Cum ne ascutim cutitele ???

Totul despre uneltele folositoare, taietoare sau nu.

Moderator: Adi

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Cum ne ascutim cutitele ???

Postby busu4x4 » 07 Jan 2014 00:46

Mda, la explicatia asta chiar nu m-am gandit :lol: :lol: :lol:
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
gabitzu
Posts: 109
Joined: 27 Jul 2012 14:37
Contact:

Re: Cum ne ascutim cutitele ???

Postby gabitzu » 29 Sep 2017 16:30

Am cumparat de ceva vreme o scula specializata, de la C Sorescu: Edge Pro v3 (copie chinezeasca = ieftina a unui sistem american scuuuuump
~200 lei vs 450 $).

Am luat varianta cu 4 pietre, singura care era disponibila atunci: 180, 320, 600 si 1500. Am mai cumparat suplimentar una Haidu de 1000, planul era sa inlocuiesc toate pietrele originale "chinezesti" cu pietre Haidu, dar chiar si originalele sunt OK (cat or mai fi, cea de 320 si 600 nu prea se curata bine, si le-am mai frecat de cea de 180, ca sa le curat, pierzand poate 1 mm)

E super faptul ca poti regla ca sa "gasesti" unghiul original al cutitului (diferit, de exemplu, intre un Victorinox si un Fiskars), sau, mai util, sa modifici acel unghi dupa cum vrei - sa faci cutitul mai taios sau mai utilitar.

Folosit cu piatra pana in 600, e super, chiar dai o viata noua cutitelor. Din pacate, mai sus de atat, intervine si un pic de "factor uman", pe care chiar ei il recunosc in manual: trebuie sa ai un pic de experienta pana sa iti iasa. Pentru ca deja taisul e atat de fin, incat daca nu ai grija, atunci cand "faci" una din fete, o strici usor pe cealalta (indoi taisul spre ea) - asta, bineinteles, la cutitele de taiat rosii, cele care trebuie sa iasa "scary sharp". La un utilitar nu e cazul.

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Cum ne ascutim cutitele ???

Postby busu4x4 » 30 Sep 2017 15:36

Interesanta si varianta asta.
Eu mi-am luat de curand, un set Lansky Deluxe. A fost undeva pe la 250 lei (fara taxe). Ce mi-a placut la el, este faptul ca are unghiurile "deja setate".
Inca nu am apucat sa ma joc cu el foarte mult, dar cat am ascutit un cutit, pare ca-si face bine treaba.
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
gabitzu
Posts: 109
Joined: 27 Jul 2012 14:37
Contact:

Re: Cum ne ascutim cutitele ???

Postby gabitzu » 02 Oct 2017 15:39

Da, is smechere si astea cu unghi fix, de fapt eu multa vreme am vrut sa iau Lansky ala.

Dar am patit ca aveam un set de cutite de bucatarie Fiskars, si un ascutitor Fiskars (ala de-l stie toata lumea). Evident, ieseau super. Odata la 3-4 saptamani, le tineam mereu "scary sharp".

Dar pe langa alea, mai aveam cateva Victorinox-uri, plus altele de outdoor. La doua din Victorinoxuri, dupa ceva vreme si ascutituri repetate s-a modificat unghiul incat erau ca Fiskars, si de acolo treaba a mers mai usor, dar totusi, nu era unghiul gandit si optimizat de "tata lor" dupa zeci de ani de experienta.

Acum, cu sistemul asta, pot sa dau fiecarui cutit unghiul lui. Stiu ca marii meseriasi pot face asta "din mana", dar e mare smecherie ca un amator poate obtine rezultate aproape identice cu ajutor.


Oricum, asta e un articol care m-a ajutat mult sa inteleg cum sta treaba de fapt:

https://csorescu.wordpress.com/2011/02/ ... -ascutime/

Ca fapt divers, treaba cu markerul, exact asa merge si sistemul asta: dai cu marker pe tais, si te joci cu inaltimea variabila pana cand piatra cade pe tais pe un unghi astfel incat "sterge" perfect urma de marker. Prea putin sau prea mult => unghi diferit


Return to “Cutite, topoare, fierastraie, drujbe, cazmale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests