Termos Esbit

Prepararea hranei, alimentatie, tehnici si echipamente.

Moderator: Adi

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Termos Esbit

Postby RZV » 17 Sep 2014 14:42

Si daca tot am postat in zona, sa mai vin cu ceva info.
Pt cei ce stau mult in aer liber,am gasit super termosul din necesitatea mea stringenta de a prepara rapid si fara primus+ibric apa pt hrana lui bebe.
Dupa 2-3 plimbari de 12 ore sau 1-2 zile si fiert apa de 4-5 ori pe zi....am cedat nevos.Am incercat pe rand termos china tinea cald 3-4 ore,un termos de Decathlon la care s-a rupt supapa de scurgere si l-am returnat oricum -maxim 6 ore apa era la~ 40 grade, dar seara rece....
Am gasit la Mormota.ro -am devenit amic cu baietii,sun si ma consiliaza- Terosul Esbit de 1l la 116 lei parca....
capac cu doua cani, doua supape de scurgere apa, negru acoperit cu o vopsea antiderapanata si mai ales al dracului de izolat.
apa fiarta turnata imediat ce-i luata de pe foc la minim 90C tine 24 ore,dupa primele 12ore inca te mai poti opari cu ea garantat, dupa 24 are undeva la 40-50 grade,si dupa 30 ore ajunge la un 30C....

mi se pare genial .
Asta inseamna ca la o iesire ai ceai-cafea-vin fiert timp de 24 ore lejer in limita unui litru....
Ps sunt de 800 ml, de 1000 ml, de 1500ml.....cu gura mica sau gura mare sa intre si mincarea.....

Sper ca a fost de folos plimbaretilor setosi de cafea,ceai,vin fiert sau cu copii mici :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
marius4motion
Posts: 55
Joined: 14 Oct 2013 20:06
Contact:

Re: Termos Esbit

Postby marius4motion » 25 Sep 2014 11:58

Tocmai l-am achizitionat , Razvane chiar ai dreptate , arata foarte bine si review-urile altora indica aceleasi calitati .
Sper sa am cu ce sa il umplu :lol: :lol: :lol:

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Termos Esbit

Postby RZV » 26 Sep 2014 11:38

Ma bucur nespus . Incearca-l , sa vezi pe urma cum te bucuri si tu :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........


Return to “Bucataria de campanie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest