Cum faci sa vii cu track-ul de acasa???

GPS hardware, software, tracks. Harti, busole, etc.

Moderator: stane

User avatar
semaca
Vedeta
Posts: 424
Joined: 14 Oct 2010 23:28
Location: Bucuresti
Contact:

Cum faci sa vii cu track-ul de acasa???

Postby semaca » 22 Sep 2015 13:47

Da, chiar asa! Cum poti face sa iti faci un track ipotetic, sa-l importi pe GPS (Garmin in cazul meu) si sa navighezi dupa el?
Cine stie sa zica detaliat pt. ca ma intereseaza sa fac traseu pt. Luana precum si pentru Delta Dunarii ca sa nu stau sa balauresc pe toate canalele alea...
sa ne vedem sanatosi ...unde vrea cardanul nostru!!!
Toyota Landcruiser KZJ 73 - 3.0l

georgei23
Posts: 55
Joined: 12 Apr 2015 19:45
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Cum faci sa vii cu track-ul de acasa???

Postby georgei23 » 22 Sep 2015 16:43

Eu am un cont pe GPS-ies si Garmin Montana 600 parca.

Pe http://www.gpsies.com iti dai drumul la impaginatie...apoi salvezi foarte usor trackul creat in formatul acceptat de aparatul tau GPS (GPX parca in cazul meu), copy paste in Garmin si apoi il deschizi din respectivul aparat GPS din sectiunea tracks.
http://georgei23.com/

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Cum faci sa vii cu track-ul de acasa???

Postby Marmotă » 22 Sep 2015 18:33

Depinde ce Garmin ai! Daca-i dedicat auto e mai cu schepsis. Daca-i outdoor faci asa:

Ori cum s-a spus mai sus, ori track-ul facut direct in GoogleEarth, salvat in format .kml, sau .kmz si convertit ulterior in .GPX (se poate online pe multe site-uri, sau cu orice track converter). Se importa in Garmin si drum bun!

Felul asta de navigare este mura-n gura. Si fara harta, pe ecranul gol, si tot n-ai cum sa te ratacesti. Atata timp cat masina sta pe "linia rosie" si nu sunt abateri mari, totul e ok. Singurul factor este calitatea receptorului GPS de pe device... dar la tine nu-i problema, Garmin isi face treaba foarte bine.

PS: pe langa track-ul in sine, daca se doreste, se pot pune si way point-uri sau CP-uri cu denumire, descriere fiecare. Spre exemplu locuri de alimentare, campare, urcari grele, zona cu namol, bolovani, carciuma cu bere rece ;) , etc..
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cum faci sa vii cu track-ul de acasa???

Postby RZV » 23 Sep 2015 09:58

Adica exact cum iti povestea fraierul ala aseara. :lol:
Are Garmin dedicat outdoor deci nu-i problema de semnal.de asemenea are Garmin cu harta lumii varianta 2008. Vede muntii,vaile raurile,canalele si lacurile din Delta pe harta din device.

Ramane sa bage la cap cum si unde transforma din .KMZ sa spunem in .GPX sa vada deviceul propriu....raspuns iarasi -on line cu varu gogu : from KMZ to GPX da o groaza de rezultate on line....trebuie sa vezi care este free,si daca dupa transformare si instalre in GPS acesta il vede.

Ramane binenteles eroarea de metri pe care o faci cind faci traseul in Earth.... un way-point fara sa fie la rezolutie maxima,pus de Lipoveanu,in locul unde cam stia el ca-i nisip,m-a aruncat de pe o plaja superba la ~ 200m intr-un lastris si un mal abrupt de am lasat vopsea in pomi si am fost multumit ca nu am aruncat rabla-n dunare......
La fel si cu drumurile de acum 5 ani de pe munte, multe sunt, multe sunt imprecticabile multe sunt doar la nivel de desen....la 100-200 in stanga dreapta din cauza de aceeasi rezolutie cind desenezi in google.
Concluzia nu exista tehnica slaba doar utilizatori neinvatati....

Spun asta pentru ca mie mi-a luat 6 luni pana am invatat bine ce am explicat mai sus....si inca sunt la nivel - entry user only
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Cum faci sa vii cu track-ul de acasa???

Postby Marmotă » 23 Sep 2015 16:16

Rapid si gratis: http://kml2gpx.com/

Legat de Garmin intrebam de care este (dedicat auto sau outdoor) pentru ca cele auto sunt alta mancare de peste. Eu folosesc unul (nu garmin ci Mio) cu maxima satisfactie... este genial... insa ca acesta sa fie folosit trebuie putin crack-uit ;) ... si pus un soft de navigatie dedicat outdoor (eu folosesc OziExplorer cu harti topo si hybrid). La garminul de mai sus insa nu e necesar.. e plug and play, vorba aia.

Despre precizia track-urilor, WP-urilor, etc. sa stiti ca daca sunt trasate corect de acasa pe hartile GE, vor fi corecte 100% si in teren. Aici harta folosita pe device nu conteaza. Poti sa ai cea mai tare harta topo, harta garmin originala (o basina de harta), harti offline GE hybrid, orice!... sau poti merge pe o harta "goala"... Daca track-ul e facut bine de acasa vei naviga 100% bine si in teren. Harta isi are rolul mai mult atunci cand navighezi fara track, sau in cazul in care doresti sa explorezi, sa vezi ce alternative mai ai in afara track-ului, ce puncte de interes ar fi prin zona, cote de nivel, rauri, etc.

Eu sunt un fel de freak al track-urilor si al navigatiei, imi place, ma pasioneaza :D ... asa ca daca pot ajuta cu ceva intrebati-ma.


Cam asa arata o parte din colectia mea:
Attachments
Capture1.JPG
Capture2.JPG
Capture3.JPG
Capture4.JPG
Capture5.JPG
Capture6.JPG
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
semaca
Vedeta
Posts: 424
Joined: 14 Oct 2010 23:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum faci sa vii cu track-ul de acasa???

Postby semaca » 23 Sep 2015 16:26

Eu am un garmin 62csx pe care l-am folosit in concursurile de offroad.Acum baietii folosesc cu succes tabletele Ipod! - Motion X care nu este pe android.
Am intrat pe Gpsies dar harta de acolo nu ma multumeste, n-are detalii. Ce sa fac?
PS: Marmota....impresionant!
sa ne vedem sanatosi ...unde vrea cardanul nostru!!!
Toyota Landcruiser KZJ 73 - 3.0l

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Cum faci sa vii cu track-ul de acasa???

Postby Marmotă » 23 Sep 2015 16:49

semaca wrote:Eu am un garmin 62csx pe care l-am folosit in concursurile de offroad.Acum baietii folosesc cu succes tabletele Ipod! - Motion X care nu este pe android.
Am intrat pe Gpsies dar harta de acolo nu ma multumeste, n-are detalii. Ce sa fac?
PS: Marmota....impresionant!

Da, motionx pentru ifoane si oruxmaps pentru android sunt the best. Si eu folosesc asa ceva ca backup la Mio720 pe care l-am masluit sa mearga cu oziexplorer.

Despre harta de pe gpsies vezi ca are posibilitatea de afisare a hartii google earth (hybrid). Aceasta este cea mai detaliata si actuala in acest moment.
The people who know the least about you, always have the most to say

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cum faci sa vii cu track-ul de acasa???

Postby RZV » 25 Sep 2015 11:59

Marmota, stiu macar doua persoana care ar da orice pentru colectia ta :lol: impresionant, intradevar.din pacate scopul nefiind unul cu si de bun simt.probabil ca stii la ce fac referire...

Sa stii ca Semaca este si recunoaste un pic atehnic la capitolul asta.Are nevoie de ceva lectii face-to-face sa spunem asa 8-)
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Marmotă
Posts: 204
Joined: 23 May 2015 20:00
Location: Craiova | Cardiff
Contact:

Re: Cum faci sa vii cu track-ul de acasa???

Postby Marmotă » 25 Sep 2015 14:05

Razvan wrote:Marmota, stiu macar doua persoana care ar da orice pentru colectia ta :lol: impresionant, intradevar.din pacate scopul nefiind unul cu si de bun simt.probabil ca stii la ce fac referire...

...stiu, stiu! ;)

Offtopic: daca se da Jimny fac cadou cumparatorului harta completa a Romaniei (topo/militara si OSM - offline ambele) in format pentru android + un pachet de track-uri... sa ajunga, asa, cam pentru un an :D )
The people who know the least about you, always have the most to say


Return to “GPS si harti, orientare in teren”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests