZ-VN-BC-NT.
Voi pe unde v-ati gandit sa mergeti?

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Stabilire traseu expeditie-HELP

Postby turagmes » 20 May 2011 21:59

Domn doctor...de ce nu-ti misti utilajul pana la BV sa stam de vorba...ca nu ai tu zile libere ...cate se pot vedea pe aici.... :D

doctoru
Posts: 128
Joined: 12 May 2011 12:18
Contact:

Re: Stabilire traseu expeditie-HELP

Postby doctoru » 20 May 2011 23:20

Mariuse, de data asta chiar ca te sun.. :lol:
Nascoceste, te rog un traseu prin jud BV si tinem legatura. Daca e ok, fac VN din traseu, urc la Lacul Vulturilor si ajung in Sacele de unde continui doar cu BV. Ce zici??
Te sun maine, daca nu deranjez.

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Stabilire traseu expeditie-HELP

Postby turagmes » 21 May 2011 08:46

Vali azi o sa fiu in zona Tabla Butii...asa ca nema semnal...suna-ma cel mai bine duminica....ca-s la munca...si acolo am semnal full :D

trasee stai linistit....gasim o gramada

doctoru
Posts: 128
Joined: 12 May 2011 12:18
Contact:

Re: Stabilire traseu expeditie-HELP

Postby doctoru » 15 Nov 2011 12:35

Acum mi-am dat seama ca topicul asta a ramas in aer.. scuze

Rog un moderator sa schimbe titlul in "Expeditie in Carpati 2011 - Cod Portocaliu".

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Stabilire traseu expeditie-HELP

Postby busu4x4 » 15 Nov 2011 13:04

Pai daca s-a efectuat expeditia, baga niste poze ;)
Live Free or Die Hard !!!!

doctoru
Posts: 128
Joined: 12 May 2011 12:18
Contact:

Expeditie in Carpati 2011 - Cod Portocaliu

Postby doctoru » 16 Nov 2011 00:08

Tocmai de asta am cerut schimbarea titlului, ca s-a infaptuit.. :lol:
Desi sunt o multime de giga de poze, prefer sa pun deocamdata filmele care sunt facute cronologic si acopera cele mai bune momente.

- Participanti: Doctoru cu Dotoreasa, Dulceanu cu Dulcedana, Grasu XXL cu Andreea si Rechinu cu.... viteazul lui samurai
- perioada: 24-28 iunie
- 570 km cu de toate (drum forestier, de taf, urcari si coborari grave, noroaie, asfalt, lacuri, varfuri de munte, obiective turistice, trolieri, meniu culinar bogat si multe.. multe altele.
- temperaturi de la 35 la 2 grade Celsius
- altitudine 240-1770 m
- plecare din Vidra- Vrancea

Ziua 1: Ora de intalnire 14, dar din cauza mea s-a plecat la 18. Am intarziat pt ca drumul Scutaru-Soveja (pe care l-as descrie un open soft de 30 min) era rupt de un buldozerist si a trebuit sa-l ocolesc prin albia raului vreo 500 m, unde m-am troliat de cateva ori, cand afara erau 35 grade si vreo 2 milioane de tauni. A fost pe talentul meu.. dar am atins masina destul de bine pe dedesubt pt ca erau bolovani foarte mari si pur si simplu am tras masina ca pe sanie vreo 250m.

Lasasem vorba, conform obiceiului, ca daca nu ajung in timp normal, inseamna ca s-a intamplat ceva. Dulceanu si Rechinu si-au dat seama si au plecat dupa mine, au ajuns la cateva minute dupa ce am iesit iar pe drum...le multumesc inca o data.

Obiectiv: Focul Viu - Andreiasu de Jos (din cauza intarzierii doar atat)
Foarte frumos, dar incepea sa tune si sa fulgere bine de tot. Am cautat un loc de cazare cale de cativa km si am facut tabara. Spritz pana la 1 noaptea cand, dupa atatea ore de trasnete, a inceput potopul. A fost una din cele mai frumoase furtuni care m-au surprins in natura.. Inca era cald :lol:


doctoru
Posts: 128
Joined: 12 May 2011 12:18
Contact:

Re: Stabilire traseu expeditie-HELP

Postby doctoru » 06 Jan 2012 00:47

Ep.2



Return to “Expeditii in tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest