Navigare pe Google Maps\Earth

GPS hardware, software, tracks. Harti, busole, etc.

Moderator: stane

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Navigare pe Google Maps\Earth

Postby busu4x4 » 03 Oct 2011 14:19

Zilele trecute, vorbeam cu Sever despre noul (de curand fostul) lui PDA chinezesc. :)
De aici discutia a deviat catre alte gadgeturi cu care se poate naviga. Asa am trecut prin Notebook-uri, laptop-uri si i-phone si ne-a venit ideea de navigare cu Google Maps. Asta este posibila si mi se pare chiar geniala, avand in vedere ca ai posibilitatea de a vizualiza 3D :mrgreen:
Problema, pe care ne-am pus-o noi, este: Cum salvezi track-ul ? :? Din cate stiu eu, Google Earth, stie doar sa deschida track-uri, nu sa le si salveze (sau poate in versiunea pe bani, le si salveaza) Este destul de nasol sa mergi cu doua device-uri dupa tine, in unul sa inregistrezi si unul pe Google.
Deci exista posibilitatea de a inregistra track-ul, navigand pe Google?

Eu am gasit ceva. Se numeste Goops, iar in varianta GooPs Plus (15 $) :( poate inregistra track-uri de pana la 30-40 ore in format kml sau kmz.
http://goopstechnologies.com/

Alte idei?
Live Free or Die Hard !!!!

bronco
Posts: 232
Joined: 22 Oct 2010 00:34
Contact:

Re: Navigare pe Google Maps\Earth

Postby bronco » 04 Oct 2011 10:19

daca nu esti ruda cu Yason sa se uite "cu lupa" peste zona de interes macar in anul in curs io zic ca n-are rost !
am balaurit asta vara cu Dok si Balauru'-heh poate d'asta !- Goagalu' ne zicea ca suntem pe ceva drum/poteca si noi nu vedeam nici soarele de pomi si boscheti crescuti intre timp ! O harta militara cu curbe de nivel si repere = priceless !

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Navigare pe Google Maps\Earth

Postby Razvan4x4 » 04 Oct 2011 18:09

Eu gasesc utila aplicatia google la cateva capitole, dar nu ca sa inlocuiasca GPS-ul si un sistem de navigatie calumea. E misto ca daca te afli intr-un loc, poti sa iti arunci un ochi asupra zonei, sa vezi detalii pe care un sistem de navigatie nu ti-l ofera indiferent cit de updatat este.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Navigare pe Google Maps\Earth

Postby stane » 05 Oct 2011 08:53

La un moment dat am cumparat eu versiunea Plus care avea navigatie GPS.Ulterior facilitatea a aparut si in versiunea standard.Eu n-am auzit sa nu salveze trackul dar acesta va fi in format kml, format care nu pastreaza informatii suficiente.
Nici ozi nu poate salva suficiente puncte ale unui track. Asa ca ideal ar fi sa ai separat un tracker logger
http://www.holux.com/JCore/en/products/ ... .jsp?pno=2
Sunt ieftine si integistreaza toti parametri inclusiv intervalul orar, temperatura,altitudinea

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Navigare pe Google Maps\Earth

Postby Adi » 05 Oct 2011 09:50

interesante dracoveniile stane, nu stiam de ele, dar se sincronizeaza cumva cu gps-ul (bluetooth sau usb)? sau ii dai start de la locul de plecare de ex si el doar memoreaza coordonate, viteza, opriri, etc, pe care apoi sa le poti suprapune cu harta gps-ului sau online?
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Navigare pe Google Maps\Earth

Postby RZV » 16 Oct 2012 10:46

App de Google....speta.
Am un track facut de un amic cu linii drepte pe google maps...
Acum, cum dreak as putea sa fac a-l folosesc pe Iphone?
Adica stie cineva daca se poate incarca pe iphone respectiva ghidusenie si eu sa ma plimb dupa liniile trasate,in timp ce un cursor imi spune daca-s bine pozitionat sau nu?

Asta-i tema de lucru serioasa pt cine vrea sa ma ajute.Eu nu stiu nici ce format -expensie are harta de la iphone...
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Navigare pe Google Maps\Earth

Postby RZV » 16 Oct 2012 12:05

m-am mai uitat pe ici pe colo si mi-am luat motionX pt Iphone...acum sa vad cum merge cu google bing...
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Navigare pe Google Maps\Earth

Postby stane » 19 May 2013 08:49

Observ ca Google si-a actualizat imageria. In multe zone cu fotografie aeriana din martie 2013 si de mare rezolutie.Poti zuma pana la altitudinea de 150m. Vezi omul.
Asta inseamna ca nu mai ai problema hartilor actuale.
Faci captura de imagine cu Mobac si o folosesti in Ozi sau Garmin Custom Maps. Sau pe ce vrei tu.Asta daca ai noroc ca zona ta de interes sa fie acoperita.
In plus in GoogleMaps activezi modul MapsGL si ai inca o imagerie cu vedere la 45° de la mica altitudine cu posibilitatea de rotire in 4 pozitii. Evident pentru zone urbane.Se trece usor, prin zumare scrol intre cele trei moduri.
Ca ajungi pana la streetview.

PS. Cand vreti sa scrieti "°", tastati Alt+0176


Return to “GPS si harti, orientare in teren”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests