Ultimate Multi-Tool Bear Grylls

Totul despre uneltele folositoare, taietoare sau nu.

Moderator: Adi

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Ultimate Multi-Tool Bear Grylls

Postby busu4x4 » 19 Sep 2013 18:32

Pt ca am tot strans puncte de la Mol si pt ca ma tot freca Simona la cap sa ii iau si ei un multi-tool, ieri am descins la benzinarie si i-am facut hatarul.

Image

Image

Image

La prima vedere, pare bine facut ... Binisor ;) Avand in vedere ca este o chinezarie.
Ca dimensiuni, este ceva mai scurt, si un pic mai lat fata de Leaterman-ul meu, Surge, dar cam la aceeasi greutate.
La capitolul scule, sta ceva mai prost, dar are sculele clasice unui multi-tool:
Image
- Patent (cu arc),
- Cutit,
- Cutit cu lama serata,
- Fierastrau,
- Surubelnita philips,
- Surubelnita dreapta mare,
- Surubelnita dreapta mica (medie),
- Desfacator de conserve,
- Foarfeca,
- Inel pt snur

Image

Image

Ca puncte in minus as mentiona piedica de la scule. Avand in vedere ca este al Simonei, a fost o distractie totala aseara, cand se chinuia sa-l deblocheze (cu unghii este destul de greu) :lol:
Tot aici, as mai pune si lama cutitului, care este cam scurta: 4.6cm si insertiile de plastic ale manerului, care nu cred ca sunt lipite, ci au doar niste bumbi de topiti prin gaurile din maner.

Image
In concluzie, este un multi-tool bun la pretul asta (pt cineva care nu a avut vreodata un Leatherman) :mrgreen:
Iti faci treaba cu el, dar avand in vedere ca nu are decat 2 ani garantie, nu m-as baza foarte tare pe el :lol:
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Ultimate Multi-Tool Bear Grylls

Postby Razvan4x4 » 19 Sep 2013 18:42

Nu imi place. E butucanos si are lamele scurte. Gerber e in stare si de scule mai bune la capitolul multitool, nu trebuie sa fii arogant daca ai Leatherman 8-)
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Ultimate Multi-Tool Bear Grylls

Postby busu4x4 » 19 Sep 2013 18:50

I have a Leatherman (chiar 2), I can help! :mrgreen:
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Ultimate Multi-Tool Bear Grylls

Postby RZV » 19 Sep 2013 21:07

Nu mi-as schimba SOG-ul cu nimic si oricum mi se par mari si grele de carat multitool astea,dar.....
Il tin pe al meu in torpedou intotdeauna,de 2-3 ori a facut treaba maxim.De curiozitate,cit costa la baietii de la MOL semnatura aia pe scula respectiva?
Caut de 2-3 zile un Victorinox Hunter XT,fix pentru cort,o rosie,bicicleta,in buzunar la munte,in general pentru tavalit si usor de carat Ma pregatesc sa-l vad miercuri-singura zi de livrat de la sediu,pe pipaite ;) .Vroiam sa fac o comparatie de curioziatate.
PS-Asta-i 157 lei la importator.
In alta ordine de idei,cum dreak cumpara nevestele altora chestii fara sa probeze?!? :lol:
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Ultimate Multi-Tool Bear Grylls

Postby busu4x4 » 19 Sep 2013 23:10

@RZV: Asta este 175 lei, la Mol. De rosii, nu se pune problema cu el, deoarece are lama foarte scurta. Daca esti fan rosii cherry, atunci este bun! :lol:

@ Suzuker: Intradevar, Gerber face si scule mai bune, cu garantie pe viata! Asta este un model "budget", facut mai mult pt marketing.
Cat despre aroganta, stii prea bine ca sunt fan Bear Grylls si Leatherman, deci puteam sa il laud nitel si sa zic ca este ok. Dar mie imi lasa impresia unei scule de genul alora care se dau "moka" pe la diverse evenimente de promovare. Poate un pic mai calitativ.
Leathermanul, este facut cu cap, s-au gandit la toate! Eu, inca, nu i-am gasit nici un defect :mrgreen:

PS: Vezi ca s-a prelungit campania pana pe 4 octombrie si au intrat niste produse noi ;)
Live Free or Die Hard !!!!


Return to “Cutite, topoare, fierastraie, drujbe, cazmale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest