pareri diverse instant-uri

Prepararea hranei, alimentatie, tehnici si echipamente.

Moderator: Adi

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

pareri diverse instant-uri

Postby Adi » 08 Jun 2012 16:38

cum luna viitoare se preconizeaza o sapt in retezat cu rucsacul in spate, sunt obligat sa gasesc variante de mancare usoare si decente la gust, astfel am sa postez aici pareri despre fiecare, chiar astept si recomandari de produse pt testat, exclus conserve
voi incerca mai multe tipuri de instant-uri, mancaruri rapide si voi spune cate ceva despre fiecare
astea sunt primele cumparate, pe fiecare produs e si pretul
Image

Image

am inceput cu o punga de orez simplu, 125 gr punga, pus la fiert in 500ml apa 10 min, toate preparatele le voi face in gamela, sa vad care se lipesc, sa pot estima si cantitatile, in tigaia de teflon e mai usor dar nu asta e scopul
Image

apoi am prajit niste slanina cu carnati
Image

si asta e rezultatul final, cu putina sare si putin piper, cat mai simplu deoarece voi folosi doar ingredientele pe care le voi avea la mine
Image

concluzii:
portie super suficienta pt o persoana, gust ok, timp de preparare 15 min pe aragaz, slanina si carnatii s-au lipit putin de gamela dar nu a fost mare deranj la spalat, boabele de orez nu s-au lipit intre ele ca la un pilaf, putin cam aiurea, voi incerca si varianta sa preajesc slanina cu carnatii, sa pun orezul fara apa si fara punga sa-l prajesc putin apoi sa adaug apa sa fiarba toate, insa nu stiu daca tipul de orez e ok pt felul asta de preparare
PS: farfuria nu e bolul cainelui, e un castron pliabil ce se poate fol si ca farfurie
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: pareri diverse instant-uri

Postby stane » 08 Jun 2012 20:00

Zic ca primele trei sunt cele mai bune.
Pireul se face cel mai usor dar normal iti trebuie unt/margarina si lapte.
Si n-ai. Eu inlocuiam untul cu untura de la carnea prajita iar in loc de lapte beam tuica.
Tortellini sunt greu de fiert daca n-ai conditii.
Orezul, nici gand. Daca a fiert 10 min pe aragaz, pe primus cad bate vantul - jumate ora.
Supele Knor sau Maggy sunt minunate si desi au si ele chimicale, bat de departe ale la pahar de care se spunea in alt topic.
LE:si tot pomenim noi niste "branduri", dar priviti si aici:
http://www.travellunch.de/hauptgerichte ... ichte.html

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: pareri diverse instant-uri

Postby busu4x4 » 10 Jun 2012 12:44

Daca ai nervi sa fierbi torterllini si si orez, atunci iti recomand si Ready Pasta, de la Baneasa. Eu sunt fan Tagliatelle alla Carbonara, dar nu am incercat decat acasa. Sunt foarte gustoase si satioase.
Se fierb cam in 12 min (nu 10 cum zic ei) si dupa ce le-ai dat jos de pe foc, trebe sa le mai lasi cateva minute cu capac, ca sa se mai inmoaie.
Atentie! : Daca le faci in gamela, s-ar putea sa se lipeasca, daca nu amesteci in continuu.
Pretul este in jur de 6-6,5 lei pe plic.
http://www.pastebaneasa.ro/products/Rea ... +Carbonara
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: pareri diverse instant-uri

Postby Adi » 10 Jun 2012 21:10

din cele enumerate mai sus, am incercat asa:
1) punga mica de piure rolton, cu putin lapte praf si putin sos de paste, a iesi decent ca gust, nu foarte legat, ca o mancare de bebelusi, e de luat in calcul, dar nu-mi pun mari sperante in el, nu cred ca mai cumpar
2)supa knorr - f buna, nu are plic si cu ulei, doar un plic cu mai multe condimente, se face usor, portie consistenta, mai impingi foamea 2-3 ore - voi mai cumpara
3) tortelini - au fiert destul de greu, cam 15 min, cu acleasi sos de paste si putin usturoi tocat au fost bune, dar parca se simtea un usor gust de sintetic....... nu cred ca mai iau, voi incerca si varianta lui bussu ;)
4) piureul rollton cutia mare la 6 lei - e senzatie piureul asta, in cutie sunt 2 pungi, am mai adaugat 1 lingura lapte praf, 2 carnati + putina sunca toate prajite + uleiul rezultat de la prajire si jumate de plic din sosul de past; se face ff usor, am pus toate prafurile in castron, am pus peste 0.5l de apa fiarta, apoi sunca si carnatii, consistenta f ok, statea lingura dreapta, gustul f bun, dintr-un plic dupa reteta de mai susse satura lejer 2 pers - voi mai cumpara
poate nu e f estetic, dar compenseaza prin gust
Image

si asta e sosul din care al folosit la mai toate preparatele
Image

se prepara f usor, pt jumatate de plic se pune cam 250ml apa, se poate adauga la orice mancare pt un plus de gust si pt a ingrosa putin mancarea

5) orezul salbatic - l-am fiert cam 10min fara punga in 500 ml apa cu sare, cand a mai scazut apa am daugat o lingura de sos de paste, un catel de usturoi tocat, si cam 150g ceafa de porc facuta la gratar si tocata marunt, iese cam o gamela plina, f ok la gust, dar dureaza cam mult, totul cam 20-25min, merge facut seara la foc cand ai timp de pierdut, incomparabil mai bun ca primul orez prin metoda de preparare, cred ca si ala iese cam la fel
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~


Return to “Bucataria de campanie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests