Ceasuri outdoor

GPS hardware, software, tracks. Harti, busole, etc.

Moderator: stane

User avatar
nanuk
Posts: 344
Joined: 20 Jan 2012 11:51
Contact:

Ceasuri outdoor

Postby nanuk » 10 Jun 2012 13:08

1. Tissot T Touch Titan

busola ok daca ai planeitate, daca nu ,nu
meteorologie ok
termometru este inutil dupa parerea mea, cand este la mana nu arata in mod evident temperatura corecta a mediului, daca il scoti si il pui langa ii trebuie cam 15 min sa arate valoarea corecta.mult, zic.
cronometru ok
altimetru , desi reglat cu GPS, nu este deloc precis, cel de la bordul masinii este mult mai exact decat cel al ceasului
desteptator ok (suna suficient de tare)
cureaua de titan a fost relativ incomoda pentru iesiri in teren, cea de silicon de acum este mult mai ok. Calitatea fabricatiei foarte buna, a incasat foarte multe de la mine si nu a zis nici pas in 3 ani de zile. Dar se pare ca am avut noroc, pentru ca...:

ATENTIE : la aceste modele de ceasuri, calitatea variaza enorm. Cunosc foarte multe cazuri de exemplare cu probleme mari de functionare, iar after sales la Tissot este o gluma (la nivel mondial, nu doar la noi).

2. Suunto Elmentum Terra

meteorologie nu stiu, inca nu m-am prins exact cum e cu trendul, mi-e teama ca nu am setat tot
busola foarte ok, e 3D :lol: , nu iti trebuie planeitate
altimetru precis
desteptator cam slabut ca nivel de zgomot
cronometru ok

cureaua standard e cam slaba calitativ (cel putin ca feeling la atingere, vedem cat va tine).un ceas cum imi place mie, cu functii putine dar bune,ramane sa vedem durabilitatea, este in casa de putin timp....
The Alfa Female

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Ceasuri outdoor

Postby RZV » 11 Jun 2012 08:51

Da da daaa...
Swiss Military modelul Hanowa 20 atm
Pt scuba Zic ei.....eu zic ca-i ok, simplu si eficient,are data ,cronometru si si nu stiu ce dreak fosfor super cih,sa-l vezi in apa...curea din cel mai jmecher silicon intilnit pina acum. Per total sunt super multumit de el, il am de 6 ani....merge impecabil.

Casio ProTrek unul din modelele mai de mijloc, achizitie recenta,Alti, Baro,Crono,Temperatura,fus orar pt 19 tari(cred),5alarme (suna slabut-dupa niste lupte in pahare nu am auzit nimik).+incarcare solara,si curea titan este super usor...din pacate mi-a rupt flocozitatea de pe minuta stinga in primele 3 zile, acum este ok....
Alt, baro si temperatura merg dupa reglaje indelungate iar temperatura la fel ca la Ursu,dupa 10 minute de stat pe jos indica corect....
per total un ceas corect pt pretul lui-eu l-am prins la oferta,acum o luna....a costat cit cureaua plus revizia celui de mai sus :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Ceasuri outdoor

Postby Razvan4x4 » 13 Jun 2012 23:29

Eu am un Casio Pro Trek Titanium Triple Sensor PRG-500T. Are cam tot ce iti trebuie pt expeditie si, spre deosebire de cele electronice, inca mai seamana a ceas. Imi place afisarea analogica (folosind secundarul) si faptul ca este usor. Fiindca este cu incarcare solara reprezinta un avantaj fata de Suunto, pt ca poti folosi toate facilitatile fara grija ca se va duce bateria (toate functiile consuma semnificativ). In general masuratorile sunt precise, dar uneori altimetrul mai abereaza, dar nu cu mult. Barometrul o mai da in bara si el, dar nu e cu mult sub rubrica Meteo de la tv :mrgreen: Busola este in schimb foarte precisa, te poti baza pe ea. La fel este si termometrul, care insa necesita pentru o masurare exacta scoaterea ceasului de la mana si lasat cam 10 min sa se acomodeze cu temperatura, altfel este influentat de caldura corpului. Carcasa si cureaua sunt din titan, dar exista si ceva plastic. Functia Auto Light este interesanta pt ca nu mai trebuie sa apesi vreun buton, este suficient sa faci miscarea mainii specifica uitatului la ceas si.. that's it. Fiindca este vorba de un LED destul de puternic, eu mai folosesc si in bezna cand am nevoie de o sursa de lumina, singurul neajuns este ca tine doar cateva secunde. Teoretic mai are si setare automata via semnal radio, dar nu m-am prins inca cum functioneaza, probabil va trebui sa ma urc pe bloc :mrgreen: Una peste alta este scula interesanta pe care o recomand.

Poza cu al meu, pus sa arate temperatura asta-iarna:
Image

Specificatii complete:

LED light
Full auto LED light, afterglow
Solar powered
Low-temperature resistant (-10 C/14 F)
Digital compass
Measures and displays direction as one of 16 points
Measuring range: 0 to 359
Measuring unit: 1
20 seconds continuous measurement
Hand indication of north
Bidirectional calibration and northerly calibration function
Magnetic declination correction

Barometer:
Display range: 260 to 1,100 hPa (7.65 to 32.45 inHg)
Display unit: 1 hPa (0.05 inHg)
Hand indication of pressure differential
Atmospheric pressure tendency graph
Changeover between hPa and inHg

Altimeter:
Measuring range: -700 to 10,000 m (-2,300 to 32,800 ft.)
Measuring unit: 5m (20 ft)
Hand indication of altitude differential
Manual memory measurements
(up to 14 records, each including altitude, date, time)
High Altitude / Low Altitude memory
Total Ascent / Descent memory
Others: Reference altitude setting, Altitude tendency graph
Changeover between meters (m) and feet (ft)

Thermometer:
Display range: -10 to 60 C (14 to 140 F)
Display unit: 0.1 C (0.2 F)
Changeover between Celsius (C) and Fahrenheit (F)

World time:
29 time zones (29 cities), daylight saving on/off
1/100-second stopwatch
Measuring capacity: 59'59.99''
Measuring modes: Elapsed time, split time, 1st-2nd place times

Countdown timer:
Measuring unit: 1 second
Countdown start time setting range: 60 minutes
Countdown start time setting range: 1 to 60 minutes (1-minute increments)

Daily alarms:
5 independent daily alarms
Hourly time signal
Battery level indicator
Power save function (automatically disables LCD if the watch is left in the dark for approximately 60 to 70 minutes, and sensor measurements if the watch is left in the dark for six or seven days)
Full auto-calendar (to year 2099)
12/24-hour format
Button operation tone on/off
Regular timekeeping
Analog 3 hands: Hour, minute (moves every 10 seconds), second
Digital: month, day, day of the week
Accuracy: +/-15 seconds per month (with no signal calibration)
Approx. battery operating time:
6 months on rechargeable battery (operation period with normal use without exposure to light after charge)
23 months on rechargeable battery (power saving)

Size of case/total weight: 56.8 X 49.3 X 14.3 mm/112.8 g
Casa Iacob nu e acasa


Return to “GPS si harti, orientare in teren”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests