Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Prepararea hranei, alimentatie, tehnici si echipamente.

Moderator: Adi

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby Razvan4x4 » 11 Jun 2012 00:20

Eu ma impac cu Vifonul de creveti (ma rog, asa scrie pe el, normal ar fi fost sa arate tabelul lui Mendeleev pe spate).
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby turagmes » 23 Aug 2012 20:24

eu ma impac cu Rolton-ul....la care mai pun una alta ce mai gasec prin diverse cotloane :mrgreen:

User avatar
gabitzu
Posts: 109
Joined: 27 Jul 2012 14:37
Contact:

Re: Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby gabitzu » 07 Sep 2012 19:16

stiu ca nu e vorba de taitei, dar nici nu am stiut unde sa pun linkul. Poate un moderator sa-l mute unde mai indicat

http://www.resboiu.ro/2012/09/06/armure ... l-part-ii/

e un review destul de interesant

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby stane » 08 Sep 2012 18:27

Si mai ales comentariile

no comment
Posts: 28
Joined: 26 Jul 2012 00:06
Contact:

Re: Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby no comment » 11 Sep 2012 22:30

In aceasi idee , folosesc conservele cu produse singulare , imi inspira mai multa incredere .
Conserve de sunca ( ...alea poloneze , in cutii dreptunghiulare , cu cheita , se scot usor din cutie , fiind relativ compacta sunca gliseaza afara din cutie ramanand atasata pe capac - usor de consumat chiar si in conditii dificile ) , fasole ( cutie medie - Bonduelle ) ,piure de cartofi ( eee ... uite ca am uitat marca ) , piure de fasole ( idem ...am uitat marca ...oare ma ramolesc ?....) paine Wasa ( integrala , fara lactoza ...indestructibila dpdv mecanic in comparatie cu biscuitii Tuc ) , migdale crude ( fara a fi virful de gama au avantajul de a nu rancezi , comparativ cu nucile care ar fi mai nutritive ) , sare , zahar candel ( pentru ca se poate folosi foarte usor , chiar recupera din noroi si spala pentru a fi folosit - daca te misti repede ) ,batoane Nestle musli ( cu aroma de capsuni ...cred - nu prea potrivite , dar usor de consumat in mers ) , tablete de glucoza .
Exceptind batoanele , toate celelate nu-s prea apetisante . Nici n-ar trebui , considerand ca e ultima solutie . Glucoza e chiar nasoala ( daca esti satul ) , dar eficienta .

Au locul lor permanent , intr-o cutie de la Ikea , care intra la fix sub bancheta spate( la care s-a taiat 'fusta' ) la Patrol .

Apa ...lipseste din stocul permanet , dar e in permanenta in masina .

Desi in cutia cu alimente sint si citeva anexe gospodaresti , lipseste cu desavirsire o metoda dedicata de transport la purtator a unor eventuale cantitati de alimente . Probabil buzunarele vor fi la baza la timpul respectiv ( sau unul din sacii de plastic ).

Painea Wasa e ambalata intr-un pachet relativ mare , nepotrivit scopului . Probabil ca voi desface pachetul in cantitati mai mici , in pungi cu fermoar ( eventual cu un reducator de oxigen in pachetul redus - daca gasesc pungi suficient de etanse ) .

Lipsesc ceaiurile ( ma descurc cu balariile si copacii , daca as avea nevoie ) , cafeaua ( inca nu i-am descoperit sensul ) si sarurile de rehidratare de orice fel ( desi ar fi utile , nu le consider obligatorii ) .

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby gusteru » 12 Sep 2012 09:02

eu tinem in masina o cutie cu conserve, ciocolata,etc pentru "just in case", dar cum acest "just in case" intervenea destul de des din motive de lene sau de uitare a mincarii acasa, am luat acum BP-5 compact ration, un fel de biscuiti cu valoare nuritiva ridicata, care rezista in jur de 6 ani fara probleme si pe care gustul de rumegus ii face de neatins daca nu e intr-adevar o urgenta. celelalte nu reziztau 2 saptamini, plus ca oricum trebuiau inlocuite la un an sau ceva. cu seria asta nu am probleme acum pina in 2014.

User avatar
nanuk
Posts: 344
Joined: 20 Jan 2012 11:51
Contact:

Re: Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby nanuk » 12 Sep 2012 09:28

recunosc sincer ca nu am in masina absolut nimic de mancare "just in case", ceea ce este rau. cumpar tot timpul mancare din ultimul sat/oras inainte de teren (in general de calitate indoielnica in cazul satelor) sau de la ciobani (daca sunt). am zis de o mie de ori ca imi fac o traista sa o am si nu am facut nimic.....
The Alfa Female

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby gusteru » 12 Sep 2012 10:06

pai normal ca poti sa iei in ultimul moment de la tarani, daca te duci in padure te descurci oricum. dar ia sa ramai intepenit pe centura parisului de exemplu sau pe vreo autostrada c-au facut smecherii greva la benzinarii. acolo e survival adevarat, baieti, ca n-ai ce sa pasti decit asfalt si de baut numai transpiratie. in coclauri e floare la ureche

User avatar
nanuk
Posts: 344
Joined: 20 Jan 2012 11:51
Contact:

Re: Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby nanuk » 12 Sep 2012 10:10

corect....iarna am grija sa fie rezervorul plin si prin masina ceva comestibil....
The Alfa Female

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby turagmes » 13 Sep 2012 22:54

Gustere...pe centura parisului....lasi masina si mergi pe jos la Aldi in Marne la Valle.....ai cele doua benzinarii Aral....si imi scapa cealalta.....poti da o fuga pana la Mitry -Mory...deci clar de foame nu mori :mrgreen:

sau....poti merge sa iei avionul de pe Charles de Gaulle...in orice directie in care e de mancare....asta daca nu fac greva si controlorii de trafic :lol:


Return to “Bucataria de campanie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests