Volcano Kettle

Prepararea hranei, alimentatie, tehnici si echipamente.

Moderator: Adi

Admin
Site Admin
Posts: 265
Joined: 16 Sep 2010 22:41
Contact:

Volcano Kettle

Postby Admin » 08 Nov 2010 00:53

Este un recipient interesant pentru fiert lichide, foarte eficient din punct de vedere al necesarului de lemne folosit pentru a fierbe o cantitate de apa. Practic merge cu orice: bete, frunze, paie, cam orice arde, alimentarea facandu-se simplu prin gura superioara. Ceea ce il face ideal in orice calatorie este faptul ca focarul se afla in interiorul vasului, protejat de vant, iar caldura este concentrata in cea mai mare parte catre vasul de fierbere si nu irosita. Practic, asa cum am vazut pe viu intr-o expeditie in Turcia, poti fierbe un litru de apa cu doar citeva bete.

Mai multe detalii despre cum functioneaza, dar si legaturi catre firmele care produc, preturi si detalii tehnice, gasiti aici: http://www.safariquip.co.uk/help-travel-advice/how-volcano-kettles-work/

Un review, zic eu pertinent despre acestea, dar si multe sfaturi utile de la un expert in bushcraft si supravietuire, gasiti aici: http://www.ravenlore.co.uk/html/volcano_kettle.html

O poza cu Volcano Kettle
Image

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Volcano Kettle

Postby Adi » 08 Nov 2010 08:18

acum am inteles si eu care-i treaba cu "sobita" asta, apa sta tot timpul in jurul cemerei de ardere, incalzirea e instanta, f tare din acest punct de vedere :shock: , insa nu stiu daca se poate demonta, eventual pt spalat,sau posibile depuneri de piatra din interiorul vasului ;) , dar ca si randament de fiert apa, cred ca e cel mai tare de pana acum 8-) , ca si volum de transport cred ca ocupa ceva loc , dar inca o data, e f tare :)
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

Admin
Site Admin
Posts: 265
Joined: 16 Sep 2010 22:41
Contact:

Re: Volcano Kettle

Postby Admin » 08 Nov 2010 11:13

De demontat se demonteaza doar cenusarul, care este ca o farfurie, vezi foto (fire base). Se poate curata pe acolo interiorul de funingine, iar recipientul pentru lichide cred ca il poti curata cu diverse solutii de curatat, inclusiv anti-calcar. Oricum, unele Kettle-uri sunt din inox, iar altele, de aluminiu. Intr-adevar, kettle-ul este o solutie mai buna pentru luat masina, dar exista si versiunile mai "portabile", care au dimensiunile unei sticle de apa de 1.5 litri. De greutate nu se pune problema pentru ca amele versiuni sunt foarte usoare. Eu imi voi comanda unul cit de curand, ma ramane sa ma hotarasc daca va fi inox sau aluminiu si pentru ce capacitate sa optez. Posibil Inox, posibil 1l.

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Volcano Kettle

Postby RZV » 08 Nov 2010 12:00

Foarte jmacher pt masina ,m-am uitat lung de ceva timp.....in schimb ca alternativa exista un local ceva care costa 50 lei....o s-o vedeti in curind.... :lol:
Nu-i asa de jmechera dar....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Volcano Kettle

Postby Adi » 22 Nov 2010 15:14

m-am mai documentat putin si intradevar se pot face mai multe cu sobita, chiar se poate face si gratar, se poate si gati, practic daca vrei sa poate incalzi orice vas pe ea, e destul de versatila ;) , un inconvenient de luat in calcul, cel putin pt mine, e pretul :?

si partea a 2-a
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

r3dscorpion
Posts: 3
Joined: 22 Sep 2010 09:33
Location: sector 1, bucuresti
Contact:

Re: Volcano Kettle

Postby r3dscorpion » 13 Jan 2011 10:38

Uite Razvane mult mai multe detalii poti gasi si la ei pe site http://www.kellykettle.com/ ....... si din ce imi aduc aminte anul trecut cand am vorbit cu ei livreaza si in Romania.....

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Volcano Kettle

Postby gusteru » 09 Feb 2011 08:17

eu am una si o folosesc tot timpul daca nu stau in camp-uri civilizate unde nu se face focul. saptamina trecuta afost scula de baza. practic poti arde orice, hitrie, iarba uscata, etc. a mea da un litru de apa clocotita in 5 minute. eu am luat-o acum vreo 10 ani de la lr club cu 45 euro, enorm pe timpul ala, dar si-a scos banii. pe aceleasi sistem sint si niste sobite, dar nu le-am incercat personal, nu stiu ce sa spun. oricum ba-ti un ochi pe ebay, nu m-as mira sa gasiti la preturi onorabile

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Volcano Kettle

Postby RZV » 09 Feb 2011 21:01

Tu sa fii sanatos..pleaca licitatiile de eBay de la 20E si ajung linistit la pretul de magazin,daca nu chiar sar....si in link este producatorul, pe net gasesti si distribuitori care ajung la 100+ de E..mai adaugi transport....MA-SA...
gasesti mai ieftin...ne bagam....si facem un colet pt Ro cel mai incet si ieftin..sa vina cu melcul dar sa vina.... :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Volcano Kettle

Postby gusteru » 10 Feb 2011 10:07

pai luna viitoare e expozitia vacanta landrover, daca dau de ceva pe acolo o sa iau adresa si vedem cum le descurcam dupa aia, care la citi trebuie si cit o mai costa acum. pina una alta, o sa mai intreb pe aici, colot in RO cu atlassir e 10 euro pina in 10 kg si peste 1euro/kg

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Volcano Kettle

Postby RZV » 10 Feb 2011 18:32

Stiam ca pachetul nu-i problema....Am gasit alternativa in Ro...45-60 le, Trangia kettle de 1,sau var maxima de 1,5l....dar este ceva normal,nu asa deosebit :lol: se pune pe foc are capac....uite un linkasa, rapid...
http://www.cutite-bushcraft.ro/ro/produ ... Kettle_245

acum,un sfat prietenesc care sa ramina?lasind de-o parte faptul ca Volcano este mai interesant......oare chiar merita de 4 ori pretul?Pareri la subiect si cu argumente accept orice....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........


Return to “Bucataria de campanie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest