ceaun

Prepararea hranei, alimentatie, tehnici si echipamente.

Moderator: Adi

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

ceaun

Postby gusteru » 16 Aug 2013 07:17

tot vad peste tot nelipsitul ceaun din bagajele romanului. eu am unul cu trepied, de aluminiu(ceaunul) din cele bulgaresti care acum peste 30 ani se vindeau cu tot atitia lei, marfa rara pe vremea aia. numai ca a cam facut paianjeni. deci ia poatati aici cam ce bagati la ceaun cind plecati de acasa, hai, sariti cu retete ca mi-e foame deja

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: ceaun

Postby busu4x4 » 16 Aug 2013 12:30

Te-ai trezit cu foamea-n gat si ai ti-ai zis s-o imparti cu noi? :lol:
Bine, fie cum vrei tu.
La retete, nu prea pot sa te incurc, dar iti pot da niste idei.
Daca pana acum, caram ceaunul doar pt celebra fasole cu afumatura. In expeditie, am mancat aproape in fiecare seara, cate ceva facut la ceaun: Fasole cu afumatura, Tocanita cu cartofi, Mancare de mazare si apoi, in ultima seara, Ostropel de pui.
Pofta Mare :mrgreen:
Live Free or Die Hard !!!!

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: ceaun

Postby gusteru » 16 Aug 2013 13:27

saru' mina. acu tre' sa mai aflu si cum se face fasolea, pe vremuri luam la borcane, acum singura care se aseamana e asturia si dupa cum ii zice si numele se gaseste numai in spania. cind sint prin zona iau cite 30-40 cutii, de se sperie lumea. acu sint pe uscat de vreo 3 luni. am mai gasit una prin garaj expirata de vreun an, dar a mers al dracului.

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: ceaun

Postby busu4x4 » 16 Aug 2013 13:51

Fasolea, ca si mazarea, au fost la conserve, prefierte.
De obicei, la fasole, facem asa:
Cateva conserve de fasole, simpla (adica doar fasole prefiarta), daca avem de unde, un ciolan afumat (merge si cu bacon), niste carnati afumati, ceapa, usturoi, sare, piper, praf de chili si bulion sau rosii la conseva ;)
Live Free or Die Hard !!!!

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: ceaun

Postby svejk » 16 Aug 2013 16:02

praf de chili? vrei sa zici boia de ardei, nu? :)

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: ceaun

Postby busu4x4 » 16 Aug 2013 17:57

svejk wrote:praf de chili? vrei sa zici boia de ardei, nu? :)

Boiaua de ardei iute, este pt copilasi! Eu joc in liga mare :mrgreen:
Clip_2.jpg
Clip_2.jpg (199.22 KiB) Viewed 1643 times


De obicei, daca nu mai am din productia proprie, prefer sa cumpar maruntit si nu praf. Macar ala maruntit, mai are urme de ceva natural in el. La praf, nu prea se stie ;)
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: ceaun

Postby RZV » 16 Aug 2013 18:42

500g carne pui cubulete-piept de preferinta
500g carne porc cubulete,sa aiba ceva grasime, saraca se simte la gust....
se pun la fiert cu ~1,5-2l apa cu ceva piper,foi dafin si sare chiar si un pic de ulei masliniu......
Se fierbe la foc mic cam 20-30 minute....atentie, vorbim de foc de lemne sub ceaun..nu vrajeala cu gaz! Bine?
In paralel cam 5 cepe mari, bogate sa dau intr-o prajeala rapida asa, cit sa fie sa faca sticloase,cu ardei iute, si gras plus dovleac,orice are omul in traista de genul. Asta se aduga la partea cu ""áprpoape de final cind sunt cartofii 1/3...."

Dupa bucata asta de treaba se aduga la fiertura de carne deja data bine in fiert,un kg de cartoafi taiati frateste,cubulete si se lasa....pina-s cartofii fierti.Mare atentie sa nu cumva sa spumezi chestia si mai ales sa nu scoti spuma..este pacat de Dumnezeu sa arunci mincare... :lol:
Aproape de final cind sunt cartofii 1/3 facuti, se aduga doua cutii de rosii decojite de 300-400G bucata,ceva morcov-1-2 buc,un ardei gras ,rosu este ok, si boia iute, chili sau ce vrei tu sa arda bine sau nu...piper,orice-ti trece prin cap, ai si iti place in mincare.
la final ,dupa 2-3 ore de fiert, obtii o chestie asa,maronie de consistenta destul de tare care arata execrabil....

Atentie!
Pe parcurs poti sa mai adaugi apa daca scade dar cu cit adaugi mai multa, cu atit mai mult stai sa fiarba si sa ajunga la consistenta dorita.
Poate iesi asa, o ciorbo-tocana sau ceva de sta lingura in ea.depinde de gust,si de pofta sau rabdare.eu recomand si prefer tare....si iute..
La gust insa,trebuie sa ai frina la cantitate, altfel se lasa cu nasoale.Si obligat ceva de stins iutela, dupa preferinte mai alcoolizat sau nu.
pofta mare!

La naiba, noroc ca in 7 ore plec trei zile pe coclauri ca altfel o luam eu razna...
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
H2H
Posts: 229
Joined: 27 Oct 2010 17:34
Location: Bucuresti & Orient
Contact:

Re: ceaun

Postby H2H » 17 Aug 2013 19:35

Si eu prin expeditii ma abtin sa ma manifest ca sa nu stric placerea altora...mai puneti mana pe lingura :)

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: ceaun

Postby turagmes » 18 Aug 2013 09:42

nu stiu voi...dar eu cu Zoli cand ne apucam...lucram la ceaun de min 50 l...
Attachments
DSC_0597.JPG
DSC_0597.JPG (171.48 KiB) Viewed 1619 times


Return to “Bucataria de campanie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests