Fierastraul meu

Totul despre uneltele folositoare, taietoare sau nu.

Moderator: Adi

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Fierastraul meu

Postby stane » 14 Mar 2011 13:38

Ce am achizitionat:
Image
cu 10 lei de la talciocul pescarilor

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Fierastraul meu

Postby Razvan4x4 » 14 Mar 2011 19:12

E misto, are nume de hrana pentru pisici :D
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
H2H
Posts: 229
Joined: 27 Oct 2010 17:34
Location: Bucuresti & Orient
Contact:

Re: Fierastraul meu

Postby H2H » 14 Mar 2011 21:26

Pai poate ca taie pisici si le face hrana :)

Eu filez un Stanley de ceva vreme dar nu ma decid daca sa-l iau sau ba. Ma gandesc ca am deja multe kile de bagaje si parca parca... Dar un ferestrau e cam obligatoriu in trusa micului alcoolist de aventura cu toate puntile cuplate. Mai dau in carti pana la vara :)

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Fierastraul meu

Postby stane » 14 Mar 2011 21:39

V-ati prins ca a fost o gluma cu Whiskas.
Fierastraul e de marca:" MaLaoDaTools".
Nu gasesc pe tastatura cum se scrie in original.

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Fierastraul meu

Postby Adi » 15 Mar 2011 10:57

daca taie si iti faci treaba cu el, atunci merita, insa cel mai tare fierastrau pe care l-am folosit pana acum e fiskars de 10'', l-am vazut initial la suzuker, si de la prima taiere am zis ca trebuie sa-mi iau si eu unul, si un alt avantaj in afara de faptul ca taie f bine , e si greutatea, nu stiu cate grame are exact, dar nu-l simti in rucsac, lama culiseaza in interiorul manerul, nu se desface accidental, il recomand :!:
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

marcel
Posts: 37
Joined: 26 Sep 2011 11:27
Location: Cluj-N
Contact:

Re: Fierastraul meu

Postby marcel » 26 Sep 2011 15:15

Fiskarsu' de 10'' il am si eu. Partea proasta e ca l-am imprumutat unui amic, si mi-a curbat lama. A taiat un trunchi cazut la pamint fara sa bage ceva sub el sa se craceasca pe masura ce avanseaza lama, asa ca pe final, lemnul a strins pe lama si cind a impins s-a facut in forma de U. L-am indreptat cit de cit, dar nu am vrut sa fortez sa-l rup. Aviz amatorilor! Trebuie avut grija si cind se taie lemn verde. La esentele rasinoase (aici as baga si lemnul de cires verde) se incarca dupa citeva trageri. Trebuie scos si curatata lama. Altfel, te apuca noaptea pina termini de taiat. Si inca ceva; am impresia ca este facut sa taie doar la tragere. Cind se impinge, nu se insista pe apasare ca sa nu se fugareasca lama.

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Fierastraul meu

Postby Adi » 26 Sep 2011 19:11

fierastraul e dat ca un pruning saw, deci ceva de curatat copaci, lastaris, etc, deci lemn verde, pe uscaturi parca nu se descurca la fel de bine ca pe cele verzi, nu se incarca deloc, dar parca nu e in elementul lui, la al meu i s-a rupt primul dinte, la fel un prieten taia o bucata de brad uscat si deodata s-a blocat lama si a disparut primul dinte, pe impingere......
daca am taia doar noi cu ele, ar tine mult si bine, dar e valabil cam la orice scula taietoare, da-mi si mie putin cutitul (cand te uiti deja e infipt intr-o conserva), da-mi si mie toporul (sa ascuta niste un lemn direct pe pamant), da-mi si mie fierastrau' (cand termina lama arata ca semnul lui Zoro), etc :o , prietenii astia :lol:
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Fierastraul meu

Postby stane » 18 Jan 2012 21:33

La ultima iesire la Konserva, fierastraul Whiskas si-a dovedit superioritatea fata de Fiskars.
Image
Ca eficienta cu doar 10-20 miscari de fata(cea din poza) mai lent.
Avantajul ca nu se indoaie lama oricat de beat ai fi. Si daca s-ar rupe...la banii aia...
A, si nici nu s-a incins.


Return to “Cutite, topoare, fierastraie, drujbe, cazmale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest