GPS pe telefon, care e mai bun?

GPS hardware, software, tracks. Harti, busole, etc.

Moderator: stane

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

GPS pe telefon, care e mai bun?

Postby Razvan4x4 » 20 Feb 2017 22:21

Dupa o idee ijnspirata de colegul Armand, ma gandesc ca ar fi utila o dicutie despre cat de bune sunt receptoarele GPS de pe telefon, in functie de producator, marca, model, etc. Eu am avut experiente diverse, de la telefoane care abia prindeau ceva sateliti dupa multe minute de stat pe afara, pana la unele la care ai aproape instantaneu coordonatele. Personal constat o evolutie foarte buna de la mult-laudatele receptoare SIRF de pe device-urile mobile gen Mio sau Fujitsu-Siemens, la receptoarele care "vad" si satelitii rusesti (GLONASS) si pe cei chinezesti (Beidou). Se pare ca vor intra in schema la un moment dat si sistemele Galileo (european) si QZSS (Japonez). Pana una-alta, "baza" e un receptor car3 stie cu americani+rusesti. Asadar, ce aparate, ce si cum receptionati?
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
armand18us
Posts: 91
Joined: 08 Aug 2014 20:52
Location: Near Bucharest
Contact:

Re: GPS pe telefon, care e mai bun?

Postby armand18us » 21 Feb 2017 17:44

Ce am observat eu:

- telefon samsung incepand cu Galaxy S3 -> "vede" ~20 sateliti -> se conecteaza la ~10
- telefon chinezesc -> "vede" ~7-10 sateliti -> se conecteaza la ~4-5

acuratetea era similara pe loc, in miscare cel chinezesc nu mai era la fel de precis.

"testele" au fost efectuate in aceleasi conditii folosind softul "Gps Test" de pe magazin play.

User avatar
koala
Posts: 237
Joined: 14 Mar 2011 21:01
Contact:

Re: GPS pe telefon, care e mai bun?

Postby koala » 21 Feb 2017 20:01

O sa incerc si eu cu GPS Testu' ala... am Samsung Galaxy S5 si se conecteaza instantaneu la orice program de "navigatie".
Verificat cu urmatoarele programe (le am pe telefon, le folosesc):
- Here WeGo
- Magic Earth
- Osm And
- Waze

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: GPS pe telefon, care e mai bun?

Postby Razvan4x4 » 21 Feb 2017 20:19

Eu folosesc si GPS Data, un program tot pentru verificat starea receptiei. E misto ca iti arata si ai cui sint satelitii pe care ii prinde (americani, rusesti, chinezesti). Xiaomi Redmi Note 3 merge beton pe receptie, dar stiu pe cineva care se plange de receptia gps la un Xiaomi Mi4.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
nanuk
Posts: 344
Joined: 20 Jan 2012 11:51
Contact:

Re: GPS pe telefon, care e mai bun?

Postby nanuk » 22 Feb 2017 08:36

Folosesc in paralel Samsung Galaxy S6 si Iphone 5s. Cu Waze. Fie ca este programul optimizat pt IOS, fie ca .....nu stiu, merge clar mai bine pe Iphone. Ce am observat insa este ca , la aceleasi modele de telefon, variaza mult receptia GPS. Probabil constanta calitatii este un mit...
The Alfa Female

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: GPS pe telefon, care e mai bun?

Postby svejk » 22 Feb 2017 17:15

[quote="nanuk" Probabil constanta calitatii este un mit...[/quote]
se cheama am uitat cum se cheama, piete diferite, standarde diferite, etc.
adica mai conteaza si de unde-ti iei mercedesul, ca una-i din lotul produs pt dealerul din ro si alta de la ala din de, sau din uganda.
(ca sa nu mai zic, de cate ori te-am rugat, nu-ti mai lua telefoane de la anticarii din fata de la macdonalds...)

User avatar
koala
Posts: 237
Joined: 14 Mar 2011 21:01
Contact:

Re: GPS pe telefon, care e mai bun?

Postby koala » 23 Feb 2017 08:22

svejk wrote:ca sa nu mai zic, de cate ori te-am rugat, nu-ti mai lua telefoane de la anticarii din fata de la macdonalds...

Muhahahaha!
Ce hiene! :lol: :lol: :lol:

User avatar
nanuk
Posts: 344
Joined: 20 Jan 2012 11:51
Contact:

Re: GPS pe telefon, care e mai bun?

Postby nanuk » 23 Feb 2017 09:12

gresesti, alea erau cele mai bune :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
The Alfa Female

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: GPS pe telefon, care e mai bun?

Postby svejk » 25 Feb 2017 12:51

nanuk wrote:gresesti, alea erau cele mai bune :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

hmm..mda! mea culpa!


Return to “GPS si harti, orientare in teren”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest