Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Prepararea hranei, alimentatie, tehnici si echipamente.

Moderator: Adi

sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby sever » 08 Aug 2011 09:45

Deschid acest topic in ideea trista ca vifonul incepe sa dispara de pe rafturi si ne trebuie un inlocuitor.

Iata de spre ce este vorba.

Relativ populari au devenit marca de taitei la pahar de plastic Vifon. Este un pahar de plastic care contine taitei si 3 plicuri cu chimicale si o furculita. Se turnau chimicalele peste taitei la care se adauga apa fiarta si in 5 min. aveai o portie de mancare calda si buna, perfect pt. expeditii. Vifonul al gust era ok, es gasea cu mai multe arome, pui, vegetal, vita, creveti si tom yum, preferatul meu. Pretul era foarte o, cam 3 lei daca tin bine minte.

Din pacate marca Vifon dispare pe zi ce trece din galantare astfel ca am testat alte maric, mai jos cate va observatii:
1. Vin-Hao-am testat de pui si vegetal, este oribil;
2. Thai Choise-am testat cam toate sortimentele, sunt bune dar trebuie sa te obisnuiesti cu pretul, 10 lei/pahar;
3. Best Kook-am testat de crevesti, cam nasol;
4. Japanese Choise-scump si prost, 10 lei/pahar.

Mai testez si va informez pe masura ce apar produse noi.

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby Razvan4x4 » 08 Aug 2011 11:41

VinHao am incercat si eu, e pe linga subiect rau de tot. Cred ca prima alternativa dupa Vifon este Rolton. La plic costa in jur de 1.2 ron, e bine sa ai la tine citeva just in case.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby turagmes » 08 Aug 2011 14:16

bre...da slana cu ceapa rumenita la foc...ce are? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ca si la astea ai nevoie de foc...ptr saracia aia de apa fiarta....sau la cate chimicale turbate au in ele...cred ca daca torni antigel la 90 de grade ....au acelasi gust :D :D :D

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby busu4x4 » 08 Aug 2011 14:40

Cum sa bagi bre, slana in masina proaspat vopsita?!? :lol: :lol: (Upsss, am dat din casa :mrgreen: Da este vopsita, in sfarsit !!!!!)
On-Topic : Subscriu la cele spuse mai sus, chiar daca nu le-am testat pe toate, Vifonul este pe primul loc, iar Roltonul este bun ca substituent :(
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby Razvan4x4 » 09 Aug 2011 09:49

turagmes wrote:bre...da slana cu ceapa rumenita la foc...ce are?


Mariuse, esti offtopic bre, aici e vorba de junkfood, nu de slana cu ceapa. Pe aia as servi-o in restaurante scumpe, nu la fast food :mrgreen:
Casa Iacob nu e acasa

sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Re: Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby sever » 10 Aug 2011 09:50

Update

1. Vin-Hao-am testat de pui si vegetal, este oribil;
2. Thai Choise-am testat cam toate sortimentele, sunt bune dar trebuie sa te obisnuiesti cu pretul, 10 lei/pahar;
3. Best Kook-am testat de crevesti, cam nasol;
4. Japanese Choise-scump si prost, 10 lei/pahar;
5. Rollton-ok ca si pret dar nu sunt foarte entiziasmat de calitatea taiteilor. La gust este ok. Nu il privesc ca pe un inlocuitor al vifonului.

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby stane » 25 Aug 2011 14:48

Mie nu mia placut niciodata gustul alora de la pahar.In schimb la Rolton daca arunci pliculetul si pui cub de Knor si ceapa dupa gust e altceva.
Sa nu mai spun ca adevaratii amatori de supe isi fac taietei in casa.

sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Re: Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby sever » 08 Jun 2012 11:58

Update again.
Cu observatia ca am testat din nou Best Kook, 3.5 lei/pahar si trebuie sa spun ca s-a schimbat gustul, cel putin cel testat de mine cu aroma de pui. Incepe sa semene cu vifon deci:

1. Vin-Hao-am testat de pui si vegetal, este oribil;
2. Thai Choise-am testat cam toate sortimentele, sunt bune dar trebuie sa te obisnuiesti cu pretul, 10 lei/pahar;
3. Best Kook-am testat de crevesti, cam nasol; de pui foarte bun
4. Japanese Choise-scump si prost, 10 lei/pahar;
5. Rollton-ok ca si pret dar nu sunt foarte entiziasmat de calitatea taiteilor. La gust este ok. Nu il privesc ca pe un inlocuitor al vifonului.

vbh
Posts: 35
Joined: 27 Feb 2012 23:03
Contact:

Re: Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby vbh » 08 Jun 2012 21:47

Ca si varianta de back-up la supele astea, eu am mai folosit o lingura de Vegeta intr-un litru jumate de apa data in clocot si aruncat inauntru paste mici sau taitei cu ou. Nu e nu stiu ce, dar e ceva cald, facut repede si cu volum mic la transport.

User avatar
nanuk
Posts: 344
Joined: 20 Jan 2012 11:51
Contact:

Re: Junkfood de tabara-Taitei cu diverse arome

Postby nanuk » 10 Jun 2012 12:35

si eu sunt fan Rollton desi...again, daca exista cineva care sa isi bata capul cu fiert si suflat, mananc cu placere. :lol:
The Alfa Female


Return to “Bucataria de campanie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests