Conserve diverse

Prepararea hranei, alimentatie, tehnici si echipamente.

Moderator: Adi

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Conserve diverse

Postby RZV » 17 Sep 2014 14:51

Cind am iesit in Iezer cu baietii au spus light....
Am pus in unicul sac de munte -de 60L cam 2/3 si nu l-am indopat,dupa 2-3 ani fara iesit pe munte cam 6-7 kg pt 3 zile...
Astia, au pus in saci de 40-50 l cam 15 kg in conserve,farfurii,tocatoare,tigai plus haine si echipament necesar....au carat ca magarii si am crezut ca-si dau sufletul in Iezer :lol:
Culema ca fiecare venind cu papa,la intoarcere au fost aproape la fel de grei, ca doar nu lasau tigaia de fonta la stana.... :lol:
Dar asta este alta poveste...

Eu zic ca au gust ca mancarea de casa, fara nici o problema.


Cu 4 pungi de 125 grame treci lejer 2 zile doar cu un arzator, un vas pt apa alu mega light, am luat si din ala,si o butelie de 220G....in total sa spunem un Kg dar este mult..... cind vrei light,nu poti mai mult de atit....si sa nu uitam ca daca suntem 4, adaugam doar plicuri.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Conserve diverse

Postby RZV » 22 Sep 2014 10:20

Testat, Suzuker are poza doveditoare.

Gustul dupa sare si piper,super ok peste orice conserva.
Ca sa citez: ''daca eram la restaurant si-ti aduceau paste din astea in farfurie, erai mega multumit...."
Cantitatea recomandata pentru o persoana merge si pt doi de nevoie...125g continut punga plus 450 ml apa... minim 550 g in final.

Am papat o punga de 125g in doi ,de proba,dupa ce deja gustasem ceva rustic de foame....am dat cu chicus dupa,fara probleme
Pretul in schimb , cit doua conserve scumpe,nu-l prea avantajeaza.

Este ok sa fie in masina ca precautie,pt o iesire cu ramas in padure, ceva mancare calda de urgenta,....
Recomand cu maxima caldura.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........


Return to “Bucataria de campanie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests