Multi-tool-ul

Totul despre uneltele folositoare, taietoare sau nu.

Moderator: Adi

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Multi-tool-ul

Postby busu4x4 » 15 Mar 2011 17:53

Nu stiu cati dintre voi folositi asa ceva, dar pt mine este un "must have".
Pana acum, mi-au trecut multe prin mana (buzunare). Am avut o gramada de "ding-ling-uri", apoi am avul un Einhell, apoi mi-am luat unul nemtesc din targ, care a indurat foarte multe, si s-a comportat excelent. Si acum imi pare rau ca l-am dat. :(
De vre-o 3 ani de zile mi-am luat un Leatherman Charge Cx, de care nu m-am mai despartit de atunci. Il folosesc excesiv de mult :D Aproape ca nu mai mai descurc fara el. Cred ca mai are putin si mi se incarneaza in brau.
Chiar si cand lucrez pe la masina, nu pot lucra fara el. In majoritatea timpului, ma descurc cu Leatherman-ul si vre-o 2 surubelnite (asta daca nu am loc sa intru cu biti de la el).
Ultima lucrare de amploare, a fost demontarea bordului de la Samurai, la care Leatherman-ul a facut ca 75% din treaba.
Saptamana trecuta am prins un coleg cu un aparat foto mai profi, la munca asa ca am scos Leatherman-ul la o sedinta foto

Image

Image

Image

Image

De ceva timp, m-am hotarat sa mai iau unul (cu care am inceput sa am vise "erotice", alaturi de cutitul Bear Gryls)
Asta este ceva mai ieftin decat Charge-ul, dar arata intr-un mare fel.
Se numeste Leatherman Surge Black si arata cam asa
Image
Cred ca o sa inebunesc pana in iunie cand o sa vina :(
Maine dimineata, cand vin de la munca, o sa descriu si cateva din sculele pe care le are fiecare, si sa incerc o mica comparatie intre cele 2 ;)
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Multi-tool-ul

Postby RZV » 15 Mar 2011 20:26

Tari.
Eu am un SOG,sunt destul de multumit de el.Asta-i modelul exact :\

http://sogknives.com/store/S69.html

A suportat destule,sungurul lucru, ca nu este extraordinar de comod in mina cind este folosit excesiv .Am avut un Latherman simplut pe care l-am dat ca sa-l iau pe asta,exact de la magazinul din link.Sunt super multumit.
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
H2H
Posts: 229
Joined: 27 Oct 2010 17:34
Location: Bucuresti & Orient
Contact:

Re: Multi-tool-ul

Postby H2H » 17 Mar 2011 21:08

Eu folosesc scula asta Gerber Multi-Plier 400 Compact Sport http://www.gerber-tools.com/Gerber-Mult ... -05500.htm

Ce este misto, se poate folosi cu o singura mana dupa ce te inveti cu el si este destul de fiabil. Eu am reusit totusi sa rup lama, am dat cu toata puterea incercand sa-l infig intr-o vesta antiglont ca sa vad prin cate straturi de kevlar trece, a trecut prin 38 dintr-o suta si-a zburat cat colo, bine ca nu mi-a sarit in ochi :))

Alt minus, steinless steel nush ce provenienta da' mie mi l-a atacat rugina, in sensul ca am luat altul de la magazie si era prins de rugina pe alocuri. L-am frecat de l-a luat dracu cu ulei d'ala, stiti voi de care ;) si degeaba, tot patat a ramas.

Nu-i mare scula dar isi face treaba si e moka pt Moke :))

Mai am si niste Leatherman + un Stanley, dar pe alea nu prea le-am folosit, asa ca review la ele mai incolo.

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Multi-tool-ul

Postby turagmes » 17 Mar 2011 22:53

e buna scula...face treaba buna la mine la masina...e mult mai la indemana in usa decat trusa de scule din spate.... :D

asta al meu nu rugineste...ca vede ulei pe el de cateva ori pe saptamana....ulei auto nu d-ala de masline...sau palmier :D

User avatar
H2H
Posts: 229
Joined: 27 Oct 2010 17:34
Location: Bucuresti & Orient
Contact:

Re: Multi-tool-ul

Postby H2H » 18 Mar 2011 02:19

Asa...mai am un Leatherman Fuse Black, pe care l-am prins la reducere = 19 USD. Dupa ce-am ajuns cu el la cotetul personal am observat si de ce era la reducere, se lua negreala de pe el in dracii aia mari :))) Nu m-am descurajat, l-am cufundat in detergent lichid de rufe si l-am lasat vreo 2 zile sa zaca el acolo dupa care l-am frecat de m-a luat gaia, tot cu ulei d'ala :)

Acum e mai decolorat, dar pe cine intereseaza aspectul ca doar nu-l am sa-l prezint la festivaluri. E simplu, usor de folosit, taie foarte bine-n carne ca mi-am casapit un deget. 's mutamit cum ar fi ca. Inculpatu' e asta: http://www.leatherman.com/product/Fuse%20Black

Image

Tot din categoria "Daca-i sub douaj' de parai e marfa!" va prezint si pe nenea Stanley 84-519K arvunit cu suma de 18 coco. Face si desface si asta, e zdravan pana la proba contrarie, momentan nu l-am obosit nici p'asta prea tare. Ce-mi place la el, are o lama zdravana, corect de lunga si solida, cel putin la prima vedere. O sa aiba parte si de actiune si mai vedem atunci.

Asta e jupanu' :

Image

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Multi-tool-ul

Postby busu4x4 » 22 Mar 2011 15:03

Cu oarece intarziere, am reusit sa fac si comparatia intre cele doua Leatherman-uri

Image

Ce mi se pare mie foarte tare, este ca la Surge, se poate schimba lama (punctul 9) intre fierastrau sau pila, sau cu orice lama de soricel (avand aceeasi forma la coada) ;)
Live Free or Die Hard !!!!

sever
Posts: 272
Joined: 04 Oct 2010 21:43
Contact:

Re: Multi-tool-ul

Postby sever » 23 Mar 2011 20:28

Eu am un Victorinox de 9 ani. Rezista foarte bine, l-am folosit la tot felul de chestii si sunt foarte multumit.
N-am de gand sa-mi iau altul. Il folosesc pana moare.

User avatar
mihaituk
Posts: 81
Joined: 01 Nov 2010 08:44
Location: SIBIU
Contact:

Re: Multi-tool-ul

Postby mihaituk » 23 Mar 2011 22:18

Si la mine la curea sta un Leatherman Surge, pe care il folosesc de cel putin doua-trei ori pe zi, de la mesterit la masina, taiat pungi de pufuleti si preparat un sandvis, sau reparat jucariile copiilor. Cand trebuie sa il las la o parte (in rarele momente cand sunt nevoit sa port tol festiv) simt ca imi lipseste ceva..

Anul trecut, din pacate, am reusit sa dovedesc unul, cand am incercat o manevra nefericita la camionul la care lucram (un Zil rusesc). [URSS - SUA 1:0] I-am rupt o falca a patentului. Nu am rezistat doua zile si am achizitionat unul identic, numai eu stiu cu ce pret.. E cert ca mi-a dat dependenta. :D

Am folosit des optiunea mentionata mai sus, de posibilitatea de a schimba pila cu lama de fierastrau, asa ca am si vreo doua lame de pendular (lemn/metal) in buzunarul tocului

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Multi-tool-ul

Postby busu4x4 » 24 Mar 2011 17:47

mihaituk wrote:Anul trecut, din pacate, am reusit sa dovedesc unul, cand am incercat o manevra nefericita la camionul la care lucram (un Zil rusesc). [URSS - SUA 1:0] I-am rupt o falca a patentului.


Daca s-a rupt, ia legatura cu cei de la Leatherman, il trimiti la ei si ti-l schimba cu unul nou ;)
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
H2H
Posts: 229
Joined: 27 Oct 2010 17:34
Location: Bucuresti & Orient
Contact:

Re: Multi-tool-ul

Postby H2H » 27 Mar 2011 08:54

H2H wrote:Eu folosesc scula asta Gerber Multi-Plier 400 Compact Sport http://www.gerber-tools.com/Gerber-Mult ... -05500.htm

Am gasit un Gerber distrus si i-am luat lama zimtata precum si pila. Am scos de la al meu desfacatorul de conserve (inutil pt mine) si surubelnita mare (mai este una ceva mai ingusta care mi-e mai utila) punand in schimb cele doua elemente mai practice pentru mine in teren. L-am customizat ca sa zic asa :)

Adica astea incercuite [ma rog, poligonate :)].
Attachments
22-07530-multipier600.gif
(220.21 KiB) Downloaded 850 times


Return to “Cutite, topoare, fierastraie, drujbe, cazmale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests