un nou telefon heavy-duty. CAT

GSM, Iridium, Inmarsat, Thuraya.
User avatar
niku iorga
Posts: 316
Joined: 11 Apr 2012 10:44
Contact:

un nou telefon heavy-duty. CAT

Postby niku iorga » 24 Jan 2014 11:37

Gandul povesteste aici: http://www.gandul.info/it-c/un-gadget-p ... o-11950769

"Terminalul nu excelează la capitolul specificaţii tehnice, însă scopul său nu este să se bată cu vârfurile de gamă de la Samsung sau HTC. Telefonul se adresează celor care lucrează în condiţii dificile sau extreme, precum salvamontişti, alpinişti, militari, cercetători, ingineri sau pasionaţi de off-road.

Carcasa terminalului este realizată din aluminiu şi cauciuc, iar ecranul este acoperit cu sticlă rezistentă la zgârieturi Gorilla. Display-ul poate fi operat chiar dacă este acoperit cu un strat de apă, după cum puteţi vedea în videoclipul de mai jos. Terminalul rezistă scufundat în apă la o adâncime de până la 1 m timp de 30 de minute. Mai mult, smartphone-ul poate fi operat fără probleme la temperaturi de -20 de grade Celsius. Un alt punct forte al CAT B15 este acela că este dual-SIM."


Il are cineva? Merita?

User avatar
busu4x4
Posts: 964
Joined: 23 Sep 2010 14:15
Location: Bucuresti, Tineretului
Contact:

Re: un nou telefon heavy-duty. CAT

Postby busu4x4 » 24 Jan 2014 13:24

Nou, nu este. Ca l-au descoperit si astia de la Gandul acum, este alta treaba.
Era pe lista mea de alegeri alaturi de Galaxy X-Cover si Galaxy X-Cover2.
Singurul lui punct forte, era ca este dual sim (ceva nu suna bine in "era ca este" :roll: )
Daca nu ai pretentii la rezolutia ecranului, camera foto, procesor si capacitate de stocare, este un telefon bun. :lol:
Eu am ajuns sa aleg Galaxy S3, combinat cu o carcasa LifeProof care imi va ridica telefonul la standardul MIL STD 810F pt cazaturi si IP-68 pt protectia la apa si praf :mrgreen:
Deci daca lasam faptul ca este dual sim la o parte, tot nu l-as alege si as opta pt Galaxy X-Cover2.
De ce? Pt ca Samsung si pt ca telefoane!
CAT-ul are la baza un telefon chinezesc, pe numele lui, Fortis Evo. Acesta a fost preluat de Durrocomm sub numele de Oberon, de JCB ca Pro-Smart si de CAT ca B15, fiecare aducandu-si aportul la aspect sau specificatii.
Nu zic ca, daca a fost conceput de chinezi este prost! Doamne fereste, 99% din produsele pe care le avem sunt facute la ei. Eu as prefera "marca", plus ca X-Cover-ul este cu vreo 400 lei mai ieftin ;)

PS: Abia astept sa scoata Tatra sau Kamaz-ul telefoane! :lol:
Live Free or Die Hard !!!!

User avatar
niku iorga
Posts: 316
Joined: 11 Apr 2012 10:44
Contact:

Re: un nou telefon heavy-duty. CAT

Postby niku iorga » 24 Jan 2014 14:15

Mda, asta ma gandeam si eu...plus ca pretul de acum mi se pare exagerat fata de celelalte din gama. Mai mult, din experienta personala cu un dual-sim de la samsung, care are si procesor cu nume de jeleu...nu merge frate. am alergat dupa 2 iepuri, pardon operatori, si m-am ales cu o caramida care se blocheaza, are lag, baterie sucks etc.
Totusi inca mai caut un telefon rezistent si dual-sim...inca nu am gasit.

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: un nou telefon heavy-duty. CAT

Postby svejk » 24 Jan 2014 14:22

niku iorga wrote:Totusi inca mai caut un telefon rezistent si dual-sim...inca nu am gasit.


erau alea cu 2 leduri rosu-verde, carcasa din aluminiu, urban/interurban, da' s-au scos. cred totusi ca-ti pot face rost de unul.

User avatar
gabitzu
Posts: 109
Joined: 27 Jul 2012 14:37
Contact:

Re: un nou telefon heavy-duty. CAT

Postby gabitzu » 24 Jan 2014 15:25

niku iorga wrote:Totusi inca mai caut un telefon rezistent si dual-sim...inca nu am gasit.


Pai tot de la CAT, dar B25. Nu e smartphone, e telefon clasic. Am cautat si eu, dar nu am gasit nicaieri pe ce telefon este bazat. Pe un forum de offroad bulgaresc ziceau unii ca au facut o comanda mai mare, si cam cu fiecare au avut mici probleme. oricum la bani bate orice Sonim :twisted:

svejk
Posts: 608
Joined: 15 Nov 2011 14:33
Contact:

Re: un nou telefon heavy-duty. CAT

Postby svejk » 24 Jan 2014 16:02

poti sa cauti un nokia c1, aveau in selgros la 75 lei.
al meu mai merge dupa ce a fost calcat cu masina si mancat de caini.

User avatar
ulise
Posts: 290
Joined: 03 Dec 2011 09:14
Location: Bucuresti
Contact:

Re: un nou telefon heavy-duty. CAT

Postby ulise » 07 Mar 2014 19:55

Salut.
Am dorit si eu sa imi iau un B25, la abonament Cosmote, acum cca o luna, insa nu mai exista la Cosmote. Asa ca am luat un Motorola Defy Mini, pe care inca nu il folosesc, e in cutie. Motivul: am un Samsung B2100, la care inca nu imi vine sa renunt.

PS. Exista B25 ce opereaza doar cu un sim.

niva has
Posts: 17
Joined: 16 Sep 2015 19:10
Contact:

Re: un nou telefon heavy-duty. CAT

Postby niva has » 19 Sep 2015 19:24

EU am cat b25 dual sim e foarte rezistent
Il spal toata ziua nu are nimic :D
Am dat PE el 69,90€
Din austria magazin merdia markt

User avatar
gabitzu
Posts: 109
Joined: 27 Jul 2012 14:37
Contact:

Re: un nou telefon heavy-duty. CAT

Postby gabitzu » 26 Apr 2016 11:27

M-am trezit brusc ca Samsung-ul B2710 nu mai functioneaza. Din senin, tastele de functii si cea de apel au functionalitate de taste-sageti. Nu e SW, pt ca nu se rezolva cu nici un fel de reset/scos bateria. Dupa un timp isi revine, dar e foarte nasol sa te uiti la telefon si sa n-ai cum suna. Desfacut bucati, curatat, nimic nu pare in neregula.

Ideea e ca la repezeala, am luat un CAT B25, cel mai ieftin pe care l-am gasit. Da, e rezistent deocamdata, sper sa fie macar cat Samsungul, ca dpdv al telefonului (display, meniu, etc)... e muuult in spate.

In rest, in afara de Sonim, si vreun B2710 uitat in depozit, nu se mai gasesc telefoane tough facute de producatori ne-chinezesti. Nu stiu cine face CAT astea, dar tare mi-e teama ca sunt doar re-branduri.

Am incercat si Defy, si XCover2, sunt doar waterproof.


Return to “Telefonie terestra si satelit”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest