Cum ne ascutim cutitele ???

Totul despre uneltele folositoare, taietoare sau nu.

Moderator: Adi

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Cum ne ascutim cutitele ???

Postby busu4x4 » 16 Feb 2011 11:16

Asta este un topic pt Adi in mod special, dar nu numai ;)
Vre-o 20 si ceva de ani, am folosit asta pt a-mi ascuti cutitele
Image
si intradevar, pt cutitele de bucatarie este ok. Acum folosesc unul asemanator pt cutitele de bucatarie dar, parca nu-mi vine sa dau Leatherman-ul pe el, sau cutitul de outdoor (iefin de altfel) pe el.
Si cum taica-miu are o vorba: "In casa in care nu taie cutitul, nu f..e barbatul", nu as vrea sa ma fac de ras :lol: :lol: :lol:
Asa ca am nevoie de o parere de la tine, sau de la cineva care a folosit asa ceva. Este vorba de un dispozitiv, cu pietre, pt noi astia mai cu 2 maini stangi.
http://www.spyderco.com/catalog/details.php?product=77
Sincer eu nu ma vad in stare sa mentin un unghi constant pe o piatra normala, ca sa ascut un cutit si ma gandeam ca dispozitivul asta pare interesant.
Ca pret . . . Nu m-am obisnuit cu el inca :x , probabil ca se gasesc si altele mai ieftine.
Ideea este ca caut o modalitate de a-mi ascuti cutitele acasa, pt ca nu pot tot timpul sa le duc la un meserias care sa mi le faca profi.
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cum ne ascutim cutitele ???

Postby RZV » 22 Feb 2011 01:27

mie mi-a luat Adi o mini piatra....cu trei fete, ulei ci chestii...sa moara care a reusit sa ascuta ceva cu ea :lol: nu iese si gata.....si piatra a facut minuni cu cutitele altora.....
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Cum ne ascutim cutitele ???

Postby busu4x4 » 22 Feb 2011 01:41

Nu era neaparat vorba de piatra, ca pietre se gasesc. Problema este de unghiul in care ascuti.
Scula aia din link, are pietrele la unghi de 30 de grade, tu trebuind sa dai cutitul drept pe ele.
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
Astral
Posts: 132
Joined: 08 Oct 2010 00:07
Contact:

Re: Cum ne ascutim cutitele ???

Postby Astral » 22 Feb 2011 08:59

Chestie de exercitiu, de dexteritate care se capata in timp tocind multe lame.......piatra o fi ea fatetata la 30 grade, dar mana stie si ea ?
Plus ca nu orice piatra e buna la orice otel......plus ca se folosesc, consecutiv/alternativ, anumite pietre in anumite momente ale ascutirii......asta daca tii cat de cat la cutitul tau.......daca nu , da-i in gura cu orice piatra, cum dadeam cand eram mici cu lamele facute din reziduurile metalice , pe bordura de granit.......si taiau ca briciul, cam cat le foloseam sa ne facem arcuri cu sageti din diverse ramuri de pomi........si din nou cu ele pe bordura......

Pe bune acuma, cat dracu sa se toceasca un cutit bun in scurtul rastimp al unei expeditii de va puneti problema ascutirii lui ad-hoc ?
Eu asa stiu : cand ii vine sorocul si pare ca nu mai e ce-a fost il duc fix inapoi la mesterul care mi l-a facut (recte Soimu....) sau daca e din comert il duc la un tocilar de pe langa P-ta Matache unde isi ascut suriile toti macelarii din hala de carne......
E unul mai in varsta, meserias vechi.......are o piatra de tocila cat roata carului......la el m-am dus "sa-i fac gura" la toporul Drapper.......

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Cum ne ascutim cutitele ???

Postby Razvan4x4 » 22 Feb 2011 09:58

Eu pentru ascutirea toporului Fiskars, folosesc ascutitorul de la ei, care este cu o rola melcata din piatra. Ascute perfect toporul cu pricina, a carui duritate este foarte mare. Am incercat sa il folosesc si la cutite insa rezultatele sunt slabe. Posibil sa fie facut pentru unghiul de ascutire al toporului si atunci cutitul sa nu mearga.
Scula este asta:
Attachments
FiskarsAxeSharpener1.jpg
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
turagmes
Forum moderator
Posts: 955
Joined: 02 Jan 2011 09:25
Contact:

Re: Cum ne ascutim cutitele ???

Postby turagmes » 22 Feb 2011 11:40

scula asta e dedicata ptr topoarele lor...ai vazut ce fain se aseaza lama toporului pe melcul pietrei?

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Cum ne ascutim cutitele ???

Postby Adi » 22 Feb 2011 12:48

Inca nu-mi dau seama cum e un topic din 16 februarie si l-am vazut abia azi....... :idea:
Cum a spus si Astral, totul tine de dexteritate, si cel mai important este sa se pastreze unghiul de ascutire, care difera de la un cutit utilitar, la unul de filetat, brici, asta in linii f mari;unghiul se alege in functie de utilizare, daca nu a fost gandit corect de fabricant, chair se recomanda a se modifica dupa preferinte, cu cat utilizarea este mai abuziva, cu atat e bine ca unghiul sa fie mai mare, ajungand de regula pana 40 grade in cazut cutitelor f mari, cu lame groase (cutite carora nu prea le vad utilitatea, sunt un fel de mini rangi cu tais), cele de uz general avand cam 30 grade,(cum are ascutitorul fiskars) ajungand la cele light duty care au 20 grade, cum e si cazul cutitelor scandinave adevarate, care nu mai au un alt unghi mai mic pe tais, denumite single bevel;
dar mai pe intelesul tuturor, in link-ul urmator o sa vedeti o descriere destul de amanuntita a formatelor de lame, tipurilor de cutite, manere, si mai pe la jumatea paginii, F IMPORTANT geomentria lamelor si anume "Blade Grinds"
http://www.cartercrafts.com/knifeinfo.htm
Sa revenim la ascutire, cateva sfaturi sau mai bine zis reguli de care trebuie sa se tina cont:
1) ascutirea NU se face la polizor sau alte utilaje care pot incalzi lama, prin incalzire la temperaturi inalte, peste 2-300 grade, otelul isi schimba compozitia chimica si continutul de carbon nu mai e la fel omogen pe toata suprafata lamei, si astfel tratamentul termic initial va fi modificat, poate sa rezulte de obicei un tais mai moale care nu mai tine gura, sau in functie de otel, un tais, dur care se va ciobi; asta se poate intampla cand dosul lamei e cald, ceea ce inseamna ca pe tais aveti deja temperaturi de aproape 200 grade, si modificarile structurale de carbon au inceput
2) ascutirea de intretinere se face cat mai des posibil, daca nu aveti pietre speciale se poate face si cu smirghel lipit pe o bucata de scandurica, e f ieftin si puteti obtine diferite granulatii
3)mentineara unghiului de ascutite in functie de utilizare - daca se pierde acel unghi sau se rotunjeste pe alocuri, tinde spre convex cel mai frecvent, si ascutirea n-o sa mai fie eficienta, ( :!: ce spunea rzv-ul, aceleasi pietre le-am fol si eu si am obtinut taisuri care barbieresc, la el nu se ascute cutitul cu pietrele respective :lol: , plus ca trebuie micsorat putin unghiul , adus mai spre 20-25 grade sa taie mai agresiv, mai mult de munca cu piatra mai abraziva de apa, cea albastra ;) )
4) granulatia pietrei sau abrazivului se alege in functie de utilizare, pt lemn sa face un tais cat mai fin, ca cel de lama de barbierit, cutter, iar pt carne, transat se lasa un tais mai aspru; ex: un brici care rade perfect, fara nici un efort, tinde sa alunece pe carne sau pe o rosie, ca si cum n-ar fi ascutit :)
5) o miscare de ascutire pe piatra apropiata de corectitudine, cu mana libera, e ca si cum incercati sa ciopliti f usor din piatra, ala e unghiu cu care v-ati obisnuit mana sa taie frecvent, e un ungi util de ascutire pt fiecare in parte, cand apare o mica bavura pe tais, inseamna ca acesta incepe sa se formeze, se trece acum la o granulatie mai mica, pana acea bavura dispare
Pt finisare se recomanda o curea din piele, eventual mai veche, pe care pune pasta de lustruit, exista paste speciale, dar la nevoie se poate fol polish auto cu o granulatie mai mare, sau in cazuri extreme grasime cu cenusa , toate corelate cu mult mult exercitiu, ar trebui sa va dea un tais care nu-l poate face nici un tocilar pe scule mecanice

acestea fiind spuse, o sa continui cu cateva articole ale lui Catalin Sorescu, de fapt trimitere catre blogul lui, singurul "importator" oficial din Romania de biatre de ascutit belgiene, lectura placura, o sa vedeti de ce sunt printre cele mai bune pietre de ascutit din lume:
taisul la microscop: http://csorescu.wordpress.com/2009/09/2 ... it-sau-nu/
ghidaj homemade de ascutit http://csorescu.wordpress.com/2008/12/0 ... ing-guide/
pietre belgiene http://csorescu.wordpress.com/2010/06/1 ... e-ascutit/
http://csorescu.wordpress.com/2010/01/2 ... -coticule/
http://csorescu.wordpress.com/2010/12/2 ... e-youtube/
si ceva pietre artificiale http://csorescu.wordpress.com/2010/11/0 ... tificiale/
Unele info au fost adaptate dupa Dan Iliescu - bushcraft.ro
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Cum ne ascutim cutitele ???

Postby Adi » 27 Apr 2011 13:36

din ce am observat ca trend pe mai multe forumuri, de obicei cutitele "preferate" au o grosime destul de mare, peste 3 mm, iar lumea vrea sa le ascuta cat mai simplu, cat mai usor, cu orice are la indemana, iar asta nu prea merge la grosimi de peste 3 mm, pt ca ele au taisul bine definit pe masini industriale....... iar cu o piatra de mana, de buzunar e destul de greu sa mentii unghiul de fabrica, iar un tais deformat + o grosime a lamei destul de mare = un cutite care nbu taie, si nu taie, si iar nu taie, oricat ai incerca sa-l ascuti
ce am zis mai sus sunt probate personal, am avut cateva :oops: destul de groase, diferite forme, de survive, care intradevat arata bine la brau, agatat de rucsac, dar nu faceam decat sa tai niste bete, sa curat un peste, sa inting un pateu, sa tai o conserva, si cand venea vorba de ascutit imi bagam picioarele, mi se ridica parul in cap
CONCLUZIE:
am vandut toate cutitele cu lame groase
am ramas cu 2 bricege opinel (lama f subrire)
mi-am comandat un cold steel busman la 117 ron la care ii voi modifica putin lama (grosime lama 2,5mm parca)
avantajul lamelor subtiri: date de cateva ori pe piatra la caterinca, trebuie sa taie cat sa-ti faci treaba decent
o lama subtire o poti ascuti ca pe coasa daca vrei, si tot poti taia o rosie cu ea
odata ciobite, se poat remedia mai usor
dezavantaje : nu sunt "de survive", nici de bushcraft.......so what? :lol:
posibil sa se ciobeasca mai usor la taiat conserve.....
nu merg folosite in loc de ranga

astept pareri la grosimea lamelor, ce am scis sunt doar convingeri personale, ce ziceti, facem un topic cu ce cutite avem fiecare? cu poze si o mica descriere?
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

marcel
Posts: 37
Joined: 26 Sep 2011 11:27
Location: Cluj-N
Contact:

Re: Cum ne ascutim cutitele ???

Postby marcel » 27 Sep 2011 12:41

Hihihi, ai dreptate cu lamele ... la grosime ma refer. Am tras si eu concluzia ca suntem o natie de "supravietuitori" si pseudo militari de prin trupele speciale. Toata lumea vrea cutit cit mai gros si mai carbonizat, dar in acelasi timp, sa se ascuta usor si sa nu rugineasca; sa-l poata infige-n piatra si sa se urce pe el ca pe scara :lol: Eu folosesc un utilitar de la fiskars. M-a costat 40 de lei si a lucrat cit unu' de citeva milioane fara sa aiba nici o problema. Fiind inoxidabil, merge si la masa si la cioplit. Lama de 10 cm e suficienta, ca doar nu ma apuc in padure sa injunghii mistreti. De ascutit, acasa pe linga aparatul de la fiskars (si cutitele de bucatarie tot de la ei le-am luat), mai am 2 pietre. Un norton MB24 (impregnata din fabrica) si inca una cu sulf de granulatie fina.

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Cum ne ascutim cutitele ???

Postby Adi » 02 Dec 2011 08:37

un clip in care sunt bine evidentiate etapele ascutirii pe pietre de apa
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~


Return to “Cutite, topoare, fierastraie, drujbe, cazmale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest