Lopata multifuctionala si un pic obligatorie in masina :))

Totul despre uneltele folositoare, taietoare sau nu.

Moderator: Adi

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Lopata multifuctionala si un pic obligatorie in masina :))

Postby RZV » 03 Feb 2014 14:33

As vrea sa iau o lupata cum sunt fan Fiskars,sa fie si de la ei..
Acum am niste dileme,exeistentiale studiate 10 minute pe net....
Sunt de 5-6 feluri..
As vrea ceva ce depaseste la duritate aluminiu,fara prinderea aia a cozii in popnituri,sa nu fie din doua bucati-este comoda de transportat dar am avut este nasol de muncit cu ea.....
As vrea niste recomandari/confirmari,va rog
asta este ce as vrea sa iau....

http://ro.fiskars.com/Gradina/Produse/I ... mic-Lopata



Si aici sunt concurentele ce par mai firave...atentie, vreau lopata -nu cazma.

http://ro.fiskars.com/Gradina/Produse/I ... rgoComfort

http://ro.fiskars.com/Gradina/Produse/I ... rden-Light

Recomandari?
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
cristeaandm
Posts: 86
Joined: 02 Jan 2012 10:01
Location: Buftea, Ilfov
Contact:

Re: Lopata multifuctionala si un pic obligatorie in masina :

Postby cristeaandm » 03 Feb 2014 16:04

Cam ce vrei sa uneltesti cu ea, ca unele le va putea face mai bine altele mai deloc, cum ar fi pentru zapada.

S-auzim de bine

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Lopata multifuctionala si un pic obligatorie in masina :

Postby Razvan4x4 » 03 Feb 2014 16:33

Eu am ales cazma, pe motiv ca poate face ce face lopata, iar invers nu. Evident, iarna e mai eficienta lopata.
Attachments
fiskars-cazma.jpg
fiskars-cazma.jpg (9.23 KiB) Viewed 1712 times
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
dok
Posts: 447
Joined: 03 Jul 2011 13:57
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Lopata multifuctionala si un pic obligatorie in masina :

Postby dok » 03 Feb 2014 21:13

Si io tot cazma ...
Noroi bun !








Nissan Y61 - 2006 = Patrocle, pregatit pentru noroaie
LR Discovery 4 - 2011 = Pasha
Jeep Wrangler - 2012 = J.J.
Bicicleta Trek 3700 - 2010 = Sasha


4x4mania ... good old style ...

no comment
Posts: 28
Joined: 26 Jul 2012 00:06
Contact:

Re: Lopata multifuctionala si un pic obligatorie in masina :

Postby no comment » 03 Feb 2014 23:32

Si eu am cazma Fiskars. E aia ceva mai solida , integal din otel ( mai putin manerul de capat si mansonul de pe coada ) , neagra ... In mod surprinzator , nu e asa de grea cat s-ar banui ca ar fi ( fiind din otel ) .
A vazut multe , folosita inclusiv ca parghie de scos bolovanii de sub punte . N-a fost necesar sa o indrept niciodata pana acum . O am de mai multi ani , primii ani a fost gazduita permanent sub bancheta spate , folosita doar de mine , in toate formele geografice de la plaja pana la gol alpin , in toate sezoanele - cu o singura exceptie de 3 minute ( de rechinu' de vrancea , pentru remodelat iesirea dintr-un un mare sant ) .Dupa cat de nemilos am fost cu ea , folosirea individuala nu poate fi un motiv de subapreciere .

E scumpa , aproape ilogic de scumpa .
Dar , dupa ce am vazut cat de rezistenta e , nu regret deloc ca am dat aprox 150 lei ( ( si la reducere ... ) .

Inainte am avut o lopatica de infanterie pliabila , cu coada lungita - nu e de mare efect , lungirea cozii ajuta oarecum , dar din pacate ajuta si la fisurarea lamei . Ideala pentru munci usoare , campare , pescuit ... insa doar munci usoare .
Acum , am permanent in masina lopatica pliabila cu coada normala , mica , originala , noua , cu tot cu toc ( cred ca e o reminescenta de la aia cu coada lungita ) .Foarte utila si la indemana ( daca nu ajungi in situatia de a scormoni in genunchi pe sub masina ) , am ascutit-o cum zice in manualul infanteristului , poate fi folosita si ca maceta .Dar , e un fel de briceag elvetian in buzunarul unui orasean , are destul de rar posibilitatile de a fi pusa in valoare De cativa ani de cand o am , am folosit-o doar la gratare si la scos in fiecare an cate un jneapan sau un rug de mur , sau un mesteacan ... cand se intorcea harta invers pentru lungul drum inapoi spre casa .

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Lopata multifuctionala si un pic obligatorie in masina :

Postby RZV » 04 Feb 2014 08:40

Aham...deci cazmaua este recomandata....pare logic ce se povesteste aici.
Iarna ,normal zapada.
Vara ,nisip-Vadu, bulgari,peste- peste tot am facut niste gauri cu scop precis :lol:
In general,pentru un mal de raschetat, un sleau de umplut ......

Cazmaua mai si taie/sapa iar lopata doar cara.....ma uit si la cazma, mai nou.
Multumesc.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
koais
Posts: 161
Joined: 22 Aug 2011 22:08
Contact:

Re: Lopata multifuctionala si un pic obligatorie in masina :

Postby koais » 04 Feb 2014 11:59

Eu am cazmaua mica, de camping pentru ca o pot pune oriunde usor si, deci e permanent in masina. http://ro.fiskars.com/Gradina/Produse/Ingrijirea-solului/Lopeti/131520-Cazma-pentru-ma-ina-i-camping
O am de 3 ani, am abuzat-o serios si nu s-a strambat niciodata. E de asemenea, extrem de usoara. Am basculat cu ea zapada, nisip, pietris, pamant.
Pentru zapada folosesc ceva usor de plastic cu coada de lemn.
Cand dau zapada le folosesc pe amandoua, cazmaua pt spart gheata si zapada batatorita si apoi o iau cu lopada de zapada.
Poti sa iei asa ceva http://ro.fiskars.com/Gradina/Produse/Ingrijirea-solului/Lopeti/142000-Lopata-pentru-zapada-i-cereale
Are doar 1.4kg.
Cred ca o sa mi-o cumpar si eu.



Return to “Cutite, topoare, fierastraie, drujbe, cazmale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests