cutit nordic suedez

Totul despre uneltele folositoare, taietoare sau nu.

Moderator: Adi

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

cutit nordic suedez

Postby gusteru » 09 Feb 2011 11:13

nordicii fac lame bune, saptamina trecuta am luat o lama si un cutit complet inclusiv amnar. lama e din 3 straturi, iau o lam in mijloc pe care o pun intr-alta indoita in jumate si le iau la ciocane pina devine una. cind am vazut cita munca e mi-a cazut fata si nu am mai ciriit la pret. cutitul a fost 1200 koroane-ceva in jur de 120 euro- si lama 370. si erau cele mai ieftine

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Cutit OtelCarbon DIY

Postby Adi » 09 Feb 2011 14:43

ce lama ai? poti pune cateva poze? otelurile laminate au in compozitite metale cu continut de carbn diferit, iar miezul e cel mai dur, daca intradevar e batut manual, ai o piesa unica, insa cine le face la ciocan, de obicei nu se limiteaza la 2 straturi, mai pliaza materialul de cateva ori si rezulta niste damasc-uri frumoase, singurele stratificate cu miez din cate stiu facute manual erau otelurile japoneze suminagashi, bluepaper, whitepaper, europenii faceau damasc.....
lamele din comert stratificate cu miez dur sunt laminate , batute hidraulic pt o mai buna omogenitate in masa materialului, mora au lame "triflex" in 3 straturi in jurul a 20 euro lama, cold steel la fel folosesc oteluri stratificate maitai japoneze (mult mai scumpe ca mora), dar ambele sunt "batute" mecanic, finlandezii nu fac prin traditia lor stratificate ;) , sa-l stapanesti cu placere, daca nu are patern pe lama, o poti lasa in otet si se coloreaza frumos straturile
uite o lama custom din suminagashi, laminata mecanic
http://img820.imageshack.us/g/p1050333h.jpg/
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: Cutit OtelCarbon DIY

Postby stane » 09 Feb 2011 19:12

Pune pozele alea Gustere, ca am vazut ca dincolo le-a luat Soimu in bascalie.
Am vazut pe Discovery un film cum se face cutitul japonez de taiat sushi da nu mai gasesc episodul.
Vedeti p-asta cu sabia:
http://science.discovery.com/videos/how ... steel.html

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: Cutit OtelCarbon DIY

Postby gusteru » 09 Feb 2011 20:25

as pune eu pozele alea si eventual si altele daca as fi in stare, poate-mi spuneti careva cum da' asa ca la prosti, ca altfel nu prea le pricep. pina una alta poate cineva cu pricepere le ia de pe celalat forum si le lipeste aici.
eu l-am luat din suedia, mai la vale de cercul polar cu vreo 25 km pe drum e un panou in siuedeza, engleza si germana care in traducere romaneasca suna "fabricantul de cutite". a dracului rabla oricit am incercat eu sa tin drept de volan tot la dreapta a tras si uite asa am ajuns la nenea care le face din ciocan.
am si o scula Mora, care efectiv barbiereste, dar drept sa spun npina acum n-am curatat decit de 2 ori cartofi cu ea deci nu stiu cit tine in gura

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: Cutit OtelCarbon DIY

Postby Adi » 09 Feb 2011 20:48

nu contest ca e un cutit facut manual, cu atat e mai valoros, e facut cu mult suflet comparatie cu unul facut "pe banda", de aici si curiozitatea sa vad despre ce e vb; soimu.......are clientii lui
eu de asta vb mai sus

, e destul de greu sa faci un stratificat de unul singur, la incalziri repetate si temperaturi aproape de temperatura de topire a otelului, acel otel pierde din continutul de carbon, asa numita decarburare, chiar daca ai cel mai bun otel din lume si-l incalzesti de 20-30 ori, o sa ajunga aproape ca un otel mort, o sa ai la final o platbanda sub forma de cutit, de asta omuletii aia mici si galbeeni incalzesc doar de cateva ori si il bat destul de multe pers in acelasi timp.... ;)
PS: calirea nu se face niciodata in apa, otelul are in jur de 700-800 grade cand se caleste (depinde de otel), apa distilata fierbe la 100, apa normala pe la 90, cand se introduce fierul incins in apa, ea se avapora instant, lama nu mai e in contact cu lichidul de racire, ci doar cu o baie de abur, de asta se fol cel mai frecvent ulei, are temperatura de fierbere mult mai ridicata decat apa :)
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
RZV
Macaragiu
Posts: 1271
Joined: 18 Sep 2010 20:34
Contact:

Re: Cutit OtelCarbon DIY

Postby RZV » 09 Feb 2011 20:55

Uite aici domnul :lol: cum sa pui poze.
viewtopic.php?f=69&t=3
Mai bine macaragiu, decit bulangiu ........

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: cutit nordic suedez

Postby gusteru » 10 Feb 2011 12:50

speram ca iese cev, cred ca i-am prins spilul

Image

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: cutit nordic suedez

Postby Adi » 10 Feb 2011 13:51

auch........ :o lamele sunt lauri http://www.cutite-bushcraft.ro/ro/produ ... _Carbon_95, o lama e sub 10 E, nu te supara pe mine, dar lamele alea chiar nu sunt facute manual, deci daca ai dat pe lama cam 30 E......., iti fac cutit ca ala cu 75-80e, maner cum vrea muschiul tau.......
mai arunca un ochi aici:
https://www.brisa.fi/portal/index.php?o ... Path=94_23
https://www.brisa.fi/portal/index.php?o ... ath=92_265
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: cutit nordic suedez

Postby gusteru » 10 Feb 2011 14:35

am vazut cum le facea la fata locului. ca mi-o fi pus alta lama decit aia care mi-a aratat-o, se prea poate, dar ma cam indoiesc. daca m-am fript, asta e, nu-i prima si nici ultima oara, numai nu-i spune nevestimi

Admin
Site Admin
Posts: 265
Joined: 16 Sep 2010 22:41
Contact:

Re: cutit nordic suedez

Postby Admin » 10 Feb 2011 15:27

Mda, lama e clar Lauri, nici nu incape indoiala. Oricum, nu e rea, deranjant e doar trasul pe sfoara...


Return to “Cutite, topoare, fierastraie, drujbe, cazmale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests