Folosirea amnarului si tipuri de iasca

Prepararea hranei, alimentatie, tehnici si echipamente.

Moderator: Adi

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Folosirea amnarului si tipuri de iasca

Postby Adi » 09 Nov 2010 12:25

Prin acest topic incerc sa aduc in vedere avantajele si dezavantajele folosirii unui amnar, cat si a diferitelor tipuri de iasca, asa ca o sa incep cu:
AMNARUL:
Dupa cum probabil bine stiti, amnarul este de fapt o bara metalica, practic un aliaj de 6 elemente, care prin scrijelire cu un obiect dur si ascutit produc scantei.
Avantaje:
-este indestructibil, fiind “o bara de fier” nu ai cum sa-l strici
-functioneaza in orice conditii, indifferent ca-l scoti din apa, zapada, etc
-produce scantei pana la 3000 de grade, care pot aprinde cam orice material( in anumite conditii, exemplificate mai jos)
-siguranta in exploatare, nu se autoaprinde, nu explodeaza, indiferent daca sta la soare sau la temp mai ridicate (uitat pe nu stiu unde)
-poate fi fol pt semnalizare in caz de urgenta, mai ales noaptea
-compact, poate fi depozitat oriunde, aprox jumatate din dimensiunea unui pix
Dezavantaje:
-cost ridicat comparativ cu o bricheta de ex, in jur de 50-60 ron unul bun
-necesita ceva indemanare dar se poate invata f usor modul de folosire
-nu produce flacara, unele tipuri de iasca trebuie sa fie perfect uscate;

O sa apara in poze doar tipurile de amnar testate si in care am incredere, pe piata existand o multitudine de modele, producatori, cei pe care ii recomand sunt Primus, Light My Fire, Fire Steel.com .

Image

IASCA
O sa denumesc generic iasca, orice material inflamabil care se va aprinde cu amnarul, care va intra in contact direct cu scanteile emise de amnar; drept iasca, se pot folosi urmatoarele materiale : coaja de mesteacan (e impregnata cu uleiuri volatile si arde chiar si uda, chiar daca e luata de pe un copac verde),vata, vata imbibata cu vaselina (arde si uda) puf de papadie sau de scaieti de camp, aschii f mici din lemn, spirt solid, hartie, sfoara de canepa, etc; plus unele tipuri de iasca putin mai cumplicat de preparat si folosit cum ar fi o ciuperca (http://ro.wikipedia.org/wiki/Iasc%C4%83 )care se fierbe, se usuca, dar in momentul in care este aprinsa cu amnarul, nu face flacara, ci face un fel de jar; apoi mai este bumbacul carbonizat, care la fel nu arde cu flacara, cine vrea mai multe detalii legate de ciuperca si bumbac, se pot gasi din abundenta pe net;

coaja de mesteacan:
Image
Image
Image
Image

cateva bete de chibrit ca idee cat de mici sa fie aschiile, cu cat sunt mai mici si mai multe, cu atat o ia mai repede; ca idee daca lemnele sunt plouate si ude, e de preferat sa folositi lemne "uscate" din copaci nu de pe jos, iar apoi sa le despicati si sa folositi maduva iar aschiile sa fie facute din lemnul de langa maduva, cu cat mai aproape de maduva, cu atat mai uscat va fi lemnul, cu cat e esenta mai moale gen brad, pin , etc, cu atat se va aprinde mai repede;
Image
Image
Image
Image

si aici niste vata, o ia instant de la cele mai mici scantei, cu cat e mai infoiata cu atat arde mai mult
Image
Image
Image

Ca si tehnica de aprins, se tine cutitul sau tabla de scaparat fixa, si se trage amnarul pe spatele cutitului sau pe respectiva tabla, astfel incat scanteile sa cada pe patul de iasca, daca se da cu cutitul pe amnar asa cum am facut eu, e mai comod, insa exista riscul sa imprastii iasca, si o iei de la capat, acum fiecare cum se obisnuieste ;)

Iar aici aveti "tehnica" de aprindere cu amnarul cu o singura mana, practic se pune un mic bustean langa patul de iasca, se sprijina cutitul cu lama spre iasca, si cu o miscare ferma (sau mai multe :mrgreen: ) se trage amnarul pe cutit astfel incat scanteile sa cada cat mai aproape de materialul ce se vrea aprins, cu cat distanta dintre cutit si iasca e mai mica, cu atat mai bine, dupa cum vedeti in filmulet vata o ia instant, cantitatea scanteilor depinzand mult de obiectul care se foloseste in contact cu amnarul :
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
Lecus
Posts: 42
Joined: 07 Nov 2010 21:23
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Folosirea amnarului si tipuri de iasca

Postby Lecus » 11 Nov 2010 20:11

Frumos tutorialul! Si eu exersez de ceva vreme jocul cu amnarul , dar nu reusesc sa ma conving ca e mai facil in utilizare decat bricheta. :lol:

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Folosirea amnarului si tipuri de iasca

Postby RZV » 11 Nov 2010 21:15

:lol: pai sincer nu e....dar bricheta poate ramine fara gaz,se poate pierde, uda.....si atunci intra in functiune amnarul.....si experienta face diferenta intre a reusi sau nu....
In plus ca pe pariu ca-n 75% din cazuri un nebun cu exercitiu :D reuseste sa faca focul cu amnarul inaintea unui om obisnuit cu bricheta, dar fara exercitiu la facut focul...
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Folosirea amnarului si tipuri de iasca

Postby Adi » 11 Nov 2010 23:36

e bine ca amnarul sa fie de rezerva, in caz ca moare bricheta, si din cand in cand mai trebuie exersat sa nu-ti iesi din mana, daca e un amnar de calitate , e f usor de folosit, pe cand unul prost care scoate scantei ocazional, iti scoate peri albi, putin antrenament la fiecare iesire conteaza f mult (daca iesirile nu sunt de 2 ori pe an :lol: ), plus ca poti experimenta tot felul de materiale inflamabile, lemne mai uscate sau mai ude, si cu timpul va deveni un reflex, nimeni nu s-a nascut invatat, dar cu exercitiu, se poate rezolva ;)
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
pacepa
Posts: 11
Joined: 02 Jan 2012 01:14
Location: Pitesti
Contact:

Re: Folosirea amnarului si tipuri de iasca

Postby pacepa » 03 Jan 2012 19:40

destul de interesant, unde s-ar putea achizitiona unul?

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Folosirea amnarului si tipuri de iasca

Postby Razvan4x4 » 03 Jan 2012 19:53

Daca dai un search pe google gasesti pe alese. Se pot comanda si online de la kaki.ro si military-shop.ro
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Folosirea amnarului si tipuri de iasca

Postby turagmes » 03 Jan 2012 21:15

eu...in urma unor experiente mai mult sau mai putin placute am in masina si o cutie cu rumegus imbibat cu motorina......plus amnarul... :D

User avatar
pacepa
Posts: 11
Joined: 02 Jan 2012 01:14
Location: Pitesti
Contact:

Re: Folosirea amnarului si tipuri de iasca

Postby pacepa » 03 Jan 2012 22:59

Multam frumos, asa ceva am mai vazut pe discovery, nici decum nu ma gandeam ca mi-as dori unul, pana sa-l vad aici
Noroc ca m-am inregistrat pe acest forum :D

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Folosirea amnarului si tipuri de iasca

Postby busu4x4 » 03 Jan 2012 23:41

Am vazut saptamana trecuta la Dechatlon, Primus Medium. Eu mi-am luat de la Ascent, tot Primus dar modelul ala mare :mrgreen:
Live Free or Die Hard !!!!

zippo
Posts: 17
Joined: 22 Aug 2011 10:32
Location: Sibiu
Contact:

Re: Folosirea amnarului si tipuri de iasca

Postby zippo » 04 Jan 2012 07:30

Un material bun, inflamabil, care arde cu o flacara galbena - transparenta este si "matasea" pe care o gasiti pe coaja brazilor. Eu personal, am in masina o rezerva de astfel de matase, aschii de lemn, toate foarte bine uscate. Pentru ca atunci cand am invatat sa folosesc scula am reusit sa-mi ranesc degetul aratator drept, in lama de otel a amnarului, mai nou, folosesc dosul lamei cutitului din patentul multi-functional. Avantajul este ca-l poti prinde foarte bine in mana, ai precizie si forta mai mare.


Return to “Bucataria de campanie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest