Garmin Miile XT pe PDA

GPS hardware, software, tracks. Harti, busole, etc.

Moderator: stane

sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Garmin Miile XT pe PDA

Postby sever » 08 Jun 2012 12:21

Am testat in fel si chip. Ultima oara am dorit sa sparg cu sete PDA-ul.

Nu se pot incarca track-uri, de pe garmin BaseMap, sau nu stiu eu cum, se pot inregistra track-uri dar nu am incercat sa vad daca se pot scoate track-urile din el. Harta se misca foarte incet, daca dai setare cu drumul in sus, sau nordul in sus, mai ai o setare suplimentara care trebuie sa o faci si anume sa-i spui dobitocului cu cati metri (km) inainte de target sa iti afiseze cum vrei tu. Eu am pus 800 km, poti pune si mai mult!!!

Din cauza receptorului prost din PDA se balbaie pe o harta de altfel, pentru Romania buna la nivel de casa/bloc. Ca si harta consider Garmin ca avand-o pe cea mai detaliata.

In teren nu prea se poate folosi. In functie de performatele PDA-ului daca dai pe detaliu max asi si curbe de nivel dar cam atit.

La navigare pe sosea daca dai pe detalii max sau mai multe nu prea mai vezi pe unde mergi pt. ca nu mai distingi cursorul in multitudinea de semne de pe ecran si se misca PDA-ul mai incet.

Am testat soft-ul pe HTD Touch Cruise (Procesor si rezolutie slaba) si pe Samsung Omnia II (procesor de 800 MHz si rezoluie foarte buna)

Ce sa zic pt sosele este bun dar consuma ceva resurse. Recomand folosirea cu receptor GPS extern mai bun si nu setati detaliile mai mult de normal ca nu se mai intelege nimic mai ales daca drumul este de macadam.

Nu il recomand pt. expeditii ca daca iesi de pe sosea ....nu prea mai ai ce face cu acest soft. In acelasi timp trebuie sa fi atent la setarile din evitari si cum vrei sa calculeze ruta (cel mai scurt del mai rapid, etc). Setarea in Offroad este cam la misto te baga pe camp in linie dreapta.

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Garmin Miile XT pe PDA

Postby stane » 08 Jun 2012 19:46

Pune si tu niste poze gen captura.


Return to “GPS si harti, orientare in teren”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests