GPS Trip - Terra Trip pe telefon

GPS hardware, software, tracks. Harti, busole, etc.

Moderator: stane

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

GPS Trip - Terra Trip pe telefon

Postby Razvan4x4 » 28 Sep 2015 14:19

Tocmai am finalizat primul test in conditii reala a programului GPS Trip, un fel de terra trip mult mai simplu de instalat si de folosit, dar si cu foarte multe functii in plus. Programelul este unul free si merge excelent, mai ales ca nu mai trebuie calibrat si nici instalate prin masina fire, sonde, suport. Eu l-am folosit instalat pe telefon, insa, pentru mai multa precizie, am folosit un modul GPS Holux, conectat prin Blueetoh. Programul are o interfata misto, similara cu a unui Trip/Rally Computer, cu posibilitatea de a seta culorile, fundalul, etc. La GTC Trophy am navigat cu el fara nici cea mai mica problema sau eroare si mi-a placut faptul ca la fiecare resetare a partialului adauga si numarul pozitiei, ca sa nu mai fie necesar sa o marchezi cu creionul pe roadbook. O chestie si mai utila e faptul ca poti edita kilometrajul partial. Atunci cand ai balarit traseul si gasesti pozitia care "bate" cu roadbook-ul, poti rescrie kilometrajul total dupa cel din roadbook, ca sa poti continua traseul cu trip-ul setat perfect. Pe ecran mai exista un altimetru si un indicator de viteza pentru a-i da coate pilotului atunci cand sunt de parcurs bucatile cu restrictii de viteza. O alta functie care a mai ajutat este prezenta in permanenta pe ecran a coordonatelor GPS, pentru a te verifica cu roadbook-ul atunci cand, la unele pozitii, sunt date si coordonatele. Una peste alta, eu ma declar foarte incantat de acest programel care, pana la proba contrarie, ma face sa nu regret ca am vandut Terra-Tripul de tip clasic. Desigur, mai astept si alte opinii de la cei care au mai mers pe aceasta varianta.
Attachments
Screenshot_2015-09-28-15-14-27.png
Asa arata ecranul
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: GPS Trip - Terra Trip pe telefon

Postby RZV » 28 Sep 2015 16:39

Scretul este Holux-ul exterior. fara el,esti cam singur in padure.
in rest esti a doua persoana pe care o aud ca spune asta, si primul verifica traseele pentru unconcurs....deci chestie veridica.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
armand18us
Posts: 91
Joined: 08 Aug 2014 20:52
Location: Near Bucharest
Contact:

Re: GPS Trip - Terra Trip pe telefon

Postby armand18us » 28 Sep 2015 17:09

noi am mers tot pe varianta GpsTrip..dar ca sa fim mai "jmecheri" am folosit doua telefoane ca sa ma conving..care telefon are receptorul mai bun
galaxy s3
galaxy s5

Impresii:
-in 95% din cazuri pozitiile "bateau" pe ambele telefoane.
- in 100% din cazuri S5 cadea fix pe pozitie :)

pentru cei mai slabi la mate...S3-ul o mai lua in balarii in momentul in care te opreai pt 2-3 minute ( incrementa cu 0.01 cam la 30sec/1min)

Pentru partea a treia si a patra, am folosit Locus Maps pe o tableta Asus, si pe S5 ( pe tableta cu zoom mai mic- 150m , pe telefon..ceva mai apropiat - 50m)
Diferentele sunt destul de mari in padure...acolo unde pe S5 picam fix pe track, la tableta ..suntem ....rau de tot in stanga sau in dreapta.

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: GPS Trip - Terra Trip pe telefon

Postby Razvan4x4 » 28 Sep 2015 17:13

S5 prinde si satelitii rusesti Glonass si cred ca asta conteaza un pic la acuratete. Asa cum am mai zis, eu am avut un modul Holux care nu a facut nici un fel de problema, chiar daca telefonul este unul antic, Galaxy S2.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: GPS Trip - Terra Trip pe telefon

Postby Marmotă » 28 Sep 2015 21:14

Testat si de mine. Foarte bun softul si user friendly, iar posibilitadea de a corecta la nevoie kilometrajul partial e super smecherie.
Atata timp cat e folosit in camp deschis sau zona cu semnal full este perfect, iar daca device-ul stie si Glonass cu atat mai bine. Pentru vagauni neaparat receptor extern.

PS: toate softurile/appurile merg la fel! Fie ele de tracking, orientare, trip, toate-s la fel. Diferenta o face receptorul GPS al device-ului si numai el. Aplicatia nu conteaza.

LE: pentru softurile de genul e bine sa setati de prin meniu (daca exista posibilitatea) ca inregistrarea sa se opreasca cat mai repede daca nu se mai detecteaza miscare. Astfel mai limitati abaterile.
The people who know the least about you, always have the most to say

doctoru
Posts: 128
Joined: 12 May 2011 12:18
Contact:

Re: GPS Trip - Terra Trip pe telefon

Postby doctoru » 28 Sep 2015 22:41

Este beton aplicatia. Auzisem de ea de mai mult timp, dar am folosit-o prima data anul trecut in mai la etapa de la Piatra Neamt, unde (de teama) am folosit-o in paralel cu terratripul.
- poti regla distanta partiala daca o iei aiurea
- nu mai ai nici un stres sa dai freeze atunci cand te troliezi
- ai scapat de stresul calibrarii
- nu mai rupi sonda, fire etc
- practic si usor. Il pui in parbriz si gata.

Eu am facut RB primei etape de la Slanic Moldova exclusiv cu GPSTrip, iar la putinele concursuri la care ma duc il folosesc cu succes. Folosesc un telefon Galaxy S5, bate perfect si ma felicit ca am vandut acum doi ani terratripul.

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: GPS Trip - Terra Trip pe telefon

Postby RZV » 29 Sep 2015 11:24

Sintetizand putem spune ca un telefon cit mai performant sau care vede si Glonass- S5 se califica , sau varinata sigura orice telefon care suporta aplicatia si are si un device extern dedicat pt receptie.
varianta a doua este aplicata de marii offroadului.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........


Return to “GPS si harti, orientare in teren”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests