Terra Trip pe telefon

GPS hardware, software, tracks. Harti, busole, etc.

Moderator: stane

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Terra Trip pe telefon

Postby Razvan4x4 » 16 Jan 2014 16:21

Am gasit un programel foarte interesant care permite telefonului cu Android sa fie folosit pe post de TerraTrip. Programul se cheama Gpstrip si se gaseste gratuit pe Android Market, dar posibil sa fie disponibil si pe alte platforme. Fata de un terratrip obisnuit are cateva avantaje, printre care faptul ca il poti instala pe orice masina, fara sa montezi senzor, dar si faptul ca nu inregistreaza aiurea cand dai din roti si stai pe loc. Un alt avantaj este ca in acelasi timp poate sa memoreze si track-ul in format GPX sau KML, nemaifiind nevoie sa fie deschis inca un program pentru treaba asta. Dezavantajul este ca se limiteaza la prezeta si acuratetea semnalului GPS, care poate disparea in padure mai ales daca este folosit receptorul intern din telefon. Eu am reusit sa conectez telefonul la un receptor extern pe Bluetooth care merge super in orice conditii, asadar am fost multumit de porestatia acestui programel. Atasat, aveti un printscreen cu felul in care arata programul. Bineinteles ca este full-customizabil in ceea ce priveste culorile, dar si a informatiilor care sa apara in ecranul principal (altitudine, viteza medie de deplasare, etc).
Attachments
GpsTrip.jpg
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
Cristian1
Posts: 14
Joined: 14 Apr 2012 09:36
Location: Agnita SB
Contact:

Re: Terra Trip pe telefon

Postby Cristian1 » 17 Jan 2014 20:56

L-am instalat si eu. Sti cumva daca ii trebuie conexiune permanenta la datele mobile ? Ar fi perfect sa mearga fara date, doar cu GPS-ul activat.
Pentru Windows Phone 8.1 nu se gaseste inca, dar l-am instalat pe un Android.

doctoru
Posts: 128
Joined: 12 May 2011 12:18
Contact:

Re: Terra Trip pe telefon

Postby doctoru » 17 Jan 2014 22:50

L-am incercat si eu azi, dar foarte rapid pt ca era aglomeratie, drum european spre Bv, tiruri etc
Doar cateva sute de metri, cu un ochi la drum ioneaza fara net, doar cu gps. Pare ok deocamdata... il mai testam sa vedem ce stie.

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Terra Trip pe telefon

Postby Razvan4x4 » 20 Jan 2014 18:06

Conexiune la net iti trebuie doar pentru a-l instala/upgrada. In rest, doar sa vada cerul. Deocamdata merge ok, nu am experimentat inca situatia in care sa merg cu el si sa sune telefonul, dar nu ar trebui sa incurce. Ramane de vazut.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
Cristian1
Posts: 14
Joined: 14 Apr 2012 09:36
Location: Agnita SB
Contact:

Re: Terra Trip pe telefon

Postby Cristian1 » 22 Jan 2014 21:13

L-am instalat pe un Android, l-am dus in padure si nu merge. Nu gaseste semnal GPS.
Mai incerc...


Return to “GPS si harti, orientare in teren”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest