Harti custom rutabile pentru Garmin

GPS hardware, software, tracks. Harti, busole, etc.

Moderator: stane

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Harti custom rutabile pentru Garmin

Postby stane » 13 Jan 2014 21:14

Un baiat priceput la spart harti si diverse programe utilitare a postat un tutorial pe un http://egpsmania.blogspot.ro/ pentru instalare harta+ track-uri care pot deveni rutabile. Cum ar fi, printr-o padure noaptea sa auzi: in 50 de metri luati-o la stanga.
Hartile sursa OpenMap sunt deja completate de diversi useri ai comunitatii.
Am downloadat si eu bucata de harta care cuprinde muntii Padurea Craiului-Vladeasa, Codru Moma, Zarand, o parte din Poiana Rusca si o partea vestica a Bihor si am incarcat-o in MapSource. De aici transferul in GPS e usor.
M-a sirprins cat e de detaliata.Urmeaza sa studiez cum se fac track-urile rutabile.
Attachments
RoWest_resize.jpg

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Harti custom rutabile pentru Garmin

Postby Razvan4x4 » 14 Jan 2014 11:15

Eu tot astept sa vad un soft calumea pentru Android :roll:
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Harti custom rutabile pentru Garmin

Postby stane » 15 Jan 2014 09:09

Tu cred ca astepti sa vezi un soft pentru Toyota :lol:
Am descarcat si instalat in MapSource harta OSM Romania 3D.E cea mai buna din cate am avut. Si actualizata.

User avatar
mihaituk
Posts: 81
Joined: 01 Nov 2010 08:44
Location: SIBIU
Contact:

Re: Harti custom rutabile pentru Garmin

Postby mihaituk » 15 Jan 2014 16:00

stane wrote:
Am descarcat si instalat in MapSource harta OSM Romania 3D.E cea mai buna din cate am avut. Si actualizata.


intr-adevar, super harta!

in ceea ce priveste rutarea pe track-uri, ar fi haios sa iti spuna o voce suava „luati-o la dreapta”, acolo unde tu vezi o ditamai ravena sau tocmai a trecut un torent si a sters poteca.

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Harti custom rutabile pentru Garmin

Postby stane » 15 Jan 2014 21:51

mihaituk wrote:in ceea ce priveste rutarea pe track-uri, ar fi haios sa iti spuna o voce suava „luati-o la dreapta”, acolo unde tu vezi o ditamai ravena sau tocmai a trecut un torent si a sters poteca.

...Sau cand vezi o scurtatura si deviceul incepe sa recalculeze.
Ma gandeam si eu ca in timpul liber sa fac o harta a mea, cu trackurile pe care le am, sa o denumesc: "Harta lu' Stane", sa las ceva dupa mine.
RECTIFIC: harta asa cum e arata bine(paduri,curbe de nivel baza minima actuala) dar e golasa, n-are poi-uri,n-are nici funtia Find. Ceva mai multe in zona Oradea(bilingv).
Pe de alta parte nici nu sunt de parere ca trac-urile offroad sa apara pe o harta care nu stii pe gps-ul cui ajunge si intra ala pe un drum, ca i se pare mai scurt, si da intr-un loc fara intoarcere.
Are insa avantajul ca e compusa din 32 de harti care se pot selecta si importa separat.


Return to “GPS si harti, orientare in teren”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest