incarcare/ variante butelii camping

Prepararea hranei, alimentatie, tehnici si echipamente.

Moderator: Adi

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

incarcare/ variante butelii camping

Postby Adi » 05 Apr 2016 21:53

am gasit cateva variante de incarcare a buteliilor clasice primus, providus, etc
exista cateva tipuri de adaptoare astfel incat se pot folosi spray-uri de incarcat brichete, de sudat tevi de cupru, sanitare , etc direct pe arzatoarele clasice; in clipurile de mai jos se vede clar fiecare adaptor in parte, unele se gasesc si la noi, de ex https://www.mormota.ro/camping/arzatoar ... -220g.html

insa cel mai practic e un mic adaptor ce poate fi facut de orice strungar, adaptor ce merge facut din bronz sau inox

un spray de brichete e 2 lei
http://olx.ro/oferta/spray-gaz-ronson-p ... 8133b3495b
si astfel o butelie de 100 g de 20 lei http://www.himalaya.ro/ro/produs/buteli ... 00g--4114/ se poate umple cu 2 lei


in functie de spray-ul din care se face umplerea, unele merg incarcate cu sau fara adaptorul de mai sus, direct din spray
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: incarcare/ variante butelii camping

Postby busu4x4 » 06 Apr 2016 00:20

Da, dar trebuie vazut si cat gaz contine tubul pentru brichete. Ma indoiesc ca are aceeasi capacitate cu cel de aragaz. As pune chiar un pariu, ca iti trebuie de la 2 in jus, ca sa umpli o butelie 8-)
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: incarcare/ variante butelii camping

Postby Adi » 06 Apr 2016 06:48

ma refer la cea mai mica butelie , cea de 100 g, e cat jumate de cana aprox la marime, uite caracteristici:

-diametru: 90 mm
-inaltime: 67 mm
-greutate totala: 198 grame
-greutate gaz: 100 grame
-volum: 190ml


pe unele spray-uri am vazut volum 250-270 ml, deci chiar daca nu se goleste total spray-ul tot faci un 80% din butelie, care ajunge sigur pt fiert 3 cani de apa, care ar fi suficent pt o zi (supa, cafea, ceai) la 2 lei.
pt cele mai uzuale butelii, cele medii, clar nu ajunge un spray, acolo e probabil putin mai complicat de umplut ca dureaza destul de mult si nu cred ca se poate umple mai mult de jumatate folosind spray-uri
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: incarcare/ variante butelii camping

Postby RZV » 06 Apr 2016 07:52

la inceputul filmului si mai clar la ~ minutul 2 din film este fix motivatia mea de schimbare.
Cu butelia asta:
http://www.dedeman.ro/bucuresti1/buteli ... -450g.html
si arzator de tipul ala sau cu bucla de incalzire faci ce nu poti face cu butelia clasica.rezistenta la stres,lovire,intepare,cantitate aproape dubla de produs de folosit,mult mai ergonomica.minusul pretul dar asta este.asta merita reicarcata din sora ei le 330g si jumatate de pret,datorita ambalajului....
Cel putin asta-i planul personal.

Ideea de umplere este ok,lasand de-o parte banii care pentru unii par sau nu par multi dar munca da.
siguranta care pentru altii este primordiala-vezi caracteristicile buteliei providus din link-
puterea de ardere mai mare la cele tehnice/instalatii dar nimic despre chestii toxice degajate daca arderea este defectuoasa-din cauza arzatorului de obicei- :D
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: incarcare/ variante butelii camping

Postby Adi » 06 Apr 2016 08:11

Ideea de umplere era strict din prisma pretului, nu calitatea gazului e mai buna si nici siguranta. Pana la urma se poate umple si cu gpl si iesi la 1leu butelia medie plina, dar astea nu sunt detalii adecvate forumului 8-)
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: incarcare/ variante butelii camping

Postby RZV » 06 Apr 2016 21:52

Eu am dat exemplul personal.
DACA arzatorul ce-i pe drum este ok,investesc intr-o butelie din ALUMINIU adica fix cea din link.Pe care o umplu cu ce-mi vine mai ok, dupa ce o golesc prin folosire intr-o perioada x.....Si dupa anotimp.
Alternative, sora de 330g tot providus la 20 lei, pt randament maxim sau orice gaz chior de 3 lei vara....
Ideea este ca experienta m-a invatat sa fiu atent cu buteliile normale :lol: si prefer una mult mai sigura.scumpa, dar sigura,incarcata la 3/4.....
Astept sa transform planul in realitate

in alta ordine de idei,strungar pt mufa aia de umplere,de unde de cumparat....asta subiect de topic....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: incarcare/ variante butelii camping

Postby Adi » 08 Apr 2016 11:51

Experienta cu butelia normala incarcata a fost un caz singular, lasata in soare e normal sa i se bombeze fundul, pt asta a fost ptoiectat asa, deci a functionat ca la carte.
Butelia de 450g o consider ok pt ture de.minim o sapt. Pt 1-2zile nu prea renteaza sa o cari.
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: incarcare/ variante butelii camping

Postby RZV » 08 Apr 2016 21:34

devarat, dar incarcata cu 150-200 g pt rezerva, renteaza....ca recipentul in sine este mai usor, mai sigur......doar putin mai lung fiind acelasi si pt o sapt si pt o zi,dar spatiu este....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: incarcare/ variante butelii camping

Postby Razvan4x4 » 08 Apr 2016 22:07

Cateva pastile de spirt solid sint mai usor de carat si fac acelasi lucru. Nu stiu de unde e moda asta cu gazul... :roll:
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: incarcare/ variante butelii camping

Postby Adi » 09 Apr 2016 20:39

nu e un topic de butelii vs....etc, am folosit si butelii si spirt solid si trangia cu alcool si gel si lemne, fiecare are si plusuri si minusuri, vroiam sa scot in evidenta ca sunt si variante la buteliile de unica folosinta din comert, strict pt arzaztoare
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~


Return to “Bucataria de campanie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest