Apa curenta la o remorca off-road

Prepararea hranei, alimentatie, tehnici si echipamente.

Moderator: Adi

User avatar
cristeaandm
Posts: 86
Joined: 02 Jan 2012 10:01
Location: Buftea, Ilfov
Contact:

Apa curenta la o remorca off-road

Postby cristeaandm » 02 Jan 2012 11:47

Salut m-ar interesa solutii sau echpamente folosite pentru a avea apa potabila dintr-un recipient de apa ca la robinetul de acasa. Intentionez sa folosesc sistemul la o remorca off-road, ca un fel de chiuveta de campanie.

S-auzim de bine

User avatar
Astral
Posts: 132
Joined: 08 Oct 2010 00:07
Contact:

Re: Apa curenta la o remorca off-road

Postby Astral » 03 Jan 2012 02:28

Pentru asa ceva se foloseste o pompa la 12V, de diferite debite, ceva in genul asta :
http://www.e-camp.ro/product.php?id_product=433

User avatar
cristeaandm
Posts: 86
Joined: 02 Jan 2012 10:01
Location: Buftea, Ilfov
Contact:

Re: Apa curenta la o remorca off-road

Postby cristeaandm » 06 Jan 2012 12:20

Multumesc frumos, foarte interesant siteul

S-auzim de bine

b.b
Posts: 39
Joined: 05 Sep 2011 19:30
Contact:

Re: Apa curenta la o remorca off-road

Postby b.b » 10 Jun 2012 15:11

Salutare! Eu am luat anul trecut un dus din asta portabil alimentat de la bricheta masinii de la Gepeto. Era in jur de 85 de lei. Si-a facut treaba foarte bine iar cu un bidon din plastic de 20 l faceau lejer dus 4-5 persoane. Inconvenientul era ca nu incalzea si apa:):):) da'daca tot faceam cate un gratar sau ceva la ceaun aproape in fiecare zi mai bagam si vreo 5-10 l de apa la incalzit si era de ajuns. De asemenea am folosit un cort de dush de la Decathlon. A fost perfect:):):)
Attachments
IMAG0105.jpg
IMAG0105.jpg (185.32 KiB) Viewed 1540 times

no comment
Posts: 28
Joined: 26 Jul 2012 00:06
Contact:

Re: Apa curenta la o remorca off-road

Postby no comment » 30 Jul 2012 20:00

Sparg si eu gheata cu primul post ( proba de microfon ...) .
Ma gindesc la solutia unei canistre mari , un bidon de plastic ( care poate fi si de 30 l , dar mai mare ... sau doua , conectate ... numai sa nu fie prea grele si alte alea de manevrat in cazul in care nu se pot umple comod si repozitiona etc... ) si care sa stea bine-merci pe podea in spatele soferului , dar apa sa fie pompata de aer , introdus pe la o valva montata in dop . Debitul ramine aproape constant dupa ce se trece de un sfert consumat ( moment in care mai trebuie o presurizare - care nu e nevoie sa fie prea mare - o,2 sau pe acolo e OK , nu are nimeni nevoie de 100 atm la ajutaj , ci de economie . Problema e ca destul de repede apa proaspata netratata se degradeaza , fapt care impune tratarea ei . Dintre mai multe variante posibile , eu as merge pe cele simple - permanganat , cloruri ...

O problema majora e volumul ( cum nu discutam de rezervoare dedicate , volumul necesar e impartit in mai multe corpuri de stocare puse peste tot unde e posibil - in cazul in care nu se adopta un rezervor permanent instalat - desi discutia e la o remorca si eu scriu ca unul cu masina ) si greutatea ( 80-100 L se consuma repejor in trei zile , de trei persoane . Mie imi place cel mai mult in golul alpin , as sta mai mult de trei zile ) .

User avatar
Astral
Posts: 132
Joined: 08 Oct 2010 00:07
Contact:

Re: Apa curenta la o remorca off-road

Postby Astral » 20 Aug 2012 02:54

b.b wrote:Salutare! Eu am luat anul trecut un dus din asta portabil alimentat de la bricheta masinii de la Gepeto. Era in jur de 85 de lei. Si-a facut treaba foarte bine iar cu un bidon din plastic de 20 l faceau lejer dus 4-5 persoane. Inconvenientul era ca nu incalzea si apa:):):) da'daca tot faceam cate un gratar sau ceva la ceaun aproape in fiecare zi mai bagam si vreo 5-10 l de apa la incalzit si era de ajuns. De asemenea am folosit un cort de dush de la Decathlon. A fost perfect:):):)


Un dus identic mi-am cumparat si eu de la Motor-home, Otopeni.
Este foarte bun, dar avand un debit de 8l/min, cu butonul pe pozitia "Maxim", trebuie multa atentie la risipa de apa......Pe pozitia "Minim" pisa de parca sta.....Pe intermediar, cam insuficient debitul.....


Return to “Bucataria de campanie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests