Cutitul lui Semaca

Totul despre uneltele folositoare, taietoare sau nu.

Moderator: Adi

Admin
Site Admin
Posts: 265
Joined: 16 Sep 2010 22:41
Contact:

Cutitul lui Semaca

Postby Admin » 13 Feb 2011 22:31

Astazi am fost pe la maestrul Adi si am tras cu ochiul la cutitul ce tocmai se plamadeste intru slujirea marelui vanator si pescar Semanga, printre altele si maestru emerit al sporturilor cu motor :) Nu am apucat sa fac poze deoarece se lucreaza in mare taina, asa ca nu am poze de postat acum. Poate se indura Adi sa ne arate cite ceva din creatia maiastra inainte ca ea sa fie inmanata preafericitului si apoi ferecata sub sapte lacate. Din ce am putut vedea eu, lucrarea este de mare raspundere artistica, asa ca abia astept situatia de conjunctura ce mi-ar permite sa indraznesc... :mrgreen: :lol:

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Cutitul lui Semaca

Postby Adi » 13 Feb 2011 22:41

:lol: :lol: :lol: suzukere, te mananca graaaavvvvv..... :lol: :lol: , ne-ai umplut de maestri emeriti, vanatori, pescari, sportivi, nu mai poate omul sa dea la pila de atatea distinctii......pt poze iti las onoarea razvane, cu acordul scris bineinteles in 3 exemplare parafate al lui Don' Semanga :lol: :lol:
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cutitul lui Semaca

Postby RZV » 13 Feb 2011 23:11

:shock: ce pierde unii care doarme :lol: :lol:

Si ia zi Razvane : frumos ii palosul viteazului Semanga??
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

User avatar
semaca
Vedeta
Posts: 424
Joined: 14 Oct 2010 23:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cutitul lui Semaca

Postby semaca » 13 Feb 2011 23:23

Sunt onorat ca Adi, artist armurier, m-a ales pe mine, umil in toate cele (suzukere, te pandeste tata, cu rabdare de pescar, cu agilitate de vanator... sa te tavalesc, maiastru, intr-un mare schpan motorizat, cu proxima ocazie :twisted: ) pentru ca sa ma regaleze, zic, cu priceperea sa! Pozele facerii sunt bine venite, mai ales ca am cu ce sa ma falesc! Sunt convins ca lucrarea ma va bucura nespus!
sa ne vedem sanatosi ...unde vrea cardanul nostru!!!
Toyota Landcruiser KZJ 73 - 3.0l

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Cutitul lui Semaca

Postby Adi » 15 Feb 2011 21:07

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

ok, deci astea sunt primele poze cu vestitul cutit :lol: , e gata in proportie de 90%, mai am sa-i nituiesc manerul, sa-l slefuiesc si sa-i fac teaca; in mana mea se aseaza ok, la semaca o sa vedem cat de curand daca mai sufera modificari ( manerul, nu mana :P )
cat despre lama, sincer cred ca vei fi multumit, sper sa fie peste asteptari, sa-ti placa mai mult decat manerul, pt ca pe mine m-a uimit lama asta intr-un mod diabolic.... :o , taie intr-un fel cum nu am mai intalnit cam la nici un cutit, are o taietura curata si f rapida, e genul de lama cu care nu stii cand te tai, dar vezi sange si nu stii de unde e....., e prima lama enzo D2 cu care lucrez, dar are cel mai a draq tais dupa ce am dat-o de 2 ori pe piatra, si sigur poate mai mult, o sa incerc sa-i duc taisul la extrem;
un test cunoscut la cutite e cand il sprijini cu taisul pe unghie si nu aluneca lama, inseamna ca taie; ei bine lama asta nu doar ca nu aluneca, ci ia bucatele, felii mici de unghie doar din greutatea cutitului, fara nici cea mai mica apasare........
semaca...sper ca aceasta cobinatie de lama extrema si maner din lemn cu multe amintiri sa-ti deschida drumuri nebanuite si sa-ti fie alaturi in toate situatiile mai mult sau mai putin placute, e un adevarat CUTIT ;)
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
semaca
Vedeta
Posts: 424
Joined: 14 Oct 2010 23:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cutitul lui Semaca

Postby semaca » 16 Feb 2011 12:28

Man, daca tu esti multumit este clar ca o sa-mi placa si mie! viu sa ne intalnim...pentru probe! Multam fain!
sa ne vedem sanatosi ...unde vrea cardanul nostru!!!
Toyota Landcruiser KZJ 73 - 3.0l

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Cutitul lui Semaca

Postby Adi » 27 Feb 2011 21:45

In urma unei utilizari nu tocmai corecte pt un cutit, cutitul lui semaca a fost ciobit in cateva locuri, si in mare masura am reusit sa-l aduc la forma initiala; prin prisma unei utilizari decente, cutitul este cel putin pt mine o unealta, nu e un breloc, nu e un glob de cristal, e o unealta ce nu are nevoie decat de ingrijiri minime si utilizari decente pt un cutit; (daca vreau sa tai un alt cutit iau o dalta sau un flex, daca vreau sa sparg o piatra iau un ciocan rotopercutor sunt exemple intamplatoare....sau nu :mrgreen: )
Ca demonstratie am facut cateva filmulete, ca sa vedeti ca un cutit poate taia si o creanga de 2 ori mai groasa ca manerul cutitului, se poate bate cu un lemn in lama, nu a fost menajat mai deloc ( ca nu era al meu :twisted: .................. sau ca stiam ca poate ;) ), dar am o mare incredere in D2, un otel mai special cu un potential f mare de a-si tine gura in conditii dure, nu extreme :!:

momentam am ceva probleme cu incarcarea filmuletului din cauza vitezei la net, suzukere, le poti pune u?
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Cutitul lui Semaca

Postby Razvan4x4 » 27 Feb 2011 22:20

Adi wrote:... un otel mai special cu un potential f mare de a-si tine gura in conditii dure...

Offtopic: Eu astept vremea cind o sa poata inventa astia si o femeie asa :mrgreen:

OnTopic:
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
Astral
Posts: 132
Joined: 08 Oct 2010 00:07
Contact:

Re: Cutitul lui Semaca

Postby Astral » 28 Feb 2011 00:32

Adi wrote:................, dar am o mare incredere in D2, un otel mai special cu un potential f mare de a-si tine gura in conditii dure, nu extreme :!:
........


Soimu, de la Arad, lucreaza cu otel D2 si il considera un f bun compromis .
Am un cutit facut de el, arata ca unul din cele puse la vanzare dincolo....

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Cutitul lui Semaca

Postby Adi » 28 Feb 2011 09:07

sa-l fol cu placere astral ;) , soimu le face cu un unghi mai mare la tais pt o folosire mai abuziva, implicit o rezistenta mai mare in timp, plus ca e un otel aproape inoxidabil, ajungand pana la 12% crom :idea: , suficient de mult cat sa nu-i ai grija si sa-l speli calumea abia acasa;
D2 steel
is one of the best knife steels. It is a tool steel and has very good hardness and wear resistance, while still maintaining some rust resistance due to high Chromium content.
Chemical composition: C 1.55%, Mn 0.3%, Si 0.3%, Cr 12%, Mo 1% Hrc 60- 61
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~


Return to “Cutite, topoare, fierastraie, drujbe, cazmale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests