Brush Axe Fiskars - cosor/topor/maceta/cutit - all in one

Totul despre uneltele folositoare, taietoare sau nu.

Moderator: Adi

Adisan
Posts: 25
Joined: 06 Mar 2011 16:04
Contact:

Brush Axe Fiskars - cosor/topor/maceta/cutit - all in one

Postby Adisan » 18 Mar 2011 11:24

Dupa ce am pendulat ca o femeie intr-un magazin de pantofi ce model de topor sa cumpar ca vine sezonul de iesiri si e un "must have" in trusa, am intrat pe tot felul de review-uri sa ma documentez.
Cand am ajuns sa ma hotarasc, la un Fiskars X7, am dat pe You Tube peste un filmulet de prezentare a unei scule interesante, Fiskars Brush Axe. Aici e filmuletul:

Asta a fost inceputul interesului pentru scula asta si am cautat opinii suplimentare. Am gasit numai cuvinte de lauda, o scula multifuntionala care m-a convins sa scot din buzunar inca 20 de RON diferenta intre un topor X7 si acest Brush Axe ( costa 175 RON). Astazi ajunge comanda, o sa fac un review personal dupa ce apuc sa o si folosesc... ;)
A, si daca tot vine omul sa o aduca, am comandat si un cutit utilitar, tot Fiskars, de 38 RON. Ieftin si bun...cica.
Attachments
126003-Brush-Hook-X3_product_main.jpg
126003-Brush-Hook-X3_product_main.jpg (2.96 KiB) Viewed 2785 times
125860-Utility-Knife_product_main.jpg
125860-Utility-Knife_product_main.jpg (4.22 KiB) Viewed 2785 times

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Brush Axe Fiskars - cosor/topor/maceta/cutit - all in on

Postby Razvan4x4 » 18 Mar 2011 13:15

Bush Axe il am eu de vreo doi ani, l-am folosit destul de putin asa ca despre fiabilitate nu pot spune mare lucru. Despre ce poate sa faca, eu ma declar impresionat. Taisul este foarte bun si poseda mici zimtisori, poate taia o creanga de 50mm dintr-o singura lovitura, poate taia boscheti, tufisuri si chiar se poate folosi pentru a sparge lemne, rezultatele fiind mai bune la acest capitol decata ale toporului de 600g. Otelul este unul dur, insa ca si la topoare, trebuie un pic de intretinere fiind predispusa la oxidare. Manerul este tot gol, din acelasi nyglass, iar teaca de plastic este construita sa poata fi montata usor in masina, cu doar 2-3 autofiletante. Una peste alta, recomand aceasta scula.
Aaa.. am uitat, scula se ascute excelent cu ascutitorul Fiskars pentru topor.
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
Lecus
Posts: 42
Joined: 07 Nov 2010 21:23
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Brush Axe Fiskars - cosor/topor/maceta/cutit - all in on

Postby Lecus » 19 Mar 2011 08:30

Interesanta scula. Din imagini nu prea pare sa poti sparge lemne cu ea. Poata imi aratati si mie odata :D

Adisan
Posts: 25
Joined: 06 Mar 2011 16:04
Contact:

Re: Brush Axe Fiskars - cosor/topor/maceta/cutit - all in on

Postby Adisan » 19 Mar 2011 09:11

Iti arat Lecus, vara e aproape i poate reusim o iesire, dar intai sa fac eu niste probe sa nu ma fac de ras :lol:
A ajuns ieri si Brush Axe-ul si pare chiar solid. Cutitul e si el super, taie ca nebunu' si sta foarte bine in mana.

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Brush Axe Fiskars - cosor/topor/maceta/cutit - all in on

Postby Razvan4x4 » 22 Mar 2011 23:46

Pina pune Adisan un review cu noua jucarie, am sa pun eu una cu a mea. De remarcat ca a mea este modelul vechi, cel nou avand o modificare la nivelul manerului, o acoperire mai aderenta daca nu ma insel.
Asta este my bush axe:
Image
Casa Iacob nu e acasa


Return to “Cutite, topoare, fierastraie, drujbe, cazmale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests