toporul.....plusuri-minusuri

Totul despre uneltele folositoare, taietoare sau nu.

Moderator: Adi

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

toporul.....plusuri-minusuri

Postby Adi » 09 Feb 2011 09:49

salutare, in acest topic vreau sa discutam ce topoare folositi, de cat timp, cat sunteti de multumiti, etc
intrucat am vazut ca majoritatea iesirilor sunt cu masina, mai putin "la picior", cred ca un topor isi cam gaseste loc in fiecare masina, fiind util atat pt foc, aparare in mijlocul padurii :twisted: , mai eliberezi drumul de eventuali copaci ( nu se compara la capitolul asta cu drujba care am vazut ca e si ea prezenta), deci il vad destul de util
personal folosesc un fiskars de 14 ", poate e cam mic pt cele descrise mai sus dar de carat in rucsac e ideal, recomand oricui vrea un toporas mic care sa nu atraga privirile :idea: , despre el pot spune ca are un otel bun, se ascute usor, dar fiind calit la o duritate mare peste 60 HRC din cate stiu, se poate ciobi destul de usor , in contact cu ceva cuie, sarme pietre, mai ales daca temperatua este cu mult sub minus 0 grade :evil: , aici ii dau o bila neagra; coada e din nyglass, un combinatie de plastic cu fibra de sticla, nu se umfla in apa, nu se crapa, se deformeaza f greu si atunci revine la forma initiala, producatorul garanteaza pe viata imbinarea "lamei" cu coada :mrgreen: aici o bila alba
ca si utilizare practica cred ca e cel mai versatil tip de topor pt iesiri tip 4x4, bushcraft, camping,insa legat aspect, de cum se simte in mana , as prefera oricand un granfors in locul fiskars, dar am ceva probleme de acomodare cu pretul granfors... :shock: care e in jur de 300 ron, pe cand un fiskars e aprox 140-160 ron
poze o sa pun putin mai tarziu, cand o sa prezint si al 2-lea topor forjat :P , alta categorie, alt pret :lol: cam 50-60 ron doar capul 8-)
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

gusteru
Posts: 162
Joined: 07 Feb 2011 11:21
Contact:

Re: toporul.....plusuri-minusuri

Postby gusteru » 10 Feb 2011 13:12

eu pe astea le am mai de soi:granfors, saw si hikori

Image

Image

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: toporul.....plusuri-minusuri

Postby Adi » 10 Feb 2011 13:44

bune bune, chiar foarte ok :) , cel mic ce model e? cam cat e de greu?
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
semaca
Vedeta
Posts: 424
Joined: 14 Oct 2010 23:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: toporul.....plusuri-minusuri

Postby semaca » 10 Feb 2011 13:45

adi, pune poze cu toporu' ala de 50 roni, ma rog, capu' la topor! :) coada fac dintr-un picior de scaun vechi.
sa ne vedem sanatosi ...unde vrea cardanul nostru!!!
Toyota Landcruiser KZJ 73 - 3.0l

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: toporul.....plusuri-minusuri

Postby Adi » 10 Feb 2011 14:13

asta e, o sa-i fac si poze lui singur sa se vada mai bine
Image
Image
Image
Image
Image
coada e dintr-un mesteacan parca, oricum ceva uscat de 5-6 ani, cioplita manual pe lungimea fibrei din butuc intreg
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
Adi
Posts: 523
Joined: 20 Oct 2010 18:02
Location: bucuresti
Contact:

Re: toporul.....plusuri-minusuri

Postby Adi » 26 Feb 2011 18:43

am gasit si o poza cu fiskars-ul, mai bagati si voi poze, ca dupa ce da caldura, cu siguranta se va umple topicul 8-)
Image

si putin bushcraft, foc cu amnarul si coaja de mesteacan
Image

si cel mai important, rezultatul final, o pastrama de oaie si slanina frecata bine cu malai, aka '' arici de bushcraft" :mrgreen:
Image
(_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅(­­­­­­­­­)ڪے~

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: toporul.....plusuri-minusuri

Postby Razvan4x4 » 10 Apr 2011 20:30

Manerul din Nyglass, o poza pentru cei care care crad ca daca e gol pe dinauntru, nu ar fi rezistent. Eu zic ca este mult peste manerul clasic, din lemn:

Image
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: toporul.....plusuri-minusuri

Postby stane » 11 Apr 2011 20:52

Si crezi ca ala si-a revenit la forma initiala?

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: toporul.....plusuri-minusuri

Postby Razvan4x4 » 11 Apr 2011 21:11

Ei asa zic, ca nu se rupe. Oricum asta e o chestie de marketing si trebuie tratata ca atare.
Ce poti face cu un topor Fiskars daca esti meserias, poti vedea aici:

Casa Iacob nu e acasa

User avatar
stane
Forum moderator
Posts: 333
Joined: 11 Dec 2010 08:09
Contact:

Re: toporul.....plusuri-minusuri

Postby stane » 12 Apr 2011 19:56

Mai Suzukere. Hai sa nu punem botu' la orice Youtube.
Ai auzit cum suna lemnul ala cand se spargea? Nu ca unul de fag usor umed. Cred ca a fost prefiert si uscat fortat,poate era si cine stie ce esenta moale.
....A, si cu prima ocazie trec eu cu roata peste coada toporului tau, daca ai curaj sa mi-l dai.


Return to “Cutite, topoare, fierastraie, drujbe, cazmale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests