Cutit de supravietuire Bear Grylls Ultimate Pro Fine Edge

Totul despre uneltele folositoare, taietoare sau nu.

Moderator: Adi

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Cutit de supravietuire Bear Grylls Ultimate Pro Fine Edge

Postby busu4x4 » 26 Dec 2013 19:55

Pentru ca am vrut sa fiu deasupra lui Suzuker si deoarece modelul vechi nu ma satisfacea, Mosul mi-a adus de peste ocean, ultima versiune de cutit de la Bear Grylls :mrgreen:

Image

Image

Ca imbunatatiri ar fi:
- Lama dreapta (fara seratii)
Image

Image

- Otelul lamei a fost schimbat cu 9Cr19MoV
Image

-Amnarul a fost mutat "in picioare" pe teaca, pentru a preveni caderea accidentala a acestuia
Image

Image
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Cutit de supravietuire Bear Grylls Ultimate Pro Fine Edg

Postby busu4x4 » 26 Dec 2013 20:08

Image

- Piatra de ascutit, de pe spatele tecii, a fost inlocuita cu un ascutitor simplu de folosit. Se trage cutitul prin el, sprijinindu-l de teaca.
Lamele pot fi mutate pentru a putea fi folosite atat de dreptaci cat si de stangaci.
Image

- Buzunarasul pt Gghidul de Supravietuire a fost integrat in teaca, in partea de jus si a fost dotat cu o panglica cu care poate fi extras cu usurinta.
Image

- Nu in cele din urma, capatul manerului a devenit un pic mai demn de incredere la lovituri, datorita lamei care este full tang
Image
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
semaca
Vedeta
Posts: 424
Joined: 14 Oct 2010 23:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cutit de supravietuire Bear Grylls Ultimate Pro Fine Edg

Postby semaca » 28 Dec 2013 17:03

plaselele astea de plastic..... cred ca a fi peste suzuker inseamna orice cutit cu maner de lemn sau de os. Buninteles si cu o lama adevarata...
sa ne vedem sanatosi ...unde vrea cardanul nostru!!!
Toyota Landcruiser KZJ 73 - 3.0l

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Cutit de supravietuire Bear Grylls Ultimate Pro Fine Edg

Postby busu4x4 » 28 Dec 2013 17:32

semaca wrote:plaselele astea de plastic..... cred ca a fi peste suzuker inseamna orice cutit cu maner de lemn sau de os. Buninteles si cu o lama adevarata...


Ce rautaciosi suntem azi :o
Ce face invidia asta din om? :lol: :lol: :lol:
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Cutit de supravietuire Bear Grylls Ultimate Pro Fine Edg

Postby stane » 29 Dec 2013 09:55

Pune si tu minimanualul ala de supravietuire :o

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cutit de supravietuire Bear Grylls Ultimate Pro Fine Edg

Postby RZV » 29 Dec 2013 13:05

Salut. Arata frumos.
Mie personal cutitul imi pare un artificiu de marketing bine condus si atit.numele si renumele vinde.atit.
Pentru ondiscutie despre cutite si bear ala,plus outdoor si diferite chestii de gen, recomand o iesire de 1-2 zile cu colegul Adi25 la aer curat.
Daca nu ai creierul spalat si ai cu ce intelege,iti schimbi parerea despre Bear si sculele promovate de el.In practica au minima utilitate, dar sunt frumoase.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

costin
Posts: 1
Joined: 16 Dec 2013 19:20
Contact:

Re: Cutit de supravietuire Bear Grylls Ultimate Pro Fine Edg

Postby costin » 31 Dec 2013 00:49

Buna seara!
Interesant topicul,precum si prezentarea jucariei! Ca idee,uneori este mai bine sa platesti marca in detrimentul "calitatii" no name!
Referitor la afirmatia colegului de mai sus ce facea referire la plasticul folosit la plasele,cum ca ar fii inferior lemnului sau osului...il rog sa faca o comparatie intre o coada de secure Fiskars (plastic) cu a uneia de lemn (ca de os nu cred ca exista)! Sa nu comparam plasticul chior cu alte materiale compozite!
In alta ordine de idei am cumparat doua cutite (otel d2,60htc,4mm grosime) de la un meserias autohton...finisaj slab,materialul plaselelor a "intrat la apa" dupa aprox 1an,iar lama unuia dintre ele s-a rupt in vertebrele unui porc!!!!
Mai detin cateva cutite "de firma",un K-Bar black tanto(super abuzat de mine,tot D2,care nu are nicio urma de oboseala)...vreo doua de la Follkniven(super cutite)!
Ca precizare,pretul cutitelor brenduite autohton a fost cam acelasi cu cel al celor de marca...diferenta consta in renume,garantie si certificate de conformitate!!!!

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Cutit de supravietuire Bear Grylls Ultimate Pro Fine Edg

Postby Razvan4x4 » 31 Dec 2013 10:05

Foarte de acord cu ce spune Costin. Faptul ca e portocaliu si e facut sa-ti ia fata, nu inseamna ca nu e realizat cum trebuie. Referitor la cutitele home-made, sunt sigur ca te referi la cele cu nume de pasare, care costa cat un Kanetsune japonez. Am tinut si eu unul in mana si e... oribil. Faptul ca e lucrat manual nu inseamna ca ai un soi de Bentley al cutitelor. E mai intelept sa cumperi o lama Lauri cu 10$ si sa-i faci maner si teaca decat sa te apuci sa ciocanesti lame. Sunt o gramada de tehnologii si tratamente pe care le folosesc fabricantii de lame si pe care, desigur, nu le poti realiza doar pentru ca ai forja in spatele curtii.
Imi place cum taie o lama din otel D2, imi place cum arata un Damasc si imi plac finisajele cutitelor nordice, insa ca si utilitate as merge in continuare pe un inoxidabil cu maner de plastic, pe care sa il infig fara frica intr-o conserva sau sa tai oase, lemne, etc.
Casa Iacob nu e acasa


Return to “Cutite, topoare, fierastraie, drujbe, cazmale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests