Samsung Galaxy S3 + Carcasa LifeProof

GSM, Iridium, Inmarsat, Thuraya.
User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Samsung Galaxy S3 + Carcasa LifeProof

Postby busu4x4 » 21 Jul 2014 16:10

Dupa ce ultimul telefon, un Nokia 5140i, ma servise fidel timp de 7 ani, si-a dat obstescul sfarsit.
De mult timp imi cautam tot ceva "rugged", deoarece nu am grija in nici un fel de telefoane :?
Am studiat pe rand Sonim, CAT, gama Durrocom. Apoi trecand spre "smartfeoane", Utano Barrier T180, AGM Rock V5, Quechua Phone 5, toate aveau plusuri si mai multe minusuri.
Intr-un final m-am hotarat la Samsung Galaxy, vazandu-l la Suzuker si apoi la Simona, avea cam tot ce trebuia pe el, dar ii lipsea un singur lucru: Nu era rezistent la nimic!! :mrgreen:
Pe al Simonei, l-am dotat cu o carcasa "bumper" si era ok pentru ceea ce avea ea nevoie. Dar cum mie nu prea imi sta telefonul in buzunar, aveam nevoie de altceva.
De Black Friday, am gasit o oferta buna si mi-am luat un Galaxy S3, iar prima mea grija a fost sa-mi cumpar o carcasa de protectie pentru el. Am luat de pe net, carcasa asta:

Image
Image
Image

Mi-a placut cum arata, era un pic cam mare ;) dar macar nu mai aveam grija telefonului :D Cu timpul, a inceput sa ma enerveze grosimea carcasei si ma ingrijora protectia la apa, stropi, lichide. Asa ca am trecut la Planul B: LifeProof :D

Image

Pe astia, ii gasisem inainte de a-mi lua telefonul, dar m-am cramponat in faptul ca vreau sa-mi iau din tara. Imi era sila sa-mi comand tocmai din State.
Ei fac in general carcase pentru IPhoane si IPad-uri, dar vad ca s-au trezit la realitate si au bagat si pentru Galaxy S3, S4 si S5.
Asa ca mi-am luat inima in dinti si am facut comanda la ei. Carcasa a fost 66$ iar transportul vreo 10$. Cu tot cu taxe, mi-a venit la usa cu 92,99$
Carcasa este tot din 2 bucati, doar ca invelisul cauciucat este deja turnat pe ea. Vine in doua variante: Nuud (fara protectie pe ecran) si Free (cu protectie pe tot ecranul).

Image

Pe imbinare are o garnitura de jur imprejur, iar in dreptul difuzorului si a microfonului are niste membrane care nu permit trecerea apei. La mufa de casti este un dop de silicon, iar la cea de alimentare are o clapita cu garnitura din acelasi material ca si aia de la carcasa. Ca protectie, o garanteaza cam asa:
- Cazaturi de la 2m - Testat
- Rezistenta la praf (la cate garnituri are, chiar nu are cum sa intre fir de praf)
- Rezistenta la apa: 2m adancime, timp de o ora - Testat

Per total, sunt super-multumit de ea, mai putin multumiti sunt aia care ma suna, pentru ca zic ca ma aud ca din butoi. Niste hateri! Invidiosi!
Cam asta este diferenta intre carcasa LifeProof si aia de la Survivor
Image
Image

Are deja 5 luni si l-am testat (voluntar si involuntar) cam in toate felurile: l-am scapat pe jos, am trimis mesaje in ploaie torentiala si ieri, am facut poze sub apa ;) Din pacate nu am mai avut timp sa si fimez sub apa, dar urmeaza :d

Image

Image

Image

Image
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
Razvan4x4
Posts: 2117
Joined: 17 Sep 2010 11:20
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Samsung Galaxy S3 + Carcasa LifeProof

Postby Razvan4x4 » 21 Jul 2014 21:51

Interesant ca ai putut face poze cu el sub apa, acum pot zice ca ti-ai scos parleala de a tine tot timpul o caramida in buzunar. Apropo de caramizi, telefonul tau este ultra-slim pe langa ce ai sa vezi la Oliver ;)
Casa Iacob nu e acasa

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: Samsung Galaxy S3 + Carcasa LifeProof

Postby busu4x4 » 21 Jul 2014 22:07

suzuker wrote:Interesant ca ai putut face poze cu el sub apa, acum pot zice ca ti-ai scos parleala de a tine tot timpul o caramida in buzunar.

M-am chinuit ceva: touchscreen-ul are prostul obicei de a nu functiona in prezenta unei pelicule de apa pe el.

suzuker wrote:Apropo de caramizi, telefonul tau este ultra-slim pe langa ce ai sa vezi la Oliver ;)

L-am vazut pe al lui Oliver, dar ne cam da cu pissing la capitolul mAh :cry:
Live Free or Die Hard !!!!


Return to “Telefonie terestra si satelit”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest