Multe chestii pe care nu le folosim

Totul despre uneltele folositoare, taietoare sau nu.

Moderator: Adi

sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Multe chestii pe care nu le folosim

Postby sever » 27 Sep 2013 22:38

Deschid acest topic pt. ca a devenit o manie sa cumparam chestii pe care nu le folosim niciodata.

Deci care incepe? Ceva noutati de la BG?
Eu am in masina un topor Fiskers, o baioneta de AK de parada si un multi cutit-furculita-lingura-tirbuson de la Suzi si un Multitool de la Victorinox cam de 10 ani.
Pana acum nu am folosit baioneta niciodata, poate o data la o conserva sa din aroganta.
Am intalnit la Suzi un fierastrau de le la Fiskers care a fost folosit cu succes in rest...

Mai ziceti si voi

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Multe chestii pe care nu le folosim

Postby Razvan4x4 » 28 Sep 2013 08:49

Maceta
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Multe chestii pe care nu le folosim

Postby stane » 28 Sep 2013 19:04

Roata de rezerva.
Am incercat o data sa deblochez incuietoarea de siguranta si n-am reusit. O car degeaba.

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Multe chestii pe care nu le folosim

Postby gusteru » 30 Sep 2013 07:11

Fumigenele si rachetele de semnalizare-din fericire.

AdrianZUZ
Posts: 306
Joined: 05 Oct 2010 09:37
Contact:

Re: Multe chestii pe care nu le folosim

Postby AdrianZUZ » 30 Sep 2013 07:33

suzuker wrote:Maceta


Gresit - ai dat cu dansa la Agnita ... suficient de mult ca sa iau si eu una de la Mol :lol:
:mrgreen: ATENTIE LA BICICLIST :mrgreen: !

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Multe chestii pe care nu le folosim

Postby RZV » 30 Sep 2013 10:33

@ Sever -vorbeste in numele tau.
Baioneta aia o sa o folosesti cind o sa inceapa un nou razboi.si atunci daca apuci :lol:
Cine dreak maninca o conserva cu baioneta? Rambo? :lol:

Sa revenim la chestii serioase.

Eu caram si car asa- in amintirea vremurilor bune- in masina:
Un opinel No 8- il folosesc destul de des-1-2 ori pe luna -o rosie,piine,brinza,ceapa
Fierastaru fiskars-cel mai folosit la iesiri de orice fel, indiferent unde,chiar si la un gratar.
Un multifunctional -SOG- nu m-am obisnuit cu pretul,l-am primt cadou acum ceva ani-folosit rar spre foarte,cind nu mai credeam a facut serviciu imens-la prieteni,adevarat,dar a taiat,ciumpavit,ciopirtit rezolvat o conducta de frina,a spart un geam la alegere pt o cheie incuata in contact la bloc,cu brio, dupa ce au inceract proprietarii cu tot ce a fot la indemina cam o ora,a curatat firele pt stopuril la nissan si jeep profi, da a ramas electicianul socat....dupa 2 ani,cind am legat cuiul la jeep plus electrica lui,m-a intrebat daca mai am scula sidaca taie la fel :lol: -normal,il foloseam a doua oara :lol: .....este specializat in tot felul de chestii si automat nu face folosire mereu-dar si cind ai nevoie de el,nu-l poate inlocui nimic sau o face o trusa pe care nu o cari.
Compresor- folosit de 4-5 ori in 5 ani.La salvat pe taicameu de mers 15 km pe jos :lol:
O frontala si o lanterna de mina mica si puternica-la loc de cinste in masina si folosite cel mai des.
doua sufe si ocheti- aruncate in portbagaj- imprumutate la vecini,si folosite la nevoie-carate mai mult pentru linistea sufleteasca acum.

Maceta-pensionata dupa achizitia de fierastrau,scripetele culmea-ARB,care sta linga maceta si scula pentru presiune de la ARB-toate pensionate dupa schimbarea masinii si fara scop in momentul de fata.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
mihaituk
Posts: 81
Joined: 01 Nov 2010 08:44
Location: SIBIU
Contact:

Re: Multe chestii pe care nu le folosim

Postby mihaituk » 30 Sep 2013 13:33

Eu am tot carat de cinci ani incoace doua sandplates pe portbagaj, pe care le-am folosit de doua ori tare de demult. Le-am dat jos acum, sa vad daca va fi nevoie de ele.
Si o ancora de troliat, care s-a dovedit extrem de utila de cateva ori, la aia nu as renunta.

De fapt le-am mai folosit pe ambele asta vara, la mare, am ancorat in nisip o prelata peste corturi, cu tot ce am gasit prin masina, fiare, cutii, roti rezerva..

sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Re: Multe chestii pe care nu le folosim

Postby sever » 09 Oct 2013 08:20

RZV-ule imi pare rau daca te simti vizat, nu a fost cu intentie insa parerea ta despre tine este parearea ta...

Baioneta nu am folosit-o la mamncat conserve ci la deschis. Sunt curios cum se poate manca mazare sau gulas la conserva cu baioneta mai ales daca preferi conserva calda.

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Multe chestii pe care nu le folosim

Postby RZV » 09 Oct 2013 08:36

@Sever :lol: Ce ai mah,lup singuratic ce esti ?!??! :lol:
Nu ma simt vizat, mie-mi plac chestiile astea.nu am baioneta ca nu-s Rambo si este oricum de prisos.un briceag este de ajuns.
Mi-am cumparat de ciuda un briceag Victroinox Hunter XT sapatamina trecuta .
Sunt tare mindru de mine,si abia astept sa manc o conserva folosindu-l.

Topicu-i foarte ok,nu se simte nimeni vizat.....poate tu cu baioneta pt conserve a carei actiune nu mi-o pot scoate din cap :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Multe chestii pe care nu le folosim

Postby gusteru » 10 Oct 2013 07:10

sever wrote:Baioneta nu am folosit-o la mamncat conserve ci la deschis. Sunt curios cum se poate manca mazare sau gulas la conserva cu baioneta mai ales daca preferi conserva calda.


n-ai facut armata?


Return to “Cutite, topoare, fierastraie, drujbe, cazmale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest